قم سوگوار شهادت سیدالساجدین حضرت زین العابدین(ع)

به گزارش ایرنا، مردم ولایتمدار قم از شامگاه یکشنبه با برگزاری آیین های عزاداری در سوگ آن امام همام به سر و سینه زدند و اشک ماتم ریختند.
حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) نیز که به مناسبت ایام محرم و شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش و همچنین سالروز شهادت امام سجاد(ع) سیاهپوش شده، صدای تلاوت قرآن و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از ماذنه های آن به گوش می رسد.
هیات های عزاداری به همراه دسته های سینه زن و زنجیرزن نیز از مناطق مختلف قم به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) در حرکت هستند تا این مصیبت بزرگ را به آن حضرت و امام عصر(عج) تسلیت گویند.
در آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) نیز به همین مناسبت آیین های سوگواری و سخنرانی برپا شده و زائرانی از سراسر کشور در این آیین ها شرکت کرده اند.
در بیوت آیات عظام تقلید و دفتر مقام معظم رهبری در قم نیز آیین هایی به همین مناسبت برپا شده است و سخنرانان در باره زندگانی گوهربار حضرت امام سجاد(ع) مطالبی بیان کردند.
در مسجد مقدس جمکران نیز آیین های سوگواری برپا شده و عزاداران با چشمانی اشکبار در سوگ شهادت حضرت زین العابدین(ع) بر سر و سینه زدند.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های سوگواری به شیوه سنتی خود، عشق و علاقه خود را به آن امام همام نشان دادند.
مراسم عزاداری به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) در بقاع متبرک امامزادگان، مساجد و دیگر اماکن مقدس قم طی دیشب و امروز با حضور زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت(ع) به صورت باشکوهی برگزار شده و در حال برگزاری است.‏
امام سجاد(ع) چهارمین پیشوای شیعیان جهان است که با بهره بردن از زبان دعا و خطابه، به ارشاد و راهنمایی مردم می پرداخت و حاصل اندیشه های معرفت شناسانه وی در قالب نیایش و دعا در کتاب “صحیفه سجادیه کامله» گردآوری شد.
کتابی که اینک رهگشای بسیاری از پیروان راه حق در مسیر رسیدن به سعادت حقیقی است.
امام علی بن الحسین(ع) در پنجم شعبان 38 هجری در مدینه دیده به جهان گشود و سال های پایانی زندگی حضرت علی(ع) جد بزرگوار خویش را درک کرد و به مدت 23 سال از سرچشمه دانش امام حسین(ع) بهره مند شد.
امام زین العابدین(ع) به دلیل پاسخ دقیق به هر پرسش و فزونی عبادت و نیایش؛ سرور و زینت بخش عبادت کنندگان نام گرفت. ایشان دارای فضیلت هایی همچون شجاعت، ظلم ستیزی، عفو و گـذشت بود و لقب هایی چون زین العابدین، سجاد سیدالعابدین، زین الصالحین، وارث علم النبیین، وصی الوصیین و غیره داشت.
رساله حقوق از آثار مهم و ارزنده امام زین العابدین(ع) به شمار می رود که شامل وظایف گوناگون انسان در برابر پروردگار، خود و دیگران است.
امام سجاد(ع) به دلیل بیماری نتوانست در حماسه عاشورا حضور یابد، اما با وجود چنین شرایطی نیز به دفاع از حقانیت اسلام پرداخت. ایشان پس از شهادت امام حسین(ع) و با برعهده گرفتن رسالت شیعیان جهان، در رساندن پیام حماسه عاشورا به جهانیان بسیار کوشید و با خواندن خطبه هایی مشهور و کوبنده در برابر یزیدیان در رسوا ساختن دشمنان و دفاع از خاندان اهل بیت(ع)، نقش بسیار مهمی را ایفا کرد.
سرانجام امام سجاد(ع) پیشوای تقوا و بردباری در 55 سالگی به دستور هشام بن عبدالملک در مدینه مسموم شد و به شهادت رسید. پیکر مطهر ایشان در قبرستان بقیع در کنار عموی بزرگوارشان، امام حسن مجتبی(ع) به خاک سپرده شد. ک/4
1175 /

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.