قانون کتاب به بازار نشر آمد

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار حوزه کتاب و ادبیات ایرنا، کتاب ‘قانون کتاب ‘ نوشته نغمه طالاری و با مقدمه های مجید غلامی جلیسه و سید فرید قاسمی است .
این اثر حاوی متن کامل قانون ها، تصویب نامه ها، آیین نامه ها و توافق نامه های بین المللی مربوط به کتاب، به ترتیب زمانی از آغاز تا امروز است.
قانون کتاب در بخش های قوانین، آئین نامه ها، تصویب نامه ها، اساسنامه، موافقت نامه ها و آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری تنظیم و تدوین شده است.
قانون مطبوعات مصوب سال 1326 هجری قمری، قانون تاسیس کتابخانه های عمومی در تمام شهرها در سال 1344، قانون تعیین تکلیف کتاب مصادره ای، قانون حمایت از مولفان و مصنفان و هنرمندان، تصویب نامه صدور کتب و نشریات به خارج از کشور، معافیت های مالیاتی و مصوبات جدید آن، تصویب نامه درخصوص تنظیم اساسنامه و تشکیل صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان و هنرمندان کشور، طرح اهدای جایزه ادبی جلال آل احمد، موافقت نامه برای وارد کردن لوازم تربیتی و علمی و فرهنگی و غیره از جمله موضوعات گردآوری شده در این کتاب است.
مجید غلامی جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب در مقدمه خود بر کتاب “قانون کتاب» می نویسد: کتاب حاضر که مشتمل بر مجموعه قوانین حوزه نشر است، گامی مهم برای آشنایی به این قوانین و چند و چون آن است.
این کتاب در وهله اول دستنامه ای مهم برای فعالان حوزه نشر یعنی پدیدآورندگان کتاب، چاپخانه داران، ناشران، کتابفروشان و همچنین مدیران ، برنامه ریزان حوزه کتاب به شمار می رود تا بتوانند با مطالعه و بهره گیری از قوانین موجود در آن نگاهی حرفه ای و قانونمند به فعالیت های خود در این حوزه داشته باشند و در وهله دوم امکانی است برای مدیران حوزه کتاب و قانون گذاران تا با نگاهی موضوعی کاستی ها و خلا های این بخش را بهتر از قبل شناخته و نسبت به تصحیح، تکمیل و یا تدوین قوانین اقدامات لازم را برای برنامه ریزی بهتر در حوزه کتاب صورت دهند.

** کتاب بیگانه
کتاب بیگانه نوشته آلبر کامو با ترجمه جلال آل احمد و اصغر خبره زاده از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر و بازار کتاب عرضه شد.
کتاب بیگانه روایتگر مردی به نام مرسو است که در دهه سی در الجزایر مرتکب قتلی می شود و در زندان منتظر اعدام خود است.
این کتاب از دو فصل تشکیل شده که در فصل نخست شخصیت اول کتاب در مراسم تدفین مادرش شرکت می کند و در عین حال هیچ احساس خاصی نسبت به فوت مادرش از خود نشان نمی دهد و در فصل دوم کتاب محاکمه مرسو آغاز می شود که در این جا شخصیت اول داستان برای اولین بار با تاثیری که بی اعتنایی و بی تفاوتی برخورد او بر دیگران می گذارد روبرو می شود.
فراهنگ **9022 ** 1569

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.