قاتل خاموش به اولین میهمانی خانه اصفهانی ها رفت

به گزارش ایرنا، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز یکشنبه اعلام کرد: با فرا رسیدن فصل سرما شش نفر از اعضای خانواده ای بر اثر بی احتیاطی در استفاده از وسایل گرمایشی دچار مسمومیت با گاز منوکسید کربن شدند.
ساعت 17 روز شنبه دوم آبان جاری در تماسی با اتاق فرمان فوریت های پزشکی 115 شهرستان اصفهان اعلام شد که اعضای یک خانواده در خیابان نبوی منش دچار کاهش سطح هوشیاری شدند و درخواست امدادرسانی کردند.
دو واحد امداد اورژانس پیش بیمارستانی 115 از شهرستان های اصفهان و خمینی شهر در محل حادثه حاضر شدند و شش نفر از اعضای خانواده شامل یک نوزاد، سه جوان و دو میانسال را که دچار مسمومیت با منوکسید کربن شده بودند را پس از معاینه و اقدام اولیه به بیمارستان شهید اشرفی خمینی شهر منتقل کردند.
گاز سمی منوکسیدکربن یکی از خطرناکترین گازهایی است که می تواند باعث مسمومیت تنفسی و مرگ شود.
این گاز بی رنگ و بی بو است و در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی تولید می شود.
منوکسیدکربن بویژه در فصل های سرد سال به علت استفاده از بخاری، آب گرمکن، اجاق گازهای غیر استاندارد یا به علت سیستم تهویه نامناسب (دودکش) و همچنین عدم نصب صحیح آنها و سهل انگاری مصرف کننده، جان بسیاری از انسان ها را می گیرد.
سردرد، سرگیجه، تهوع و بی قراری، تنگی نفس، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش دید، کبودی دست و پا و دور لب ها که در نهایت منجر به تشنج، بیهوشی و مرگ می شود از علائم و نشانه های هشدار دهنده مسمومیت با گاز منوکسید کربن است.
در مواجهه با فرد مسموم شده بر اثر گاز منوکسیدکربن، ابتدا باید جلوی دهان و بینی خود را با ماسک یا پارچه مرطوب بپوشانید، سپس وسیله گرمازا را خاموش و درب و پنجره را باز کنید، مصدوم را از منطقه آلوده وارد هوای آزاد کنید و سریع با اورژانس (115) تماس بگیرید.
اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز از کاهش محسوس دمای هوای در ابتدای این هفته خبر داده بود.
د/3011/ 6022

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.