فراهم شدن زمینه پیوستن ایران به جمع مخالفان انحصار اینترنت جهانی

به گزارش خبرنگار مهر، نیکلای نیکی فوروف در دیدار با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان گفت: قدرت‌های اقتصادی نوظهور شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، که کشورهای عضو بریکس را تشکیل می دهند بر شکستن انحصار حاکمیت اینترنت تاکید دارند.

وی با بیان اینکه سالانه چندین بار در اجلاس ها و کنفرانس های بین المللی این کشورها با یکدیگر دیدار دارند اضافه کرد: کشورهای عضو بریکس با زبان تحریم مخالفند و معتقدند که انحصار حاکمیت اینترنت، زمینه سوء استفاده را فراهم می کند.

وزیر ارتباطات روسیه با بیان اینکه در اجلاس بریکس ۴۰ درصد جمعیت کل جهان عضو هستند، ادامه داد : ایران نیز می تواند به کشورهای موافق با شکستن انحصارحاکمیت اینترنت بپیوندد.

وی بر گسترش بازارهای فناوری اطلاعات و امنیت اطلاعات دو کشور ایران و روسیه تاکید کرد و گفت: این مذاکرات به عمیق تر شدن روابط بین دو کشور کمک خواهد کرد.

نیکی فوروف در مورد موتور جستجوی روسی “یاندکس» نیز گفت: لازم است برای فعالیت این موتور جستجو در ایران با ایجاد دفتر و دیتاسنتر، همکاریهای دو جانبه خود را آغاز کنیم.

وی بر لزوم موازنه بازار و عدم سوء استفاده کشورهای گرداننده موتورهای جستجو، تاکید کرد و گفت: لازم است بازارهایمان را در بخش IT به روی هم باز کنیم و در جهت امنیت اطلاعاتی جهان بکوشیم.

وزیر ارتباطات روسیه ادامه داد:‌ آماده هستیم پیشرفته ترین سیستمهای طراحی شده در روسیه را به ایران بیاوریم و تمامی این برنامه ها در تطابق با قوانین ملی دو کشور اجرا خواهد شد.

وی بر صادر کردن محصولات مشترک در حوزه ICT تاکید کرد و گفت: آمادگی داریم در زمینه فعالیتهای تحقیقاتی و دانشگاهی همکاریهای دو جانبه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات روسیه با اشاره به اولویت فعالیتهای زیرساختی در حوزه ICT و ارتباطات پستی میان دو کشور، افزود: عملیاتی شدن این طرحها بدون حمایت دولت روسیه و ایران اجرایی نمی شود و قصد داریم شریک ایرانی معتبر در حوزه صنعت ICT برای همکاریهای دو جانبه، بیابیم.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.