غفلت از سالمندان/ اجرای طرح های که فقط نمایشی هستند

به گزارش خبرنگار مهر، برای ورود به بحث ابتدا نگاهی به آمارها می‌اندازیم؛ آمارها نشان مي دهد در سال ۲۰۱۵ حدود ۸.۵ درصد جمعيت جهان را سالمندان تشکيل مي دهد و اين عدد در سال ۲۰۵۰ به ۲۴.۷ درصد يعني یک چهارم جمعيت جهان خواهد رسيد.

امروزه بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان را افراد بالای شصت سال تشکیل می دهند و بر اساس پیش بینی ها این رقم تا سال ۲۰۲۰ به یک میلیارد نفر و تا سال ۲۰۵۰ به بالای ۱.۹۷۰میلیارد نفر خواهد رسید و پیش بینی می شود که در این سال برای اولین بار در طول تاریخ بشر تعداد افراد بالای ۶۰ سال با تعداد کودکان برابری خواهد داشت.

در ایران نیز جمعیت بالای ۶۰ سال، در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰ % جمعیت کل کشور و در سال ۲۰۵۰ به بیش از ۲۰ % این جمعیت بالغ می‌شود. نگاهی به روند افزایش جمعیت سالمندی در ایران در سالیان اخیر نشانگر این مطلب است که در سال ۱۳۳۵ که جمعیت بالای ۶۰ سال تنها ۳.۲ % جمعیت کشور را تشکیل می داد در آخرین سر شماری سال ۱۳۸۵ حدود ۷% جمعیت ۷۰ میلیون نفری را سالمندان بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند (حدود ۵ میلیون نفر) که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۱۰ میلیون نفر برسد.

برآوردهای سازمان ملل حاکی از آن است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت سالمندان کشور ایران به بیش از ۲۶ میلیون افزایش می یابد. شدت سالمندی جمعیت کشور ایران از سال ۱۴۱۵ به بعد خود نمائی خواهد کرد. در این مورد افزایش نسبت سالمندان ۶۰ سال و بالاتر از حدود ۷ درصد در حال حاضر ، به ۱۴ % در سال ۱۴۱۵ و ۲۲ % در سال ۱۴۲۵ خواهد رسید.

این آمارها البته بسیاری از مسئولان را نگران ساخته و بحث هایی مانند توجه به حقوق سالمندان یا اصلاح مبلمان شهری برای حضور بهتر و آسان تر آن ها ایجاد کرده است.

برای نمونه، عضو کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران چندی پیش در سمیناری با تاکید بر شعار زدگی مسئولین درخصوص رفع چالش های سالمندان گفت: معابر شهر برای حضورسالمندان مناسب نیست.

وی با اشاره به نرخ سه برابری جمعیت سالمندان در طول نیم قرن گذشته و تکرار این موضوع در۵۰سال آینده دنیا افزود: عدم پیش بینی های لازم در تمامی حوزه های رفاهی، بهداشتی و درمانی تنها انفجار سالمندی را در کشور به دنبال داشت که البته در این میان نباید از تفاوت ۴ برابری سرعت پیری جمعیت در کشورهای درحال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته و آمادگی کم این کشورها جهت مقابله با چالش های توام با این تغییر جمعیتی غافل بود.

راستگو با تاکید دوباره بر شعار زدگی مسئولین درخصوص رفع چالش های سالمندان افزود: تمامی این وعده ها شعاری است که درآن حتی مناسب سازی معابر و اماکن عمومی برای این عوامل توسعه کمتر رعایت شده و خانه نشینی از این عدم مناسب سازی ناگزیر سرباری خانواده و اطرافیان را به دلیل عدم توان حضور در جامعه را برای آنان تحمیل نموده است.

همایش هایی که فقط برگزار می شوند

متاسفانه یکی از موضوعات آسیب زایی که بویژه در سال های اخیر با آن رو به رو هستیم، همایش هایی است که با هزینه های بالا برگزار و به دلیل نگاه غیر کارشناسانه و عدم ورود دقیق به مسائل پایان می پذیرد.

طرح مسئله البته بسیار حائز اهمیت است و به خوبی صورت می گیرد، اما مشکل اصلی زمانی آغاز می شود که نگاهی سطحی به مسئله داشته باشیم و ورود جدی به موضوع صورت نگیرد.

چندی پیش نشست خبری و همفکری رسانه ای با موضوع تهران شهر دوستدار سالمند با مشارکت شهرداری منطقه ۲ برگزار شد. در این نشست هادی حسین زاده دبیر اجرایی سمینار تهران شهر دوستدار سلامت و نماینده شهرداری منطقه ۲ گفت: در سال ۹۱ هم شورای شهر تهران مصوبه‌ای را تحت عنوان تهران شهر دوستدار سالمند منتشر کرد.

وی با اشاره به تشکیل کمیته علمی شهر دوستدار سالمند، گفت: بعد از تشکیل کمیته، ما دو منطقه شهرک قدس با ۲۲.۵ درصد سالمند و ایوانک با ۲۰ درصد جمعیت سالمند را برای اجرای طرح‌های مد نظر مشخص کردیم.

اما وقتی این مسئول درباره اقدامات صورت گرفته در این پایلوت، مانند افزودن مراکز خرید، خط کشی خیابان ها، تذکر به ساخت و سازهایی که معابر پیاده رو را مسدود می کنند و… سخن گفت، همه این موارد جزو حقوق شهروندی بوده، ضمن اینکه در بازدیدهای میدانی، توجه به سالمندان و نیازهای آن ها دیده نشد.

اما در این میان دو نکته مبهم دیگر هم مانده است.

در این نشست، علیرضا امینی دبیر علمی سمینار، از ضرورت توجه به سالمندان سخن گفت و از ضرورت همراهی رسانه ها، اما به محض پایان سخنرانی بدون اینکه زمانی به رسانه ها بدهد، پوزش خواست و نشست را ترک کرد.

موضوع دیگر اینکه آیا با توجه به اهمیت موضوع، نیاز نیست مسئولیت کار با دانشگاه های برتر کشور باشد؟ انتخاب دانشگاهی که جایگاه خاصی در رتبه بندی دانشگاه های داخلی هم ندارد و سپردن کار به آن، آیا به معنای کوچک دیدن این موضوع نیست؟

چند روز پیش رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بار دیگر تاکید کرد: روند رشد جمعیت به این شکل نگران کننده و نشان دهنده حرکت جمعیت کشور به سمت پیری است، باید برای این موضوع برنامه ریزی لازم صورت گیرد.

قطعا با نگاه سطحی به این مسائل راه به جایی نخواهیم برد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.