عمده هجمه های حقوق بشری علیه ایران سیاسی است / تسلیم حقوق بشری که برای ما تفسیر می کنند نمی شویم

به گزارش خبرنگار حقوق قضایی ایرنا ، آیت الله صادق آملی لاریجانی در مراسم افتتاحیه همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در مرکز مطالعات وزارت امور خارجه خطاب به غربی ها افزود: کرامت انسانی به تفسیر شما نیاز ندارد و ما در چارچوب ایمانی و قرآنی خود آن را فهم می کنیم.
رییس قوه قضائیه مطالبش را با نحوه حیات مدرنیته و ایمانی آغاز کرد و گفت: نحوه حیات مساله مهمی است که با وجود فنی و فلسفی بودن آن، یک حقیقت قرآنی و ایمانی است.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان این که غربی ها دو اصطلاح فرمال لایف و لایف استایل در زندگی خود دارند، گفت: لایف استایل همان نحوه زندگی و فرمال لایف لایه های عمیق تر وجود انسان است.
وی اضافه کرد: وسایل و ابزار جدید، نرم افزارها، رایانه ها، جنگ افزارها، موشک ها و همه پیشرفت ها ظواهر تجدد و مدرنیته است در حالی که بنیاد تجدد، بنیان های نظری است.
به گفته رییس دستگاه قضا، ریشه عقلانیت مدرنیته سه مولفه مهم فردگرایی لیبرالی، نسبی گرایی در باب اهداف و عقلانیت ابزاری دارد که فردگرایی لیبرالی یعنی انسان یک خود واحد با اندیشه ها و اهداف خود است و نسبی گرایی در باب اهداف یعنی انسان هدفش را خود تعیین می کند.
رییس قوه قضائیه در باب عقلانیت ابزاری نیز اظهار داشت: در دوره تجدد، عقلانیت وسیله ای برای اهداف است؛ به عنوان مثال تمام تلاش و تکاپوی یک جامعه این است که تولیدات آن بیشتر شود و فکر نمی کنند که این تولیدات چه آثاری می تواند بر جوامع بشری و محیط زیست داشته باشد.
آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: اگرچه در این مسیر پیشرفت شگرفی هم می کنند اما مشکل اینجاست که عقلانیت در این جامعه به عقلانیت ابزاری محسور می شود.
رییس دستگاه قضا با بیان این که در مقابل این نقص حیات، حیات قرآنی و ایمانی نیز وجود دارد، گفت: نمی گویم کل عقلانیت انسانی و ایمانی، تعبدی است.
ادامه دارد…
اجتمام ** 9317 ** 3053 ** 1418

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.