عاشورا بازتاب جهانی دارد/ باید چهره واقعی تشیع را نشان دهیم

خبرگزاری مهر – گروه استانها: قیام امام حسین(ع) مظهر نبرد حق علیه باطل بود. قیام الهی بود که هر چه زمان می‌گذرد، تبلور بیشتری پیدا کرده و آموزه‌های آن روشن‌تر می‌شود.

عاشورا، دهمین روز از ماه محرم در گاه‌شمار هجری قمری، روز مقدس مسلمانان است. امام حسین(ع) در این روز به همراه ۷۲ تن از یاران صدیقش حماسه‌ای خلق کرد که با یادآوری آن می‌توان به عظمت این نهضت حسینی پی برد و این قیام را برای حرکت‌ها و مبارزات ظلم‌ستیزانه بعدی، در طول تاریخ الگو قرار داد.

قیام امام حسین(ع) دارای ابعاد مختلفی است که در این میان زمینه‌ها و دلایل شکل‌گیری این نهضت عظیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تبیین علل قیام عاشورا همواره الهام‌بخش مسلمانان و به‌ویژه شیعیان در اعصار متمادی بوده است.

زمینه‌ها و اهداف قیام عاشورا در کلام امام حسین(ع) محورهای متعددی همچون لزوم مقابله با ظالمان، احیای سنت پیامبر(ص) و ائمه(ع)، امر به معروف و نهی از منکر، اصلاح امور مسلمین، عمل به حق، فساد دستگاه حکومتی و شخص یزید بن معاویه را در بر می‌گیرد.

پس از پیامبر اسلام(ص) بدعت‌های بسیاری وارد جامعه اسلامی شد و در مقابل بخش قابل توجهی از سنن نبوی به دست فراموشی سپرده شد. امام حسین(ع) علاوه بر اینکه در وصیت‌نامه خود بر مسئله عمل به سنت پیامبر و علی(ع) تأکید دارد، محو و نابودی بدعت‌های ایجاد شده را نیز امری ضروری می‌داند.

علمای اسلام علت قیام عاشورا را تبیین کنند

آیت الله علی اکبر مسعودی خمینی، استاد حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: قیام عاشورا تنها مختص شیعیان و مسلمانان نیست بلکه یک بازتاب جهانی دارد.

وی با اشاره به اینکه واقعه عاشورا را فقط خداوند متعال می‌تواند به معنای واقعی تعریف کند، ادامه داد: جریان عاشورا جریان جامعه جهانی شده و امروزه می‌بینیم که در هر گوشه‌ای از جهان مسلمانان عزاداری می‌کنند و حتی برخی ادیان دیگر نیز جهت رفع حاجات خود برای امام حسین(ع) نذر می‌کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نقش علما در روشنگری اهداف واقعی قیام عاشورا، افزود: علما باید واقعه عاشورا را به معنای واقعی تبیین و علت این واقعه را بیان کنند.

امروز باید از سطح شعارگونه اهداف قیام عاشورا عبور کنیم و تکلیف خویش را به‌صورت عمقی بفهمیم

آیت الله مسعودی خمینی با بیان اینکه هر آنچه در کربلا رخ داد همه زیبا بود چرا که تمامی اقدامات اهل بیت(ع) و یارانش وابستگی به خداوند متعال و اعتقاد واقعی به خداوند بود، گفت: از حضرت زینب(س) پرسیدند که جریان کربلا را چگونه دیدی، ایشان فرمود “همه چیز را زیبا دیدم»؛ پرسیدند آیا بریدن سر حسین هم زیبا بود، آیا اسارت رفتن شما هم زیبا بود، حضرت زینب(س) در پاسخ می‌گوید “بله همگی زیبا بود».

وی عنوان کرد: امام حسین(ع) به دنبال اجرای معروفات و از بین بردن منکرات در جامعه بودند و امروزه باید از سطح شعارگونه اهداف قیام عاشورا عبور کنیم و واقعیت‌ها و تکلیف خویش را به‌صورت عمقی بفهمیم.

امام حسین(ع) در مقابل ظلم و ستم قد علم کرد

حجت الاسلام سید محمد واعظ موسوی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: امام حسین(ع) به‌عنوان سبط اکبر پیامبر(ص) وقتی متوجه شدند که عده‌ای درصدد ریشه‌کن کردن اساس اسلام، تغییر سنت‌ها و جایگزین کردن بدعت‌ها به جای سنت‌ها هستند، احساس کردند بارور کردن درخت اسلام نیازمند خون اهل بیت(ع) است.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) با دست رد زدن به پیشنهادهای بنی امیه، در مقابل ظلم و ستم قد علم کردند و انگیزه خود را بر پا کردن دین اسلام و زدودن انحرافاتی قرار دادند که به‌وسیله حاکمان جور در جامعه اسلامی رسوخ کرده بود.

استاد حوزه علمیه قم افزود: وقتی امام حسین(ع) دیدند که منکرات در جامعه در حال شیوع است وظیفه خود می‌دانستند که در راه ارشاد و راهنمایی ملت و زدودن این انحرافات قدم بردارند.

حجت الاسلام واعظ موسوی گفت: امام حسین(ع) برای نشان دادن چهره ناب اسلام تلاش کردند و می‌دانستند که این مهم جز با فدا کردن خود و اطرافیانش، برای از بین بردن انحراف‌ها، رواج معروف‌ها و کوتاه کردن دست چپاول و طغیان در جامعه اسلامی ممکن نیست.

نخبگان در زمینه عملیاتی کردن اهداف قیام عاشورا گام بردارند

وی با اشاره به اینکه در این مسیر حضرت عباس(ع) یار واقعی امام حسین(ع) بودند، عنوان کرد: حضرت قمر بنی هاشم(ع) با برخورداری از نافذترین بصیرت‌ها و امام شناسی، پیشنهادهای پوشالی دنیوی را پشت سر گذاشته و دست از دامن هدایت و امامت برنداشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امام حسین(ع) با قیام خویش مسلمانان را از منجلاب خطر نجات داده و در صراط هدایت قرار دادند، تصریح کرد: امروزه نخبگان و علما وظیفه دارند شخصیت‌های کربلا را برای همه سنین تبیین کنند و چهره واقعی امام حسین(ع) را آن‌گونه که آیینه تمام نمای اسلام راستین است، برای جوانان شرح دهند.

باید با استفاده از مستندات تاریخی و مدارک شفاف و روشن به عزاداری‌ها رنگ و بوی واقعی داده شود

این استاد حوزه علمیه با تأکید بر اینکه نخبگان در زمینه عملیاتی کردن اهداف قیام امام حسین(ع) که همان احیای اسلام واقعی و زدودن انحرافات و شبهات است وظیفه سنگینی بر دوش دارند، ابراز کرد: گویندگان مذهبی، مداحان، سرایندگان اشعار، هیئت امنای مساجد و افرادی که دستی در برگزاری عزاداری امام حسین(ع) دارند، باید با هماهنگی، بینش عمیق، استفاده از مستندات تاریخی و مدارک شفاف و روشن به عزاداری‌ها رنگ و بوی واقعی دهند.

وی اظهار داشت: باید جوانان امروز را با تشیع واقعی و اسلام آشنا کرد و با عملیاتی کردن این آرمان‌ها چهره واقعی تشیع را به جهان امروز که پر از خرافات است نشان دهیم.

خبرنگار: مژگان فرهنگیان

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.