عادل آذر: نیم قرن تجربه و علم پشت سر مرکز آمار ایران است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، عادل آذر روز سه شنبه در همایش آمار و برنامه ریزی که به مناسبت یکم آبان ماه روز ملی آمار و همچنین بزرگداشت 50 سال تاسیس مرکز آمار ایران در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شده بود، افزود: این مرکز به دلیل توانمندی های بالایی که دارد جزء برترین های مراکز آماری در میان کشورهای جهان محسوب می شود.
وی با اشاره به تهیه آمار سه شاخص مهم تورم، رشد اقتصادی و بیکاری، گفت: همه این شاخص ها حتی پیش از زمان موعد توسط کارشناسان خبره مرکز آمار ایران تهیه می شود.
آذر اظهار داشت: دولت تدبیر و امید دولت قانون است و مرکز آمار ایران با تهیه جداول 71*71 داده – ستانده زمینه تحلیل برنامه ششم را فراهم کرده که این همان دقت و سرعت این مرکز می باشد.
وی با اشاره به اینکه مرکز آمار ایران دارای زیرساخت های مناسب برای تهیه آمار است، گفت: شبکه ملی آمار دارای قوی ترین پردازش آماری است که در این مرکز شکل گرفته است.
این مقام مسئول یادآور شد: سرشماری عمومی کشاورزی با هفت هزار نیرو به شکل کاملا الکترونیکی انجام شد و سرشماری نفوس و مسکن سال 95 نیز توسط 25 هزار نفر نیرو به شکل کاملا الکترونیکی انجام خواهد شد.
وی با بیان آنکه مرکز آمار ایران بدون یک ریال هزینه توانسته سهم اقتصاد روستا در اقتصاد کل کشور را تهیه کند، افزود: این سهم در اقتصاد ایران 26 درصد است.
آذر تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در تراز بین المللی جز کشورهای خوب محسوب می شود و در منطقه جز برترها است.
رئیس مرکز آمار ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود به چالش های پیش روی این مرکز اشاره کرد و گفت: آمار برج مراقبت در هر کشور محسوب می شود به عبارتی پیشانی دولت است لذا اگر فرهنگ و سواد آماری در جامعه افزایش یابد اعتماد به نظام نیز افزایش خواهد یافت.
وی با بیان آنکه نباید زمانی که مرکز آمار ایران نرخی را اعلام می کند دستگاه حاشیه ای همان نرخ را ارائه دهد، ادامه داد: معنا ندارد دستگاهی که استانداردهای آماری ندارد، مبادرت به تهیه آمار کند، مرکز آمار باید سند باشد.
به گفته آذر، نظام آمار ثبتی یعنی اینکه همه دستگاه ها کنار شما بیایند، خوشبختانه همکاری مردم در ارایه اطلاعات خیلی خوب است اما متاسفانه دستگاه ها برای دادن اطلاعات به مرکز آمار ایران گروکشی می کنند و با چنین شیوه ای نظام آمار رسمی نمی تواند شکل بگیرد.
رییس مرکز آمار ایران گفت: آماری که توسط این مرکز تهیه می شود می تواند به بهبود وضعیت اقتصادی و ارتقای سطح زندگی مردم کمک کند.
وی با اشاره به ماده 54 قانون برنامه پنجم توسعه، گفت: در این ماده قانونی مرکز آمار ایران مرجع رسمی آمار در کشور است اما این موضوع باید نهادینه شود.
آذر گفت: شعار ما نظام آماری نیمه متمرکز است اگر جایی آماری هم تهیه می کند اشکالی ندارد اما باید مهر مرکز آمار ایران بر این آمار حک شود.
در این مراسم از برترین های آماری کشور تقدیر شد.
اقتصام(3)9123/ل.الف.ی/9314**1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.