ظریف: برزیل همواره در اولویت سیاست خارجی ایران است

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، “آرماندو مونتیرو» وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی با “محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و پیرامون راه های گسترش روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحولات جاری در روابط دوجانبه گفت: سفر وزیر اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران به برزیل نتایج خوبی به همراه داشته است و گزارش مثبت از سفر اخیر به برزیل در هیات دولت ارائه شد.
ظریف خاطر نشان کرد: ما سفر جاری به همراه هیات گسترده تجاری و اقتصادی برزیل برای شناسایی ظرفیت های جدید مناسبات دو کشور را مهم و حائز اهمیت قلمداد می کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت همکاری دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران برای گشودن بازارهای جدید امکانات فراوانی را در اختیار داشته و برای همکاری با برزیل ما می توانیم بازار 350 میلیونی برای برزیل در منطقه آسیای میانه فراهم سازیم.
وی افزود: برزیل به لحاظ جایگاه آن در آمریکای لاتین و مجموعه بریکس (BRICS)همواره در اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به رویکردهای تکاملی دو کشور در خلق ظرفیت سازی های جدید اقتصادی گفت: ما در مسیرجست و جوی جدید برای یافتن نقشه راه نوین به منظور تکامل بخشیدن به نقاط مشترک، گام بر می داریم و شرکت ها و موسسات بانکی، اقتصادی دو کشور در این میان، نقش مهمی ایفا می کنند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و برزیل در حوزه های متنوعی از جمله فن آوری، بیوتکنولوژی، انرژی و گاز فرصت های فراوانی برای گسترش همکاری دو کشور دارند .
ظریف گفت: بانک ها و بخش مالی نقش مهمی در تحرک بخشیدن به چرخ مناسبات و روند فعلی روابط دو کشور دارند و ما آمادگی داریم موانع موجود را بر سر راه امور بانکی دو کشور با رایزنیهای مستمر برطرف سازیم .
ظریف افزود: ما دوستان دوران سختی را همواره مورد توجه داشته و در اولویت های برنامه های خود برزیل را به عنوان شریک دوران سختی ملحوظ داشته و خواهیم داشت.

** ایران برای برزیل اهمیت ویژه ای دارد
آرماندو مونتیرو وزیر توسعه ، صنعت و تجارت خارجی برزیل گفت : جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک تمدن بزرگ پارسی همواره برای برزیل اهمیت ویژه ای دارد.
وی خاطر نشان کرد: ما خواهان روابط گسترده با جمهوری اسلامی ایران هستیم. دیدار رییس جمهوری برزیل با آقای دکتر روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و دیدارهای اخیر وزیر خارجه و وزیر اقتصاد برزیل از جمهوری اسلامی ایران موجبات گسترش بیشتر روابط دو کشور شده است.
به گزارش ایرنا، “آرماندو مونتیرو» وزیر توسعه، صنعت و تجارت خارجی جمهوری فدراتیو برزیل امروز دوشنبه در راس یک هیات شامل مقامات اتاق بازرگانی، بانک مرکزی، مسوولان اقتصادی وزارت خارجه و 35 نفر از تجار و فعالان اقتصادی بخش خصوصی وارد تهران شد.
همچنین قرار است همزمان با این سفر “همایش فرصت های همکاری ایران و برزیل» با حضور وزرای صنایع دو کشور و تعداد زیادی از شرکت های فعال در حوزه های مختلف صنعتی، مواد غذایی، نانو فنآوری، هوا فضا، مخابرات و ماشین آلات برگزار شود.
برزیل مهم ترین شریک اقتصادی ایران در منطقه آمریکای لاتین می باشد و حجم روابط اقتصادی دوجانبه در سال بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون دلار می باشد.
سیام(1)**3070**1449

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.