طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان در استان قزوین آغاز شد

دکتر فریده یوسفی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای اجرای این طرح بیش از 120 مربی ثابت و سیار در 101 پایگاه شهری و روستای برای ارایه خدمات و اجرای این طرح مستقر شده اند.
وی با بیان اینکه سال گذشته 56 هزار و 341 نفر مشمول این طرح بودند، اظهارکرد: از این تعداد 49 هزار و 471 نفر معاینه شدند یعنی بیش از 95 درصد جامعه هدف مورد معاینه قرار گرفتند که از این تعداد سه هزار و 824 نفر مشکوک شناخته شدند و بعد از معاینات تکمیلی 726 نفر دچار مشکلات چشمی از قبیل دوربینی، نزدیک بینی تشخیص داده شدند و 461 نفر نیز دچار تنبلی چشم بودند.
یوسفی پور با بیان اینکه امسال جامعه هدف این طرح 60 هزار کودک سه تا شش سال در سطح استان قزوین می باشد، افزود: اجرای این طرح از ابتلای کودکان به نابینایی و کم بینایی در سال های آتی پیشگیری می کند و والدین کودکان می توانند برای سنجش بینایی فرزند خود با در دست داشتن شناسنامه به تمامی پایگاههای سنجش بینایی مستقر درمهدهای کودک و آمادگی ها و خانه های بهداشت مراجعه کنند.
وی اضافه کرد: این طرح ویژه کودکان سه تا شش سال می باشد ولی در صورت مشکوک بودن کودکان زیر سه سال نیز مورد معاینه قرار خواهند گرفت.
معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه تشخیص تنبلی چشم در کودکان از دو سالگی بررسی است و بهترین سن جهت درمان را زیر پنج سالگی یا سنین طلایی درمان می توان عنوان کرد، افزود: امکان درمان قطعی این بیماری بعد از پنج سالگی کاهش می یابد و بعد از 10 سالگی درمان کامل امکان پذیر نمی باشد.
یوسفی پور در خصوص چگونگی اجرای این طرح گفت: این طرح از اول آبان تا پایان آذر ماه سال جاری اجرا می شود که طی اجرای این طرح کودکان سه تا شش سال ابتدا در پایگاه های سنجش بینایی که اغلب مهدهای کودک و پیش دبستانی ها می باشد توسط مربیان آموزش دیده معاینه و در صورتی که از سلامت چشم کودک اطمینان حاصل نشود، به مراکز بینایی سنجی ارجاع و کودکان بیمار که نیاز به به درمان تخصصی تر دارند به چشم پزشک ارجاع داده می شوند.
این مسوول افزود: در طی این دوره به کودکان بیمار تشخیص داده شده نیازمند، کمک هزینه خرید عینک، جراحی و غیره پرداخت می شود.
7389/ 6128

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.