طرح رهروان شهید فهمیده در ۵۰ شهر ساحلی کشور برگزار می شود

به گزارش خبرنگار مهر، ناوسالار یکم پاسدار عباس غلامشاهی صبح چهارشنبه در نشست خبری طرح رهروان شهید حسین فهمیده که در سالن جلسات مهمانسرای کوثر ندسا برگزار شد، بیان داشت: طرح شهید فهمیده، طرحی است که از سال ۱۳۸۴ به ابتکار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شکل گرفت. امسال نیز این طرح همزمان با ایام شهادت نوجوان شهید محمد حسین فهمیده و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانش آموز و همچنین در ماه خون و قیام – محرم- در آبانماه سال جاری در سراسر مناطق و رده های ساحلی نیرو دریایی سپاه در استان های جنوبی کشور برگزار می شود.

وی با بیان اینکه ۲۰ هزار دانش آموز ۱۳ ساله در استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان در طرح شرکت خواهند کرد، عنوان کرد: این طرح که امسال وارد یازدهمین سال اجرا خواهد شد، یکی از طرح های مهم و موفق سپاه است که به همت و ابتکار نیروی دریایی سپاه از چند نقطه محدود(۶شهر) در کشور آغاز شد و اکنون به بیش از ۵۰ شهر از استان های ساحلی خلیج فارس و دریای عمان گسترش پیدا کرده است.

پاسدار غلامشاهی مطرح کرد: هدف از اجرای این طرح ابعاد گوناگونی دارد. از یک منظر احیا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آن بزرگ مرد کوچک است و از سوی دیگر بهره گیری از این ظرفیت مناسب برای انتقال و گسترش ارزش های ماندگار هشت سال دفاع مقدس به آینده سازان میهن اسلامی. پرداختن به این حماسه که ذاتا تجلیل از کرامت و بزرگی یک عنصر فداکار و نمونه است، فرصت شایسته ای است که پشتوانه سازی فرهنگی و تکمیل حلقه های دفاعی نتیجه قهری مترتب بر آن است و از سوی دیگر، پیگیری آن می تواند علاوه بر آنچه اشاره شد، آثار و برکات معنوی دیگری نیز برای کلیت نظام و از آن جمله مجموعه نیروی دریایی سپاه در پی داشته باشد.

به گفته وی، مرور تاریخ سراسر افتخار دینی و اعتقادی خود ما نمونه هایی از نوجوانان ایثارگر به خود دیده است که در قاموس هیچ فرهنگ دیگری نمی توان نظیر و مشابهی برای آن پیدا کرد. اگر الگوها و نمونه های انسان ساز سده های پیشین را هم نادیده بگیریم، همین تاریخ دوران هشت سال دفاع مقدس ملت ایران، مشحون از نمونه هایی است که در ابعاد گوناگون از جمله الگوسازی فرهنگی می تواند برای بسیاری از نوجوانان و جوانان ما سرنوشت ساز و تحول آفرین باشد.

معاون هماهنگ کننده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه بیان داشت: بر اساس این طرح ویژه برنامه ای به اهتمام نیروی دریایی سپاه در سالروز حماسه شهید فهمیده با مشارکت و همکاری سازمان بسیج و آموزش و پرورش و حضور دانش آموزان ۱۳ ساله استان های ساحلی جنوب کشور به مرحله اجرا در می آید که در حقیقت جشن تولد ارتباط این دانش آموزان با سپاه و بسیج است.

وی افزود: در این طرح شمار قابل توجهی از دانش آموزان پسر ۱۳ ساله ساکن در جغرافیای مأموریتی نیروی دریایی سپاه در استان های ساحلی جنوب کشور، طی مراسمی به عضویت طرح پذیرفته شده و در ارتباطی که شکل می گیرد حرکت آنها در مسیر تفکر و مکتبی که شهید فهمیده ها را در خود می پروراند، هدایت خواهد شد. علاوه بر کارکردهای فرهنگی طرح که بخشی از مأموریت نیروی دریایی سپاه نیز هست، این طرح ناظر به تشکیل و تقویت نیروی دریایی دوم و یا در سایه نیز هست که در جریان شکل گیری این طرح در استان های ساحلی جنوب کشور به این موضوع نیز توجه شده است.

پاسدار غلامشاهی ابرازداشت: با اجرای این طرح ها و بهره گیری از حضور پرنشاط جوانان و نوجوانان، علاوه بر این که به آینده موضوعات امنیتی استان های جنوبی و مرزهای آبی کشورمان توجه می شود، برای آینده سپاه نیز از میان همین طیف، کادر سازی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هر ساله جمعی از دانش آموزان ۱۳ ساله استان های ساحل نشین جنوب کشور در خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به عضویت این طرح در می آیند و همان طور که عنوان شد، این طرح علاوه بر همه کارکردها، در دل خود نوعی فرهنگ سازی، ظرفیت سازی و ترویج ارزش های دفاع مقدس در میان نسل های آینده انقلاب را نیز جا داده است. به دنبال اهداف بلند مدتی که در قالب این طرح ترسیم شده، بخشی از ظرفیت سازمان بسیج مستضعفین و وزارت آموزش و پرورش نیز به میدان آمده است تا اندک اندک طرح رهروان شهید فهمیده به یک طرح ملی در سراسر کشور تبدیل شود.

وی عنوان کرد: از آنجا که در مواقع خطر و تهدید، بار و مسئولیت مقابله با آن، به دوش همه اقشار خواهد بود، پیگیری طرح رهروان شهید فهمیده به نوعی تقویت برنامه های رزمی و دفاعی نیروی دریایی سپاه در منطقه است و پیگیری طرح تشکیل “بسیج دریایی» با همکاری سازمان بسیج برای کمک به ساختار رزمی دفاعی نیروی دریایی سپاه نیز در امتداد اجرای همین طرح خواهد بود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.