طرح‌های داخلی از حمایت شرکت توانیر بهره‌مند‌ می‌شوند

به گزارش خبرنگار مهر، کرم رضایی صبح سه‌شنبه در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی در شرکت برق منطقه‌ای سمنان با تأکید برساخت تجهیزات موردنیاز صنعت برق کشور که به‌عنوان پروژه‌های پژوهشی تعریف‌شده‌اند، بیان داشت: شرکت توانیر از پروژه‌های تعریف‌شده در داخل کشور همواره حمایت می‌کند و این امر نشان‌دهنده اهمیت بخشیدن به پژوهش در این مجموعه است.

وی افزود: حمایت از دستاوردهای داخلی مهندسان و پژوهشگران همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است که این امر باید موردتوجه مسئولان شرکت برق منطقه‌ای استان سمنان نیز قرار گیرد.

تحولات علمی راهی به‌سوی اقتصاد مقاومتی

معاون منابع انسانی و تحقیقات شرکت توانیر در ادامه گفت: خوشبختانه تحولات علمی مناسبی در زمینهٔ فنّاوری‌های مرتبط با توانیر در کشور به‌دست‌آمده است که این مهم نوید روزهای درخشان در صنعت برق کشور را می‌دهد.

رضایی تأکید کرد: تولیدات علمی داخلی و تأکید بر دانش بومی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی با توجه به پتانسیل‌های علمی موجود در ایران اسلامی می‌تواند راهگشای همه نهادهای اجرایی باشد.

عدم خروج ارز دستاورد تولیدات داخلی

مدیر دفتر تحقیقات معاونت برنامه‌ریزی و تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای سمنان نیز در خلال این نمایشگاه، ضمن معرفی آثار مکتوب و تجهیزات ارائه‌شده، گفت: دستگاه تستر جامع رله‌های حفاظتی که به سفارش شرکت برق منطقه‌ای سمنان و توسط یکی از اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، ساخته‌شده است که می‌تواند امری مهم در این زمینه تلقی شود.

مجید خطیبی ابراز داشت: این دستگاه بر اساس یک نمونه خارجی مشابه‌سازی شده و علاوه بر قابلیت‌های مناسب، از خروج ارز نیز از کشور جلوگیری می‌کند.

وی افزود: همچنین تولید دستگاه باقیمتی کمتر از مدل خارجی یکی از مزایای بهره‌مندی از این طرح است چراکه قیمت نمونه خارجی این دستگاه بیش از ۲میلیارد ریال است که در حال حاضر نمونه ساخته‌شده داخلی آن نیمی از این قیمت ارائه می‌شود.

نصب ۴خودکارسازی در پست‌های برق استان سمنان

مدیر دفتر تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای سمنان همچنین از ارائه نرم‌افزار خودکارسازی محلی پست‌های فوق توزیع برق در این نمایشگاه خبر داد و گفت: نرم‌افزار خودکارسازی محلی پست‌های فوق توزیع با اعلام نیاز و حمایت مستقیم شرکت برق منطقه‌ای سمنان برای نخستین بار در کشور ساخته‌شده است.

خطیبی درباره این خودکارسازی‌ها، افزود: در حال حاضر این خودکارسازی در چهار پست فوق توزیع استان سمنان نصب و راه‌اندازی شده است.

وی همچنین درباره سایر تجهیزات ارائه‌شده در این نمایشگاه، گفت: نرم‌افزار بومی خودکارسازی پست، نرم‌افزار بومی خودکارسازی توزیع، رله مدیریت فیدر، سیستم ثبات خطا (غیرمتمرکز)، نرم‌افزار شبیه‌ساز مانور پست و شبکه از دیگر دستاوردهای داخلی حاضر در نمایشگاه دستاوردهای صنعت برق استان سمنان هستند.

مدیر دفتر تحقیقات شرکت برق منطقه‌ای سمنان در خاتمه تأکید کرد: از دیگر دستاوردهای ارائه‌شده در این نمایشگاه می‌توان به نرم‌افزار تهیه ستینگ تجهیزات حفاظتی پست‌ها و خطوط فوق توزیع، دستگاه آزمایشگاه رله و حفاظت، رله تشخیص خطای اتصال زمین ولتاژ مستقیم، دستگاه پایش و کنترل دکل‌های انتقال نیرو اشاره کرد.

گفتنی است معاون منابع انسانی و تحقیقات شرکت توانیر در خلال این نمایشگاه، با فعالیت‌های پژوهشی که در قالب گزارش نهایی پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری کارکنان شرکت برق منطقه‌ای سمنان و ساخت نمونه‌هایی از تجهیزات موردنیاز این شرکت آشنا شد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.