صادرات گاز روسیه به اروپا متوقف شد

این خبر در حالی منتشر می‌شود که انجی، از شرکت‌های اصلی برق و گاز فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که شرکت روسی گازپروم صادرات گاز را به این شرکت فرانسوی متوقف خواهد کرد.

بنا به اعلام گازپروم صادرات گاز به اروپا از طریق «نورداستریم» به مدت سه روز «به طور کامل» متوقف شد. گازپروم لزوم انجام تعمیرات در یکی از مراکز فشرده‌سازی در روسیه را دلیل توقف صادرات گاز به اروپا عنوان کرده است.

گاز صادراتی روسیه ابتدا از طریق «نورداستریم» به شمال آلمان می‌رسد و سپس به دیگر مناطق اروپا صادر می‌شود.

صادرات گاز روسیه به اروپا به دنبال وضع تحریم‌های گسترده اروپایی علیه مسکو به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، به یکی از موضوعات مورد مناقشه در روابط پایتخت‌های اروپایی و مسکو تبدیل شده است.

از یک سو روسیه تاکید می‌کند که به دلیل تحریم‌های وضع‌شده از سوی کشورهای غربی قادر به انجام برخی تعمیرات بر روی تاسیسات خط لوله «نورد استریم» نیست و در نتیجه سطح صادرات به کشورهای اروپایی را کاهش داده است. از سوی دیگر کشورهای اروپایی روسیه را به استفاده ابزاری از صادرات گاز برای اعمال فشار به اروپا همزمان با جنگ در اوکراین متهم می‌کنند.

روسیه صادرات گاز به چند کشور اروپایی را پیش از این به طور کامل متوقف کرده بود.

کشمکش بر سر صادارت گاز روسیه به اروپا باعث شده است تا قیمت گاز در آستانه فرا رسیدن فصل سرما به شکل چشمگیری افزایش یابد. افزایش نرخ گاز، برق و سوخت از جمله دلایل اصلی تورم کنونی در اقتصاد کشورهای اروپایی است.

311311