شکارچیان سیاهگوش و قرقاول درگرگان جریمه و حبس شدند

قنبرعلی تمسکنی روز سه شنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهارداشت: قاضی این شعبه متهمان اول تا سوم را به دلیل همراه داشتن لاشه حیوان وحشی هر یک به پرداخت 10 میلیون ریال، متهم ردیف چهارم را به تحمل یک سال حبس تعزیری و 10 میلیون ریال و متهم ردیف آخر را به اتهام شکار غیرمجاز یک طاقه قرقاول به 10 میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم کرده است.
وی اضافه کرد: در جریان بازرسی منزل این شکارچیان غیرمجاز در سال 1393 ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گرگان لاشه یک قلاده سیاهگوش و یک طاقه قرقاول که هر دو از گونه های حمایت شده هستند، را کشف و ضبط کرده و این افراد با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
سیاهگوش یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران و نادر و کمیاب می باشد، موارد مشاهده سایر گربه سانان وحشی ایران از جمله پلنگ و حتی یوزپلنگ به مراتب بیشتر از سیاهگوش است.
سیاهگوش جثه نسبتا درشتی دارد و از گربه وحشی بزرگتر است، بطوریکه گاهی توسط افراد محلی با پلنگ اشتباه گرفته می شود، از مشخصات بارز این گونه علاوه بر خال های روی پوست، موهای سیاه بلند در انتهای گوش ها می باشد.
جمعیت این گونه بر اثر کاهش طعمه و تخریب زیستگاه ها در بسیاری از عرصه های طبیعی کشور از بین رفته و یا با کاهش چشمگیری روبرو شده است
قرقاول نیز گونه ای از تیره ماکیان است که بیشتر در جنگل های مرطوب و بوته زارهای تمشک و گاهی درختان پهن برگ آشیانه سازی می کند، این گونه منحصر بفرد از زیبایی خیره کننده برخوردار است.
قرقاول نر با سری به رنگ سبز براق، پوست برهنه دور چشم به رنگ قرمز گلی، گوش پرهای کوتاه و بدن به رنگ قرمز گلی با رگه های سیاه موج دار از قرقاول ماده که به رنگ قهوه ای خاکستری رنگ است، متمایز می باشد.
قرقاول نر 85 سانتی متر و ماده 60 سانتی متر با احتساب دم طول داشته و به واسطه دم بلند و رنگین و راه رفتن باشکوه از سایر ماکیان متمایز است.
قرقاول با نام علمی phasianus colchicus از گونه های بومی و حمایت شده در کشور است و شکار و نگهداری آن طبق قانون ممنوع و در سال های اخیر این گونه و زیستگاه های زادآوری آن با توجه به افزایش آگاهی مردم و تلاش محیط بانان با ایجاد امنیت زیستگاهی در شرایط مطلوب حفاظتی قرار گرفته است.
رییس محیط زیست گرگان در پایان با بیان اینکه سیاهگوش و قرقاول جزو گونه های حمایت شده ،محسوب می شوند، از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه شکار غیرمجاز و سایر تخلف های زیست محیطی موارد را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گزارش کنند.
6204/1648

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.