شورای اتحادیه اروپا از تقویت همکاری با مقامات افغانستان خبر داد

در نشست امروز شورای اتحادیه اروپا بیانیه ای هفت ماده ای صادر شد که افغانستان و اتحادیه اروپا ملزم به اجرای آن هستند.
براساس این بیانیه اتحادیه اروپا نسبت به تعهدات خود درقبال مردم افغانستان پایبند و آن را حیاتی می داند و از این رو با توجه به ماه گذشته که شاهد افزایش حملات تروریستی بوده ایم خواهان افزایش تقویت همکاری با مقامات افغانستانی می باشد.
این بیانیه نوشته است :اتحادیه اروپا حملات اخیر طالبان در کندز و تلفات وارده به جمعیت غیرنظامی و نیروهای دفاع ملی و امنیت افغانستان را محکوم میکند و راه حل های پایدار برای ایجاد صلح و احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را بررسی می کند.
براین اساس تمام احزاب در افغانستان باید به پیروی از قانون بین المللی بشردوستانه و اصول آن برای محافظت از پزشکان بدون مرز و سازمان های کمک رسانی احترام بگذارند.
همچنین برای کاهش انگیزه مهاجرت, اتحادیه اروپا به علل ریشه مهاجرت، مانند فقر، نقض حقوق بشر و بی ثباتی، رسیدگی می کند و مبارزه با شبکه های قاچاق را ادامه خواهد داد.
اتحادیه اروپا همچنین از اصلاحات ضروری و مورد نیاز که منجر به وحدت دولت ملی در افغانستان می شود, پشتیبانی می کند.
براساس این بیانیه طرفین می بایست برای رشد اقتصادی، ثبات کلان در اقتصاد و کاهش فقر, مبارزه با فساد و ارتقاء حقوق بشر با حمایت های جامعه بین المللی ، گفتگوهای 2 جانبه داشته باشند.
برای پایداری و ایجاد ارتقاء همکاری بین اتحادیه اروپا با افغانستان , شورا مقرر شد که در سال 2016 کنفرانس های متعددی را به طور مشترک با افغانستان برای پایدار کردن صلح و امنیت در این کشور با حضور وزرای خارجه اتحادیه اروپا برگزار کند.
شورای اتحادیه اروپا همچنین یادآور شد که صلح در افغانستان می تواند موج مهاجران به اروپا که در سال های اخیر شیب تندی به خود گرفته است را کاهش دهد.
کد 441/1547

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.