شهروندان اصفهان با دیابت و عوارض آن آشنا می شوند

دبیر ستاد فرهنگ سلامت شهرداری اصفهان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارکرد: شکل گیری و توسعه پدیده ‏شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی شرایط مساعدی را برای ‏افزایش میزان قند خون و ابتلا به ‏بیماری دیابت پدید آورده است.
حمیدرضا مهماندوست افزود: به منظور شناساندن و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری دیابت، 23 آبان به عنوان روز ‏جهانی دیابت نامگذاری شده است.‏
وی افزود: هم اکنون در جهان حدود 400 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند، که پیش بینی می شود این رقم در ‏سال 2035 به بیش از 600 ‏میلیون نفر افزایش یابد.
دبیر ستاد فرهنگ سلامت شهرداری اصفهان اظهارکرد: این در حالیست که در ایران نیز بیش از 10 درصد از جمعیت بالغ را ‏دیابتی ها تشکیل می دهند و نیمی از آنها هنوز از ابتلای خود به بیماری دیابت ‏بی اطلاع هستند.‏
وی اظهار کرد: در همین راستا ستاد فرهنگ سلامت شهرداری اصفهان در نظر دارد با همکاری برخی از سازمان ها و ‏نهادها همزمان با روز جهانی دیابت به مدت یک هفته برنامه هایی را بمنظور آگاهی مردم از این بیماری و عوارض ‏ناگوار آن اجرا کند.
مهماندوست در ادامه گفت: با توجه به اینکه ” زندگی سالم از صبحانه آغاز می شود » به عنوان شعار روز جهانی دیابت نامگذاری شده است، ‏تابلوهای سه بعدی آموزشی و ‏تبلیغاتی در زمینه آشنایی مردم با بیماری دیابت و عوارض آن در سطح شهر اصفهان نصب خواهد شد.
دبیر ستاد فرهنگ سلامت، برپایی کارگاه و جشنواره نقاشی کودکان، حرکت اتوبوس های پایش قند خون و مشاوره در ‏شهر، ‏کار با نور آبی (رنگ قراردادی برای دیابت) در بناهای قدیمی اصفهان، اجرای برنامه های فرهنگی، اجرای تئاتر خیابانی، ‏توزیع ‏محصولات فرهنگی را از دیگر برنامه های این ستاد بمناسبت هفته جهانی دیابت اعلام کرد و افزود: تمام این برنامه ها به آموزش ، پیشگیری و شناساندن عوارض ‏بیماری دیابت اختصاص دارد.
وی افزود: این برنامه ها با همکاری ‏سازمان اتوبوسرانی، نیروی انتظامی، هلال احمر استان، خیریه دیابت،دانشگاه ‏علوم پزشکی، ‏معاونت بهداشتی، مرکز بهداشت شماره 2، مرکز تحقیقات غدد، هیات ورزش های همگانی استان، سازمان ورزش شهرداری، موسسه ‏خیریه دیابت و ‏انجمن خیریه حضرت ابوالفضل (ع) اصفهان برگزار خواهد شد.
ت/7135/ 2093

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.