شمخانی: کنار هم بودن ایران و پاکستان، عامل ثبات و امنیت منطقه است

‘علی شمخانی’ بامداد چهارشنبه در بدو ورود به اسلام آباد، در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیما گفت: با هم بودن و در کنار هم بودن ایران و پاکستان برای تقویت ثبات و امنیت منطقه، یک الگوی تاریخی است که هنوز هم می تواند به عنوان یک خط کش برای اندازه گیری نقش دو کشور در ایجاد و تقویت ثبات در منطقه مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف سفر دو روزه اش به اسلام آباد، گفت و گو درخصوص فضای پس از برجام در روابط دو کشور است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در فضای پس از برجام، به دنبال فعال سازی همه بستر های ممکن برای تقویت همکاری با کشورهای منطقه است.
دبیر شواری عالی امنیت ملی اظهار داشت: پاکستان با توجه به جایگاهی که در جهان اسلام دارد و نیز به لحاظ رابطه تاریخی و فرهنگی قوی که میان مردم دو کشور همسایه وجود دارد، توسعه روابط با این کشور همسایه در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، دفاعی، امنیتی و فرهنگی از اهمیت قابل توجهی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.
شمخانی گفت: واقعیت این است که پس از برجام، پتانسیل فراوانی برای شکوفایی در روابط ایران و پاکستان در همه حوزه های اقتصادی، سیاسی، دفاعی، امنیتی و فرهنگی وجود دارد و همکاری های دو کشور در زمینه های یاد شده می تواند فعال تر از گذشته در جهت ثبات و امنیت و مبارزه با تروریسم، که امروز یکی از معضلات اصلی جهان اسلام است، شکل بگیرد و تقویت روابط دو کشور مهم منطقه می تواند نقش بسزایی در مبارزه با تروریسم داشته باشد.
شمخانی یکی دیگر از اهداف این سفر را که بنا به دعوت همتای پاکستانی وی صورت گرفته است، ابراز همدردی و تسلیت به مردم و دولت پاکستان در پی وقوع زلزله اخیر در این کشور عنوان کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه، برای دیدار و گفت و گو با عالی ترین مقامات پاکستان، وارد اسلام آباد شد.
دیدار با ‘محمد نواز شریف’ نخست وزیر، ‘سرتاج عزیز’ مشاور نخست وزیر در امور خارجی و رییس دستگاه دیپلماسی پاکستان، ‘ناصر خان جنجوعا’ مشاور جدید نخست وزیر در امور امنیت ملی و ‘چودری نثار علی خان’ وزیر کشور پاکستان از جمله برنامه های کاری سفر شمخانی به اسلام آباد در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اعلام شده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران همچنین قرار است عصر امروز (چهارشنبه)، با حضور در کنفرانس خبری مشترک با سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی، به سوالات خبرنگاران پاکستانی و نمایندگان رسانه های خارجی در این کشور پاسخ گوید.
موضوع هایی از جمله روابط و همکاری های دوجانبه در فضای پس از برجام، تحولات و اوضاع امنیتی منطقه ای و مبارزه با تروریسم از جمله مهم ترین محورهای گفت و گوهای شمخانی با مقامات عالی پاکستان خواهد بود.
این نخستین سفر شمخانی به پاکستان از زمان آغاز مسوولیت وی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی محسوب می شود.
آساق**1723

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.