شمخانی با نخست وزیر پاکستان دیدار کرد/تاکید بر شتاب روند همکاری ها، محور مذاکرات

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی شمخانی و محمد نواز شریف در این دیدار، بر ضرورت شتاب بخشیدن به روند همکاری های همه جانبه میان دو کشور برادر و همسایه تاکید کردند.
شمخانی در این دیدار با ابلاغ پیام تسلیت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در خصوص کشته و مجروح شدن جمع زیادی از مردم پاکستان در دو فاجعه منا و زلزله اخیر این کشور، آمادگی سازمان های امدادی کشورمان را برای کمک به روند امداد رسانی به زلزله زدگان اعلام کرد.
وی با اشاره به سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به ایران و توافق های انجام شده میان دو دولت برای شتاب بخشیدن به روند همکاری های همه جانبه اظهار داشت: پیوندهای عمیق دینی و اشتراکات فرهنگی، مهمترین بستر توسعه همکاری های همه جانبه میان تهران و اسلام آباد به عنوان دو کشور تاثیر گذار در منطقه و جهان اسلام است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تقدیر از رویکرد واقع گرایانه و مستقل دولت پاکستان در عدم ورود نظامی به بحران یمن اظهارداشت: بهره گیری برخی کشورهای منطقه از ابزار نظامی برای تحمیل اراده سیاسی خود به همسایگان، اقدامی در مسیر توسعه بی ثباتی و ناامنی منطقه ای بوده و موجب فاصله گرفتن از اصل مودت و همزیستی مسالمت آمیز خواهد شد.
علی شمخانی با اشاره به اصول و مبانی ثابت حاکم بر روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان افزود: روابط دوستانه و همکاری های سازنده دو کشور در منطقه و جهان اسلام هیچگاه تحت تاثیر تغییر دولتها نبوده و این ویژگی موجب قرار گرفتن روابط دو کشور در مسیر رشد فزآینده و مستمر گردیده است.
وی وجود طیف وسیعی از اشتراکات سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان دو کشور در موضوعاتی چون روند مذاکرات صلح در افغانستان، مقابله با تروریسم و افراطی گرایی، امنیت مرزها و توسعه اقتصادی در بنادر حاشیه اقیانوس هند و دریای عمان این مهم را بستر مناسبی برای توسعه همکاریهای دو جانبه عنوان کرد و اظهار داشت: دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق موسوم به برجام و لغو قریب الوقوع تحریم های اقتصادی ظالمانه علیه ایران امکان ایجاد جهش در مناسبات اقتصادی میان دو کشور بویژه در زمینه های انرژی، تجارت، ارتباطات، حمل و نقل و ترانزیت کالا را فراهم نموده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی موضوع مقابله واقعی و مستمر با تروریسم تکفیری را از اولویت های غیر قابل اجتناب تهران و اسلام آباد به منظور از میان بردن ریشه های ناامنی و بی ثباتی در سطح منطقه عنوان کرد و افزود: بر خلاف مدعیان غربی که بدنبال استفاده مدیریت شده از تروریسم برای افزایش سلطه جویی و مداخله در امور کشورهای مستقل هستند، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مسئولیت های منطقه ای و بین المللی خود همه ظرفیت های قابل بکارگیری را مصروف از میان بردن زمینه ها، ریشه ها و امکانات تروریسم نموده و هزینه های مادی و معنوی زیادی را نیز در این مسیر متحمل شده است.
وی مرزهای مشترک دو کشور را دروازه های تعامل و همکاری ایران و پاکستان به منظور ایجاد زمینه های رشد و شکوفایی اقتصادی و اجتماعی عنوان کرد و با تاکید بر ضرورت افزایش همکاری و مراقبت برای از میان بردن اقدامات شرورانه و غیر قابل قبول گروه های تروریستی وابسته به بیگانه در مناطق مرزی اظهار داشت: ناامنی در مناطق مرزی مشترک زمینه ساز بروز سوء تفاهم های نا خواسته و نابود کننده بخش مهمی از فرصتهای مشترک اقتصادی است.
محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار با تبریک دستیابی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای گروه 1+5 به توافقی تاریخی، شرایط جدید را زمینه ساز افزایش نقش فعال سیاسی و اقتصادی ایران در مناسبات منطقه ای و بین المللی عنوان کرد و اظهار داشت: بدون شک از رهگذر فعال شدن ظرفیت های اقتصادی جدید در منطقه، فرصتهای متعددی برای همکاریهای مشترک در عرصه های مختلف فراهم خواهد شد.
وی با اعلام آمادگی این کشور برای توسعه مناسبات اقتصادی در چارجوب توافقات انجام شده، تسریع در اجرای خط لوله گاز میان ایران و پاکستان و ارتقاء همکاری ها در بخش برق و انرژی را مهمترین اولویت دولت پاکستان در همکاری های اقتصادی با ایران عنوان کرد و اظهار داشت: باید مجموعه ظرفیت های سیاسی و اقتصادی در مسیر ایجاد شرایط مطلوب و متناسب با اراده سیاسی رهبران دو کشور برای شکل گیری جهش در مناسبات همه جانبه بسیج شود.
نخست وزیر پاکستان با تقدیر از نقش فعال و سازنده جمهوری اسلامی ایران در معادلات و تحولات منطقه ای بویژه تلاش فعال برای مقابله با تروریسم اظهار داشت: تروریسم با گسترش ابعاد و اقدامات آن به تهدیدی جهانی تبدیل گردیده و دولت پاکستان ضمن آن که خود را متعهد به مبارزه همه جانبه با این معضل می داند معتقد است که مقابله موثر با آن نیازمند عزم و اقدامی بین المللی است.
علی شمخانی بامدار روز گذشته (چهارشنبه) برای انجام سفری دو روزه، وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد و با ناصرخان جنجوعا مشاور امور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان و سرتاج عزیز مشاور امور خارجی این کشور دیدار و گفت و گو کرد. شمخانی همچنین عصر دیروز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مشاور امور خارجی نخست وزیر پاکستان حضور یافت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار است عصر امروز و در آخرین برنامه کاری خود، با چودری نثار علی خان وزیر کشور پاکستان دیدار کند.
این نخستین سفر شمخانی به پاکستان از زمان آغاز مسؤولیت وی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان محسوب می شود.
آساق*274**1723

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.