شرکت های نفتی جهان درانتظار تبیین شرایط قراردادهای جدید درماه نوامبر

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا، روزنامه یادشده نوشت، در ایران رسم است، که قبل از قبول یک پیشنهاد، چند بار آن را رد کنند، چه این پیشنهاد دعوت برای صرف چای باشد یا مذاکره تجاری. شرکت های نفتی خارجی نیز به همین شیوه خود را برای مذاکره در مورد شرایط بازگشت شان به ایران در دوره پساتحریم آماده می کنند.
مهدی حسینی معمار ارشد قراردادهای جدید نفتی ایران ضمن تاکید بر اینکه هیچ چیز کامل نیست، گفت: جمهوری اسلامی ایران از بازخور اطلاعات در مورد این قراردادها از سوی شرکت های نفتی بین المللی استقبال می کند و از این پیشنهادها برای بهتر کردن قراردادها استفاده خواهد کرد.
یک مشاور نفتی اروپایی گفت: به نظر می رسد این اعلام آنگونه که ما امید داشتیم قطعی نخواهد بود و بحث های بیشتری در مورد قراردادها خواهد شد و تغییرات بیشتری خواهند کرد.
مجریان شرکت های نفتی خارجی از انی ایتالیا و توتال فرانسه تا میتسوبیشی ژاپن و لوک اویل روسیه در اواسط ماه اکتبر (اواخر ماه مهر) در تهران بودند تا در نخستین کنفرانس بزرگ نفت و گاز این کشور پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، شرکت کنند.
رهبران برخی از بزرگ ترین شرکت های نفتی جهان بر این باورند که ربودن فرصت های تجاری در ایران به زحمتش می ارزد، زیرا ایران از جمله معدود کشورهای جهان است که دارای منابع نفت ارزان و در دسترس می باشد. به ویژه آنکه، نفت 50 دلاری آنها را از سرمایه گذاری در جاهای دیگر باز می دارد.
شرکت های اروپایی و آسیایی با ارایه توانمندی شرکت های خود در کنفرانس یادشده، از رقبای آمریکایی خود گوی سبقت را ربودند. با وجود اینکه تحریم ها هنوز پابرجا است، شرکت های بزرگ نفتی اروپا توانستند با همتایان ایرانی خود در مورد پیش نویس قراردادهای جدید صحبت کنند و به آنها بازخور بدهند در حالی که قوانین سختگیرانه آمریکا مانع حضور شرکت های نفتی آن، در این کنفرانس شد.
اقتصام(6)1063**1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.