شرایط سخت امروز دولت و کمبود منابع مالی نتیجه اشتباه های گذشته است

به گزارش ایرنا، بایزد مردوخی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی تجار و بازرگانان خراسان شمالی محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد افزود: شرایط حال حاضر نه تنها وابسته به تحریم ها و بحران ها و چالش های اقتصادی در حوزه مدیریت است بلکه آنها چالش های طبیعی است که به دلیل اشتباهات در طول زمان به وقوع پیوسته است.
وی وقوع خشکسالی و تغییرات اقلیمی را ناشی از آینده نگر نبودن دانست و افزود: این امر باعث شده تا خود را دچار نقطه ضعف بنیادی از لحاظ محیط زیست و منابع آب کنیم که در کوتاه مدت نیز اصلاح شدنی نیست.
دکتر مردوخی با بیان اینکه مسائل اقتصادی راه حل های ساده و سهلی در چارچوب قانون دارند، اظهار داشت: شرایط اقتصادی ناشی از تحریم که همزمان شده با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در طولانی مدت اقتصاد ما را درگیر خود کرده که این امر نیز ناشی از غفلت خود ما بوده است.
مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده آسان از درآمدهای نفتی و عدم ظرفیت سازی برای آینده را از دلایل گرفتار شدن در شرایط اقتصادی امروز دانست.
وی دلیل این غفلت را در استفاده آسان از درآمدهای نفتی و فقدان ظرفیت سازی برای آینده دانست و گفت: حتی اگر علائم کاهش قیمت نفت هم نبود باز هم علائمی تکنولوژی جدید باید ما را بر آن می داشت که چاره ای اساسی برای کسب درآمد شود.
مشاور وزیر تعاون، کار، رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به عدم توازن توسعه بین استان های کشور، خاطرنشان کرد: خراسان شمالی از جمله استان های کمتر توسعه یافته است که به عنوان یک نقیصه در صحنه جغرافیایی کشور وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه برخی استان ها به میانگین توسعه کشور نیز دست نیافته اند، تصریح کرد: هم اکنون در برخی بخش ها از قبیل اموزش و پرورش و سواداموزی به خوبی عمل شده ولی از نظر اقتصادی مشکلات اشتغال و بیکاری و فقر از مسائل جدی پیش روی ما است.
مشاور وزیر تعاون، کار، رفاه و تامین اجتماعی به تامین منابع از طریق نفت و گاز و مالیات اشاره کرد و گفت: هم اکنون برخی از کشورها تا 50 درصد منابع خود را از طریق مالیات کسب می کنند در حالی که نفت هم ندارند.
وی افزود: اگر دولت بخواهد قانون را انجام دهد ناگزیر باید از دو راه قانونی تامین مالیات و درآمدهای حاصل از کارهای انتفاعی کسب درامد کند.
وی از خصوصی سازی به عنوان نهضتی یاد کرد که هم اکنون به راه افتاده و بسیاری از منابع درامد دولت به طرف بخش خصوصی رفته است .
وی گفت: در حال حاضر در استان های کمتر توسعه یافته از قبیل خراسان شمالی خلا اعتبارهای دولتی بسیار جدی است.
وی ادامه داد: سال های متمادی است این استان ها یا اعتبار خوبی دریافت نکرده اند و یا به خوبی هزینه نشده و طی زمان نیز با برخی مشکلات از قبیل حاشینه نشینی مواجه شده اند که باید چاره ای اساسی شود.
مردوخی به وجود 4 و نیم میلیون تحصیل کرده دانشگاهی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این افراد به تدریج وارد بازار کار می شوند در حالی که بر اساس تخمین های رسمی در سال های آینده با 8 میلیون متقاضی کار مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه 13 درصد از 50 درصد نیروی دارای قابلیت کار را زنان تشکیل می دهند، اظهار داشت: این افراد کمتر وارد بازار کار شده اند که در آینده می شوند و باید فکری اساسی شود و این فکر تبدیل به برنامه شود.
مشاور وزیر تعاون، کار، رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به نزدیک شدن به شروع برنامه ششم توسعه، متذکر شد: برنامه بدون منبع آماری دقیق معنی ندارد و همه موادی را که قانون می کنیم فقط خود را خوشحال کنیم و حرف خود را می زنیم.
وی با بیان اینکه جملات زیبا هم اکنون پشتیبان منابع هستند، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در این شرایط وظیفه بسیار سنگین مشارکت را بر عهده دارد.
مردوخی میزان نقدینگی در اقتصاد کشورما را 800 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این نقدینگی در چاه نرفته و در دست همه ما و به ویژه اهالی کسب و کار می چرخد.
وی تصریح کرد: باید کمک کرد تا در این شرایط این نقدینگی به طرف مجاری ایجاد اشتغال، ارزش افزوده، سود، گسترش صادرات و تحکیم اقتصاد مقاومتی که به نفع همگان است سرازیر شود.
مشاور وزیر تعاون، کار، رفاه و تامین اجتماعی به مواجه بودن با سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر با برنامه به سراغ این سیاست ها برویم شاید نجات پیدا کنیم.
وی با تاکید بر اینکه در دنیای پیشرفته امروز باید راهکارهای نوآورانه برای سرمایه گذاری پیدا کرد، تصریح کرد: به تازگی در دنیا راهکارهایی از قبیل تامین مالی توده ای در دنیا پیدا شده که راهگشا است.
مردوخی افزود: در این میان جز راه های نواورانه هیچ راه سنتی نداریم و باید بخش خصوصی وارد کار شود و در تشکیل کسب و کارهای مولد، دولت سهم اندکی بگذارد تا مردم اطمینان حاصل کنند و منابع را وارد کار کنند.
وی مسئولیت اصلی این رسالت را بر عهده اتاق های بازرگانی ایران و استان ها دانست و گفت: باید آینده نگری داشته و وضعیت 10 سال آینده را ترسیم کنیم.
مردوخی متذکر شد: در حال حاضر کسب و کارهای دنیا از قبیل کمپانی ها مزیت جدیدی به نام دورنگری پیدا کرده اند که بسیار با ارزش است و همه باید به ان مراجعه کنند.
ط1744 /1596

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.