شاهد فاجعه منا: سعودی ها تجربه ای برای کنترل بحران نداشتند

به گزارش ایرنا، حمیدرضا صادقی روز دوشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران این شهرستان اظهار داشت: ماموران سعودی هیچگونه ابتکاری در این بحران از خود نشان ندادند.
عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران کاشان با بیان اینکه در مواقع بحرانی وقت را نباید از دست داد، تصریح کرد: در دقایق اولیه بحران که فرصت طلایی است، باید تصمیم های آنی و شایسته برای خروج از بحران گرفته شود.
وی با بیان اینکه فاصله یکی از چهار کاروان کاشانی ها تا محل وقوع حادثه حدود یکصد متر بود، تصریح کرد: مدیر کاروان ما را داخل حیاط یک بیمارستان که در نزدیکی بود، هدایت کرد که این اقدام باعث نجات شماری زیادی از حاجیان شد.
شهردار قمصر خاطرنشان کرد: ماموران سعودی همواره مانع از کمک رسانی ایرانی ها به حجاج می شدند.
این شاهد عینی فاجعه منا افزود: ماموران سعودی فقط جلو مردم را می گرفتند و راه را مسدود کرده بودند تا کسی متوجه ابعاد این فاجعه دردناک نشود.
صادقی برگزاری دوره آموزشی و همچنین اجرای مانورهای امداد و نجات برای مواقع بحران را بسیار ضروری دانست و افزود: ماموران سعودی اگر به گروه 50 نفره ما اجازه کمک رسانی می دادند، خیلی از حجاج نجات می یافتند.
شهردار قمصر یادآور شد: کوچه هایی در مسیر راه وجود داشت و اگر ماموران سعودی این کوچه ها را باز می کردند، از حجم این فاجعه عمیق و دردناک کاسته می شد.
وی عمق فاجعه منا را شوک آور توصیف کرد و گفت: گرمای بیش از 45 درجه، ازدحام حجم عظیمی از حجاج و نبود مدیریت بحران باعث افزایش شمار حاجیان جان باخته در منا شد.
6136/6021**1565

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.