سمنان ایستگاه پایانی «مهر محرم»/«فیلم کوتاه» بخش جدید جشنواره

میثم قدس پور ظهر چهارشنبه و در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه هشت سال پیش مسابقه بین المللی عکاسی “مهر محرم» به پیشنهاد استان سمنان جای خود را در بین جشنواره های متعدد عکاسی کشور باز کرد، بیان داشت: این سوگواره به واسطه موضوع و فضای معنوی حاکم بر آن نسبت به سایر رقابت های مشابه عکاسی و فیلم کوتاه متفاوت است.

وی افزود: سوگواره هشتم قرار است بهمن ماه جاری در سمنان به اتمام برسد و فرصت ارسال آثار آن در بخش استانی و ملی بیست و هشتم آبانماه و در بخش بین المللی ۲۲ آذرماه اعلام شده است همچنین از دبیرخانه این جشنواره خبر می رسد که چهره داوران بخش های مختلف این سوگواره مشخص شده اند.

داوران سوگواره هشتم مشخص شدند

دبیر اجرایی هشتمین سوگواره مهر محرم درباره مشخص شدن چهره داوران این رقابت به خبرنگار مهر، گفت: افشین شاهرودی، افشین بختیار، سیدعباس میرهاشمی، مجید ناگهی و داود یاراحمدی داوران این دوره از سوگواره مهر محرم هستند.

میثم قدس پور همچنین تاکید کرد: درسال گذشته چهار هزار و ۴۰۰عکس به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد که در سال جاری پیش بینی حجم بیشتری از عکس های دریافتی را داریم.

وی ادامه داد: با هم افزایی ملی و بین المللی که در بدنه سوگواره ایجاد شده و همچنین با وجود تجربه برگزاری برنامه توسط مجریان، قطعا سوگواره هشتم از لحاظ کیفیت و کمیت شرایط مطلوب تری خواهد داشت.

تحکیم پیوند دین و رسانه هدف برگزاری این سوگواره

دبیر اجرایی هشتمین سوگواره مهر محرم همچنین گفت: این سوگواره می تواند در راستای تحکیم پیوند بین دین، هنر و رسانه تاثیر به سزایی داشته باشد.

قدس پور با بیان اینکه اشاعه فرهنگ عاشورایی از جمله اهداف برگزاری این سوگواره است، ابراز داشت: گسترش فرهنگ و هنر عاشورایی در سطح جامعه و فضای مجازی، همگرایی و هم‌افزایی ملی و بین‌المللی در حوزه تولید و نشر محتوای فرهنگی عاشورایی، آشنایی عموم مردم ایران و کشورهای جهان با آداب و آیین‌های عزاداری در ماه محرم و همچنین فرهنگ سازی استفاده بهینه از ابزار رسانه‌های دیجیتال با تشویق به تولید محتوای اصیل در زمره اهداف برگزاری این سوگواره به شمار می آیند.

وی ادامه داد: محرم برای ما شیعیان از اهمیت بالایی برخوردار است و جلوه های بصری مراسم و آئین های کهن و سنتی ایران در عزاداری سرور و سالار شهیدان آنچنان گیرا، جذاب و دل نشین است که قصد داریم با برگزاری چنین برنامه هایی آن را با سایر ملل دنیا شریک شویم.

آثار ارسالی در سه سطح داوری می شوند

دبیر اجرایی هشتمین سوگواره مهر محرم با بیان اینکه این جشنواره در سه سطح ملی، استانی و بین المللی برگزار می شود، گفت: آثار ارسالی در داخل استان پس از گزینش به مرحله ملی راه می یابند و در نهایت مرحله بین المللی نیز پس از داوری همه آثار چهره نفرات برتر خود را می شناسد.

قدس پور درباره مهلت ارسال آثار نیز توضیح داد: در بخش ملی عکاسان و هنرمندان تا ۲۸آبانماه برای ارسال کارهای خود به دبیرخانه جشنواره مهلت دارند.

وی افزود: در بخش بین المللی نیز هنرمندان می توانند تا تاریخ ۲۲آذرماه ۹۴ برای ارسال آثار خود به سامانه www.mehremoharram.ir مراجعه کنند.

فیلم کوتاه بخش جدید مهر محرم

دبیر اجرایی هشتمین سوگواره مهر محرم همچنین درباره وجه تمایز این سوگواره نسبت به سال های پیش، گفت: در سوگواره هشتم بخش جدید تحت عنوان فیلم کوتاه نیز به جشنواره افزوده شده است که این بخش شامل رقابت در حوزه های داستانی کوتاه، مستند، نماهنگ و پویا نمایی است.

قدس پور خاطرنشان کرد: به دلیل استقبال چشم گیر هنرمندان و همچنین اشاعه تولیدات چندرسانه ای با ورود تکنولوژی های نوین بخش فیلم کوتاه از سوگواره هشتم وارد بدنه مهر محرم می شود.

وی، افزود: امیدواریم سوگواره هشتم با حمایت همه جانبه مسئولان استانی و همچنین حضور و استقبال ویژه هنرمندان از سراسر جهان به شایستگی برگزار شود و همچنین شهرستان سمنان نیز بتواند میزبانی شایسته برای این رویداد فرهنگی هنری باشد.

جوایز سوگواره هشتم مشخص شدند

دبیر اجرایی هشتمین سوگواره مهر محرم در پاسخ به سوالی با موضوع جوایز این سوگواره نیز، توضیح داد: در بخش فیلم کوتاه داستانی، مقام نخست این سوگواره تندیس سوگواره ريال دیپلم افتخار و کمک هزینه ۳۰میلیون ریالی سفر به عتبات عالیات را دریافت خواهد کرد همچنین دیپلم افتخار، سفر مشهد مقدس و به ترتیب مبلغ ۲۵ و ۲۰ میلیون ریال نیز به نفرات دوم و سوم تعلق خواهد گرفت.

قدس پور درباره جوایز بخش عکس نیز، افزود: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و سفر عتبات عالیات به همراه ۲۰میلیون ریال جایزه نقدی به نفر نخست و دیپلم افتخار، سفر مشهد مقدس و به ترتیب ۱۵ و ۱۰ میلیون ریال وجه نقد به نفرات دوم و سوم اهدا می شود.

وی درباره بخش تک عکس تجربی نیز، بیان داشت: این بخش متعلق به عکس های گرفته شده توسط تلفن همراه است که در آن به سه اثر برگزیده سفر مشهد و جایزه نقدی سه میلیون ریالی تعلق خواهد گرفت.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.