سلسه کارگاه‌های «اقتباس دراماتیک از قرآن» در قم برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حوزه هنری انقلاب اسلامی استان قم، این واحد اقدام به فراخوان و ثبت نام علاقمندان به نمایشنامه و فیلم‌نامه‌نویسی برای برگزاری سلسه کارگاه‌های “اقتباس دراماتیک از قرآن» نموده‌ است. این دوره با حضور اساتید شناخته‌ این رشته از جمله محمد علی خبری، سید محمد حسین فدایی حسین، محمد رضا آزاد و … برگزار می‌شود.

حضور در نخستین دوره این کارگاه که در سطح مقدماتی و در ۳ تا ۵ جلسه برگزار خواهد شد، برای عموم علاقمندان آزاد است اما شرکت در دوره‌های متوسطه و پیشرفته‌ این کارگاه منوط به قبولی در آزمونی است که در پایان دوره مقدماتی برگزار می‌شود.

مباحثی که در این دوره(مقدماتی) ارائه می‌شود عبارتند از؛ کلیاتی پیرامون ویژگی‌های ادبیات داستانی و ادبیات نمایشی، شباهت‌ها و تفاوت‌ها، سبک‌های نوشتاری در ادبیات داستانی و نمایشی، چگونگی گزینش عناصر دراماتیک از ادبیات، کلیاتی پیرامون اقتباس ادبی و راه‌کارهای آن، شیوه‌های تبدیل متن ادبی به درام، بررسی نمونه‌های موفق از آثار اقتباسی.

مباحث دوره متوسطه شامل آشنایی با خوانش قرآن کریم از دیدگاه درام‌نویس، بررسی سبک‌های روایی در قرآن کریم، چگونگی گزینش عناصر دراماتیک از قرآن، شیوه‌های تبدیل متن مذهبی به متن نمایشی، بررسی نمونه‌های موفق از آثار اقتباسی از قرآن می‌شود.

همچنین عنوان مباحثی که در در دوره پیشرفته توسط اساتید این رشته ارائه خواهد شد عبارتند از: خوانش، انتخاب و تفسیر داستان یا روایت از قرآن، بررسی و یافتن مضمون و محتوای نهفته در داستان، توسعه‌ مضمون و محتوای مورد نظر، تهیه طرح نمایشنامه و پلات نمایشی، شناسایی و معرفی شخصیت‌ها، معرفی کنش اصلی و چگونگی کشمکش و تضاد بین اشخاص، ارائه تعریف از زمان و مکان رویدادها، انتخاب زبان نمایشی مناسب، تفسیر ساختار نمایشی، نوشتن نسخه اول نمایشنامه، خوانش و نقد و تحلیل آثار و متن نهایی.

علاقمندان برای ثبت نام در این کارگاه می‌توانند تا تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۴، از ساعت ۸ تا ۱۴ با شماره تماس ۳۷۷۳۱۸۵۲ تماس حاصل نمایند و یا به واحد آموزش حوزه هنری استان قم به نشانی خیابان شهداء (صفائیه)، کوچه ۲۳، پلاک ۸ مراجعه کنند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.