سفیر ایران در کویت: ثبات نظام کویت برای جمهوری اسلامی دارای اهمیت است

به گزارش ایرنا علیرضا عنایتی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در دیدار سردبیر روزنامه پرشمار الرای با وی ضمن ضروری خواندن توسعه روابط دو کشور، تصریح کرد: اظهارات مثبت مقامات تهران و کویت و افزایش دیدارهای دو جانبه موجب تقویت و عمیق تر شدن مناسبات دو کشور شده است.
علیرضا عنایتی خاطر نشان کرد: وزیر امور خارجه ایران، کویت را به عنوان اولین ایستگاه دیدارهای منطقه ای خود برگزید که این امر بیانگر عمق روابط دو کشور و نشان دهنده نتایج و بازدهی دیدارهای دو جانبه و برتری ان بر وضعیت انزوا و دوری گزینی است که البته پس از مدتی شاهد عنوان کردن مساله ‘هسته عبدلی’ بودیم که این پرونده تاثیر منفی بر نتایج این سفر گذاشت.
وی افزود: ارتباط عاملان این پرونده با ایران غیر منطقی و نادرست است و ما برای امیر کویت و دولت این کشور احترام خاصی قایلیم و بر این باوریم که یک جریان ویرانگر و مخرب در راستای تخریب روابط دو جانبه تلاش می کند.
سفیر کشورمان در کویت در ادامه تصریح کرد: ایران هرگز در صدد متزلزل کردن نظامی که آن را جزو برترین نظام های منطقه می داند بر نمی آید؛ ما همواره از دور اندیشی امیر کویت قدردانی کرده ایم و از دیدار اخیر ایشان از تهران نیز استقبال نمودیم.
عنایتی افزود: دیدار شیخ صباح الاحمد با رهبر معظم انقلاب بیش از یک ساعت به درازا کشید در حالی که چنین دیدارهایی معمولا بیش از 15 دقیقه به طول نمی کشد.
سفیر کشورمان در کویت یادآور شد: از سخنان اخیر شیخ عزام الصباح، سفیر کویت در منامه مبنی بر اینکه گفتگو و تفاهم یگانه راه ساماندهی اوضاع منطقه است استقبال می کنیم و معتقدیم این پیام روشنی برای همه مخاطبان منطقه ای بوده است.
وی در ادامه ضمن اشاره به نزدیکی مواضع ایران و کویت درخصوص مبارزه با تروریسم، اظهار داشت: امیر کویت در نشست کمپ دیوید از پرونده هسته ای ایران دفاع کرد تا جایی که عده ای در مورد دفاع همه جانبه ایشان از ایران سوال کردند و متعجب شدند.
عنایتی همچنین در مورد دو کشتی ایرانی که بدون بازرسی و اعلام محموله آنها در بندر کویت پهلو گرفته بودند، گفت: ادعای ارتباط این دو کشتی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کاملا بی اساس است و مالکیت این دو کشتی مربوط به یک شرکت کویتی می باشد که به علت داشتن پرونده قضایی قادر به ترک آبهای منطقه ای کویت نیستند.
خاورم*320/1275

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.