سفر نیمه تمام رییس جمهور اندونزی به آمریکا/ کشور 17 هزار جزیره در آستانه حالت اضطراری

به گزارش ایرنا، دودهای ناشی از به آتش کشیدن جنگل های اندونزی که اکنون به ابرهای پرتراکم تبدیل شده و بر فراز بخش بزرگی از این کشور سایه افکنده اند، علاوه بر بسته شدن مدارس، برخی مراکز دولتی و لغو شمار زیادی از پروازهای این کشور، سلامت ساکنان این کشور 17 هزار جزیره ای به ویژه استان های سوماترا و کالیمانتان که حدود 43 میلیون جمعیت اندونزی در آن ساکن هستند را با تهددی جدی مواجه کرده است.
اندونزی برای انتقال ساکنان کالیمانتان و سوماترا به ویژه کودکان با بکارگیری 11 کشتی جنگی درصدد است این افراد را به مکانی که هوای سالم تری دارد، انتقال دهد.
این آلودگی کل جزیره سوماترا، برنئو، جاوا و شهر جاکارتا پایتخت را در برگرفته و 25 میلیون تحت تاثیر مستقیم آلودگی وسیع قرار گرفته اند و بیش از 500 هزار نفر نیز از عفونت های تنفسی رنج می برند.
براساس گزارش روز چهارشنبه رسانه های اندونزی، سازمان مقابله با بلایای طبیعی در کالیمانتان و سوماترا اعلام کردند که تاکنون بیش از 10 نفر جان خود را از دست داده اند که برخی از این افراد در آتش سوخته اند و برخی دیگر نیز بر اثر آلودگی بیش از حد جان خود را از دست داده اند.
تداوم بحران در اندونزی باعث شد جوکو ودیدودو رئیس جمهور این کشور سفر پنج روزه خود به آمریکا را نیمه تمام رها کند و اکنون موضوع اعلام شرایط فوق العاده در سراسر این کشور در دست بررسی است.
‘پرامونو انونگ’ سخنگوی دولت اندونزی اعلام کرد که ویدودو یک روز زودتر به کشور باز می گردد و به سواحل غربی آمریکا نمی رود و از اپل و گوگل دیدن نمی کند.
اندونزی سومین جنگل استوایی بزرگ جهان را در خود جای داده و به علت جنگل زدایی، فرسایش زمین های باتلاقی و آتش سوزی جنگل ها ششمین تولیدکننده بزرگ گازهای گلخانه ای است و پیش بینی شده است امسال با توجه به گستردگی آتش سوزی ها به سومین کشور تبدیل شود.
اندونزی تاکنون با بکارگیری 30 فروند هواپیما، 22 هزار نیروی ارتش و ناوگانی از کشتی های جنگی قصد مهار آتش و همچنین بارور کردن ابرها را دارد، آتشی که نشان می دهد در سال 2015 در 100 هزار نقطه این کشور ثبت شده است.
آلودگی ناشی از سوزندان جنگل ها در اندونزی بیش از دو ماه است کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا از جمله مالزی، سنگاپور، تایلند و فیلیپین را تحت تاثیر قرار داده است و دولتمردان این کشورها تاکنون نتوانسته اند راهی برای نجات از این بحران بیابند.
به آتش کشیدن جنگل ها با هدف کاشت درختان پالم که با انگیزه های اقتصادی در بین مردم فقیر اندونزی انجام می شود اکنون سلامت ساکنان این کشور را با تهدید جدی مواجه کرده است.
هماهنگی و همکاری کشورهای منطقه جنوب شرقی آسیا در کنترل این پدیده را شاید بتوان به گونه ای نشاندهنده اراده کشورهای جهان در مقابله با تغییرات جوی دانست، اما کمک دو میلیون و 750 هزار دلاری آمریکا به اندونزی برای مقابله با این آتش سوزی ها نشان داد کاخ سفید اراده ای قوی در این خصوص ندارد و با انتقاد مواجه شد.
دولتمردان کشورهای جهان ماه دسامبر در کنفرانس تغییرات جوی در پاریس گردهم می آیند تا برای کره ای پاک تر و سالم تر با یکدیگر گفت وگو کنند.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.