سفر جک استراو فرصت بود یا تهدید؟

برخی حضور وی را با هدف شرکت در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کردند و برخی هدف سیاستمدار هفتاد ساله بریتانیایی را مثل همیشه جاسوسی و توطئه و براندازی معنی کردند.
استراو اگر چه از طریق یک شرکت گردشگری، به عنوان یک شهروند عادی انگلیس و با اطلاع وزارت امور خارجه وارد کشور شده بود، در طول ایرانگردی خود در شهرهای تهران، یزد، شیراز و اصفهان مورد استقبال برخی دلواپسان و دوستان آن نگاهی که می گفت “اگر جک استراو در مراسم تحلیف رییس جمهوری شرکت کند من با گوجه از او پذیرایی می کنم» قرار گرفت.
برخی تندروها و جریان خودسر، بدون اینکه مجوزی داشته باشند، به صورت غیرقانونی با در دست داشتن پلاکاردهای “جک به خانه ات برگرد»، “مرگ بر انگلیس»، “مرگ بر سازشگر»، “شهر شهیدان ما جای جک استرو نیست»، “مرگ بر حامی فتنه گر» و حتی “مرگ بر آمریکا» در مقابل هتل های محل اقامت وی تجمع کردند.
بازار شایعه پراکنی نیز در طول سفر یک هفته یی استراو داغ بود؛ سفر به ایران با هدف شرکت در اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ یکی از این شایعه ها بود و سخنرانی در دانشگاه هنر اصفهان و دیدار با اصلاح طلبان شیراز از دیگر شایعه هایی بود که مطرح و از سوی دانشگاه هنر و با بیانیه شورای هماهنگی اصلاح طلبان فارس تکذیب شد.
در ارتباط با سفر جک استراو و حاشیه هایی که به دنبال داشت، چند نکته قابل توجه است:
1- در شرایطی که برخی کشورها و رسانه های آنان، از سالها پیش کمر به اجرای پروژه “ایران هراسی» بسته اند و تا حدودی توانسته اند ایران را به عنوان کشوری ناامن در افکار عمومی دنیا معرفی کنند، کدام رسانه ما می تواند این نگاه را به اندازه انتشار تصویری از قدم زدن یک سیاستمدار عالی رتبه بریتانیا به همراه همسر خود در کوچه و خیابان های تهران تغییر دهد؟
آیا حضور وزیر امور خارجه پیشین انگلستان بدون محافظ و تیم امنیتی و بعنوان یک گردشگر در پایتخت ایران و شهرهای توریستی یزد و شیراز و اصفهان یک فرصت برای تغییر نگاه اشتباه جامعه جهانی نسبت به ایران نیست؟ما از این فرصت چگونه استفاده کردیم؟ نه تنها استفاده نکردیم، بلکه چهره درهم کشیدیم، روی ترش کردیم و شعار “مرگ بر» سر دادیم.
2- بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان دارد اما آماده نبودن بسترهای اقتصادی، محدودیت های اجتماعی و فرهنگی، تبلیغات ضعیف، انتشار اخبار منفی از ایران و همچنین تنش های سیاسی باعث شده است که کل ایران هر ساله پذیرای تنها پنج درصد جمعیتی باشد که از شهر دوبی در کشور امارات دیدار می کنند.
حضور جک استراو و شخصیت های مطرح بین المللی در ایران، می تواند بخشی از این خلا را پر و موانع را برطرف کند و در مقابل، استقبال هایی از جنس دلواپسان می تواند هر چه صنعت گردشگری کشور رشته را پنبه کند.
3- گروه های خودسر و تندرو سالهاست به یکی از واقعیت های تلخ سیاسی کشور ما تبدیل شده اند؛ افرادی که به نام دفاع از ارزشها، قانون شکنی می کنند و معمولا از هرگونه تعقیب قضایی مصون هستند.افرادی که در یک سال گذشته، بیشتر به بر هم زدن کنسرت ها و سخنرانی ها مشغول بودند و در یک هفته اخیر شهر به شهر، خیابان به خیابان و هتل به هتل در جریان سفر جک استراو قرار گرفتند و دور هم جمع شدند؛ بدون اینکه بخواهند برای سر دادن شعار و در دست داشتن پلاکارد و برگزاری تجمع غیرقانونی خود پاسخگو باشند.
جک استراو اعلام کرد برای خنثی کردن جو ایران هراسی سفر کرده است و در طول سفر مدام از مهمان نوازی ایرانی ها و آسایش با حس امنیت بالا سخن گفت؛ حتی در خاطراتش نوشت: ” این سفر بدون تشریفات و با این کیفیت، چراغ سبزی است برای سفر گردشگران به ایران اسلامی»؛ اما پرسش اینجاست که گردشگران خارجی قبل از اینکه عازم ایران شوند، باید بدانند که با وزارت امور خارجه و پلیس ایران باید هماهنگ باشند یا تندروهای خیابان آمادگاه؟!
*از: اسماعیل داوودی (گروه پژوهش و تحلیل خبری)
پژوهشم**9189**2054

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.