سرچشمه‌های آبی اصفهان در چهارمحال وضعیت بارشی طبیعی داشته است

به گزارش خبرنگار مهر، مجید بیجندی ظهر دوشنبه، در نشست خبری به مناسبت همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت اظهار داشت: بارندگی موثر به بارشی اطلاق می‌شود که در زمان و به میزان مشخص باشد اما در سال های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی بارش‌های نامناسبی بر زمین تحمیل شده است که به دلیل خشکی زمین به شکل روان آب‌های گسترده درآمده و بیشتر آسیب‌زا بوده است.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان تاکید کرد: بررسی آماری ایستگاه‌های هواشناسی استان نشان می‌دهد میانگین وزنی بارش در سال آبی جاری از اول مهرماه تا ۱۰ آبان ۹۴ برابر با ۲۰ میلی‌متر بوده است که نسبت به بلندمدت در دوره آماری مشابه ۳۰ درصد و نسبت به سال گذشته حدود ۱۴ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: بیشتر بارش های استان در شهرستان های غربی مانند فریدن، فریدون شهر، خوانسار، گلپایگان و بخش‌هایی از شاهین شهر و میمه است و نکته امیدبخش اینکه شهرستان های خور و بیابانک در شرق، آران و بیدگل در نطنز و کاشان که به طور معمول بارش کمی در این فصول داشته اکنون جزو شهرستان های رکوددار بارش های اخیر هستند.

سرچشمه های آبی استان در چهارمحال وضعیت بارشی طبیعی داشته است

بیجندی بیان داشت: سرچشمه‌های آبی زاینده‌رود در استان های چهارمحال و شهرستان فریدون شهر و مناطق مربوط نیز وضعیت بارشی طبیعی و نرمالی داشته اند.

وی اضافه کرد: بارش دو سال گذشته بر اساس استانداردها نشان می دهد که در اغلب مناطق استان در وضعیت خشکسالی متوسط تا خفیف هستیم که امیدواریم در سال جاری تغییر کند.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به پیش بینی آب و هوا در روزهای آینده گفت: موج کم عمقی از شمال و شمال شرق استان امروز عبور می‌کند که باعث کاهش جزئی دمای امروز شده و فردا نیز دمای هوا دو درجه کاهش خواهد داشت.

احتمال آلودگی هوا در روز چهارشنبه

وی ادامه داد: روز سه شنبه هوا صاف و چهارشنبه وضعیت صاف تا قسمتی ابری داریم و شرایط برای آلایندگی هوا فراهم است که با تعامل با سازمان محیط زیست اطلاع رسانی خواهد شد.

بیجندی با بیان اینکه بارندگی زمستان امسال نسبت به سال گذشته نرمال و با یک تا ۱.۵ درجه افزایش دما همراه خواهد بود، اضافه کرد: در آبان و آذر بارش های پاییزی ادامه خواهد داشت اما در ماه‌های دی و بهمن شاهد کاهش بارندگی خواهیم بود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.