سرزمین خورشید هشتم در شب عاشورای حسینی به سوگ نشست

به گزارش ایرنا، هیات مذهبی عزادار از اقصی نقاط مشهد مقدس پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در رواق ها و صحن های متبرک حرم قدسی، همراه با نوحه خوانی و مرثیه سرایی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در صفوف منظم به سینه زنی و زنجیرزنی پرداختند.
مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت در بین زائران و مجاوران داغدار حسینی ذکر مصیبت کرده و به مرثیه سرایی پرداختند و عزاداران همنوا با آنان اشک ماتم ریختند.
امام جمعه موقت مشهد در جمع زائران و مجاوران آستان هشتمین نور ضمن عرض تسلیت این ایام به تشریح اوضاع روحی امام حسین (ع) و یاران باوفایش در آخرین شب زندگانی دنیوی آنها پرداخت.
حجت الاسلام محمد باقر فرزانه گفت: در روز نهم محرم در حالی که امام حسین (ع) و اصحابش محاصره شده بودند و گردآگرد آنان را سپاه دشمن فرا گرفته بود، شمر با نامه ای از عبیدالله بن زیاد خطاب به عمر سعد وارد کربلا شد.
وی بیان کرد: مضمون نامه این بود که یا حسین بن علی (ع) باید تسلیم شود و یا جنگ ادامه پیدا کند؛ وقتی امام حسین (ع) از این نامه مطلع شدند از برادرشان حضرت ابوالفضل العباس (ع) خواستند که از دشمن برای امشب مهلت بگیرد.
وی اظهار کرد: وقتی حضرت عباس (ع) پاسخ مثبت دشمن مبنی بر مهلت یک شبه به امام حسین (ع) قبل از نبرد را داد، خطاب به برادرشان فرمودند؛ که من تلاوت قرآن، دعا، استغفار را بسیار دوست دارم لذا امشب همگی نماز اقامه و دعا و استغفار کنیم.
امام جمعه موقت مشهد گفت: اینکه امام حسین (ع) در ساعات پایانی عمر شریفشان نماز و دعا را مورد توجه قرار می دهند نشان دهنده اهمیت این دو فریضه الهی است زیرا بهترین کار برای انسان همواره یاد و ذکر خداوند است.
حجت الاسلام فرزانه افزود: برای انسان چیزی بهتر از حالت توجه به خدا و چیزی بدتر از پشت کردن به خدا و غفلت از یاد ایزد متعال نیست.
وی بیان کرد: ذکر و یاد خدا به این معناست که همه توجه انسان معطوف به پروردگار و جلب رضایت او باشد تا هنگام مواجه شدن با حلال و حرام اگر مورد حرام بیشترین جاذبه و مورد حلال سخترین راه دستیابی را داشته باشد، توجه او به خدا منجر به انتخاب مورد حلال گردد.
وی اظهار کرد: زمانی که دل انسان متوجه خداوند باشد اگر بتواند به حرام پشت کند و به سمت حلال برود بی تردید در حالت توجه به خدا قرار دارد، همان حالتی که باعث شد حضرت یوسف (ع) در مقابل وسوسه های زلیخا خود را از شر نجات دهد.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: اگر انسان در حالت توجه به خداوند قرار داشته باشد نخستین نشانه اش این است که دل او کاملا باز می شود و می تواند آنچه دیگران در شرایط عادی نمی بینند را ببیند و درک کند.
حجت الاسلام فرزانه افزود:اگر دل انسان متوجه خداوند نباشد، سه قدرت به او حمله می کند، نخستین قدرت هواهای نفسانی اوست که از انسان یک حیوان می سازد.
وی بیان کرد: قدرت دیگری که در حالت مزبور به انسان حمله می کند شیطان است که از وی یک شرور و گمراه بسازد و قدرت سوم مانند آمریکاست که بر وی مسلط می شود.
وی اظهار کرد: اگر انسان حالت توجه به خداوند را از درون نداشته باشد، یا نفس بر انسان حاکم می شود، یا شیطان او را گمراه می سازد یا قدرت ها از او یک برده یا اسیر می سازند.
به گزارش ایرنا، همه مساجد، تکایا، بقاع متبرکه، حسینیه های مشهد و سایر شهرها و روستاهای خراسان رضوی در شب عاشورای حسینی محل تجمع هیات های مذهبی و عزاداران حسینی بود.
نظیر مراسم نوحه خوانی، مرثیه سرایی، عزاداری هیات های مذهبی و سخنرانی کارشناسان مذهبی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی در دیگر مساجد، تکایا، بقاع متبرکه، حسینیه های مشهد و سایر شهرها و روستاهای خراسان رضوی برگزار شد.
7489/1211

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.