سازمان ملل: انتخابات هاییتی قدم مهمی در جهت تحقق دموکراسی بود

به گزارش ایرنا؛ “ساندرا اونوره» روز چهارشنبه برگزاری انتخابات کشور هاییتی در روز 25 اکتبر و حضور بیش از 5 میلیون نفر در این انتخابات را نمایشی از عزم راسخ مردم به احقاق حقوق خود در چارچوب قانون اساسی این کشور توصیف کرد.
وی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری آرام و صلح آمیز این انتخابات، گفت که این روند آرام و بدور از خشونت نشان دهنده اشتیاق مردم هاییتی به برقراری دموکراسی ، ثبات ، پیشرفت و توسعه در کشورشان است.
نماینده بان کی مون همچنین با اشاره به نقش با اهمیت این انتخابات در جهت بازسازی نهادهای دموکراتیک، افزود: مردم و مسئولان با برگزاری این انتخابات آرام، عزم راسخ خود را به بهبود بخشیدن به فضای انتخاباتی و اداره قانونمند روند آن به اثبات رسانده اند.
ساندرا اونوره در عین حال در خصوص تلاش برخی گروه ها که با اقدامات خشونت آمیز پراکنده، قصد اخلال در جریان انتخابات را داشتند، ابراز تاسف کرد و خواستار تحقیق و بررسی سریع مسئولان دولتی درباره این حوادث و اجرای عدالت در مورد عاملان آنها شد.
وی همچنین به نمایندگی از طرف گروه موسوم به ‘ گروه اصلی’ که متشکل از سفرای کشورهای برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، اتحادیه اروپا و کانادا و نماینده ویژه سازمان کشورهای آمریکایی است، خواستار شفافیت در روند شمارش آرای این انتخابات و برخورد مسئولانه طرفین ذی نفع در این رابطه شد.
انتخابات ریاست جمهوری هاییتی روز یکشنبه 25 اکتبر با شرکت 54 نامزد به نمایندگی از طرف گروه ها و گرایش های مختلف سیاسی و در اوج نگرانی های شدید امنیتی برگزار شد.
در جریان این انتخابات که بیش از 5 میلیون نفر از مردم این کشور در آن شرکت داشتند برغم حضور12 هزار نفر نیروی پلیس محلی و نزدیک به 5 هزار نیروی پلیس و نیروهای نظامی سازمان ملل ناآرامی های پراکنده ای در برخی نقاط کشور بوقوع پیوست که اختلال زیادی در جریان این انتخابات ایجاد نکرد.
اروپام-4-541/ 3404

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.