رییس مرکز بهداشت شرق اهواز: 31 روستای مرکز خوزستان از آب لوله کشی محروم هستند

به گزارش ایرنا مهرداد شریفی روز چهارشنبه در شورای سلامت شهرستان اهواز که در سرسرای جلسات فرمانداری برگزار شد با بیان اینکه 31 روستای شهرستان اهواز فاقد لوله کشی آب هستند افزود: 18 روستا در مسیر ملاشیه و 21 روستا در بخش غیزانیه، همچنین روستای دغاغله، تصفیه شکر، کریت، الهایی و الباجی با مشکلاتی چون قطعی آب، شکستگی خطوط لوله، کلرزنی، کدورت بالا و ساعات نامناسب آبرسانی روبه رو هستند.
به گفته وی مطلوبیت آب آشامیدنی روستایی در شهرستان اهواز از نظر بهداشتی و میزان کلر باقیمانده نیز در وضعیت نامطلوب است.
شریفی تصریح کرد: از نظر آب آشامیدنی 36 نقطه بحرانی در شهرستان اهواز وجود دارد که با مسئولان در این ارتباط مکاتبه و هشدارهای لازم داده شده است.
وی همچنین تاکید کرد: بر اساس مصوبه شورای سلامت آب های بشکه ای باید توسط ماموران شهرداری اهواز جمع آوری شود و در این زمینه علاوه بر مصوبه شورای سلامت، دستور قضایی نیز اخذ شده است.
شریفی افزود: آب هایی که به صورت بشکه ای در سطح شهر فروخته می شود بهداشتی نیست و هیچگونه بسته بندی مناسبی ندارد.

*مدارس دور از بهداشت
دبیر شورای سلامت اهواز با اشاره به اینکه 200 هزار دانش آموز زیرپوشش مراکز بهداشت شرق و غرب اهواز مشغول تحصیل هستند افزود: وضعیت بهداشتی مدارس اعم از آبخوری ها، ساختمان، سرویس های بهداشتی و صابون مایع باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: بهسازی بوفه های مدارس ضروری است زیرا هنوز تنقلاتی همچون چیپس و پفک در آنها به فروش می رسد.
وی با اشاره به ممنوعیت فروش انواع ساندویچ در بوفه های مدارس اضافه کرد: شهرداری اهواز باید در جمع آوری دستفروشان غیرمجاز در اطراف مدارس همکاری کند.

*قاتلان خاموش در کمین
سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین ممنوعیت استفاده از ظروف یک بار مصرف توسط اصناف و اداره ها را خواستار شد.
وی ظروف یک بار مصرف را ‘قاتل خاموش’ توصیف کرد و افزود: با فرارسیدن ماه های محرم و صفر و به جا آوردن رسم باارزش و معنوی نذری توسط شهروندان، استفاده از ظروف یک بارمصرف بسیار رواج پیدا کرده است.
شریفی اضافه کرد: سالانه 600 هزار تن ظروف یکبار مصرف توسط پنج هزار کارخانه تولید می شود که 99 درصد این ظروف بی کیفیت و بازیافتی هستند که برای غذای گرم مناسب نیست.
وی تصریح کرد: اثر این ظروف در بروز بیماری سرطان ثابت شده است.
وی توصیه کرد: شهروندان ظروف سلولزی و گیاهی را که قابل جذب در طبیعت هستند جایگزین کنند.
شریفی نسبت به وقوع بیماری تب کریمه کنگو (CCHF) نیز هشدار داد و افزود: با پیگیری های کارگروه سلامت وضعیت کشتارگاه صنعتی اهواز بهبود یافته اما نواقصی وجود دارد که باید برطرف شود.
وی تاکید کرد: سلامت کارگران کشتارگاه و سلامت شهروندان بسیار اهمیت دارد که در روند کشتار باید به آن توجه شود.
شریفی در ادامه از عملکرد برخی اعضای شورای سلامت شهرستان اهواز انتقاد کرد و گفت: مصوبات این شورا در واقع جزیی از وظایف ذاتی دستگاه هاست اما به دلیل انجام نشدن این وظایف ناچار هستیم که در شورای سلامت آنها را مطرح کنیم.
وی تصریح کرد: به استناد ماده 688 مرکز بهداشت می تواند با افرادی که سلامت عمومی را به خطر می اندازند برخورد قانونی کند.
شریفی با اشاره به تغییر مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اهواز اظهار کرد: مشکل اصلی در این سازمان و میدان الغدیر اهواز تغییر مدیریت نیست و باید اقدام اساسی برای رفع مسایل بهداشتی این میدان صورت گیرد.
وی تصریح کرد: با وجود مشکلات بسیار همکاری اتاق اصناف بسیار ضعیف است و هیچکدام از مدیران نواحی آموزش و پرورش در جلسه شرکت نمی کنند.
7151/6065

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.