رییس سازمان انرژی اتمی: مقدمات اجرای تعهدات مربوط به برجام فراهم شد

وی در گفت و گو با خبرگزاری “کیودو» ژاپن در پاسخ به سووالی درباره اینکه آیا ایران روند کاهش شمار سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی خود را به استناد برنامه جامع اقدام مشترک آغاز کرده است؟ گفت: مقدمات انجام این کار آغاز شده است.
وی افزود: این نخستین اقدام عملی ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک پس از توافق هسته ای با کشورها 1+5 خواهد بود.
صالحی افزود: اجرای این توافق شامل کاهش شمار سانتریفیوژها از جمله در تاسیسات هسته ای نطنز است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: البته برای اجرای همه توافق های صورت گرفته به زمان نیاز داریم.
“صالحی» با هدف انجام سفر چهار روزه وارد توکیو پایتخت ژاپن شد. وی در این سفر دیدارهایی با مقام های بخش های مختلف هسته ای کشور ژاپن در حاشیه اجلاس “پاگوآش» در شهر “ناکازاکی» برگزار خواهد کرد.
وی همچنین در مراسمی به مناسبت هفتادمین سالگرد بمباران اتمی “ناکازاکی» شرکت می کند.
سفر “صالحی» به ژاپن به سفر اواخر مهر ماه گذشته “فومیو کیشیدا» وزیر امور خارجه ژاپن به تهران و دیدار وی با “محمد جواد ظریف» همتای ایرانی اش مربوط می شود. “کیشیدا» و “ظریف» در این دیدار با صدور بیانیه ای مشترک، خواستار همکاری در خصوص ایمنی هسته ای و اجرای پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی و اقدامات شفاف برای حمایت از ایران در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک شده بودند.
صالحی نیز پیشتر در سخنانی اعلام کرده بود که در حال گفت وگو با ژاپن و یکی از کشورهای مرتبط با ایمنی هسته ای است، زیرا ایمنی یکی از ابعاد مهم صنعت هسته ای است.
وی گفت: تاکید ایران بر ایمنی هسته ای رویکرد مشترک همه کشورها است.
آساق**231**3077**1545

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.