رفع تحریم ها بخشی از مشکلات را برطرف می کند/نیازبه ظریف اقتصاد داریم

سیدمحمدرضا مرتضوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تحریم ها جریان رشد اقتصادی ایران را کند نمود و مبادله و نقل و انتقال پول به کشور را تحت فشار قرار داد و تاثیرات ناخوشایندی بر اقتصاد تحمیل کرد، افزود: اما همه مشکلات کشور ناشی از تحریم ها نبوده و نخواهد بود بلکه بخش بزرگی از مشکلاتی که بخش اقتصاد ایران دارد به رویه و رفتار خود ما برمی گردد.
وی با بیان اینکه اهداف تحریم ها تنها کند کردن رشد اقتصادی نبود بلکه قصد این بود که کشور از هم پاشیده شود، اظهار داشت: با تدبیری که مردم و رهبری و دولت یازدهم که مقید به اصول اخلاقی و اقتصادی است و تسلط کافی به حقوق بین الملل دارد توانست این بلای بزرگ را از سر کشور برچیند.
مرتضوی مشکلات مربوط به فضای کسب و کار را بدون ارتباط با تحریم ها دانست و تاکید کرد: مشکلات مربوط به سیستم بانکی و عدم تبعیت آنها از مصوبات جاری و مصالح کشور نیز ربطی به تحریم ندارد.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید براینکه برخوردی که سازمان های مختلف دولتی و نیمه دولتی با دستگاه های تولیدی کشور می کنند، ارتباطی با تحریم ندارد، گفت: حل کامل مشکلات اقتصادی نیاز به فردی نظیر ظریف در بخش اقتصاد دارد.
وی مزیت دشمن خارجی را آن دانست که انسان با آمادگی کامل اقدام به رویارویی با وی خواهد کرد، گفت: ولی بخش بزرگی از مشکلات ما داخلی است که نمی دانیم با چه شیوه ای به مقابله با اقتصاد خواهد آمد.
مرتضوی دولت روحانی را قانونمند، مقید به داشتن برنامه و دکترین اقتصادی دانست و افزود: فکر می کنم بعد از رفع تحریم ها اتفاقی که خواهد افتاد و با تعاریف جدیدی که دولت در حوزه مدیریت کشور ارائه خواهد داد و با توجه ویژه ای که به پررنگ تر شدن نقش بخش خصوصی در اقتصاد کشور خواهد داشت و با توجه به اینکه دولت تمام مساعی خود را در اجرای صحیح قانون و اصلاح قوانین و زدودن قوانین مزاحم کسب و کار مردم به کار خواهد بست آینده امیدوار کننده ای در مقابل فعالان صنعتی قرار خواهد گرفت.
فعال صنعت ایران با تاکید براینکه به نظر می آید مشکل بزرگ خارجی مان حل شده و دیوار تحریم فرو خواهد پاشید، تصریح کرد: اکنون باید برگردیم و مشکلات مان را با کمک یکدیگر حل کنیم.
وی بزرگی دولت را یکی از مهمترین این مشکلات داخلی ذکر و خاطرنشان کرد: بعد از حل شدن مشکل تحریم ها و ورود سرمایه های بزرگ به بخش های مختلف اقتصادی، باید کوچک و کارآمد کردن بدنه دولت مورد توجه قرار گیرد.
مرتضوی افزود: با کوچک کردن بدنه دولت بار هزینه هایی که در بخش غیرمولد به اقتصاد تحمیل شده برطرف شده اقتصاد نفس خواهد کشید.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بازنگری در مدل بانکداری اسلامی را ضروری ترین نیاز توسعه کشور دانست و تاکید کرد: بانکداری اسلامی ما در بررسی های اخیری که صورت گرفته رتبه آن جزو بدترین ها بوده لذا باید بازنگری شود زیرا نظام بانکداری اسلامی که ما معرفی کرده ایم نه نیازهای اساسی کشور را برطرف کرده و نه سنخیتی با آنچه اسلامی غیر ربوی نام دارد، منطبق است.
وی با بیان اینکه موضوع اصلاح نظام بانکداری باید درصدر توجه دولت قرار گیرد، گفت: بانک نباید تنها تزریق کننده منابع مالی باشد بلکه باید راهکارهای مالی را به موسسات اقتصادی ارائه داده و ترتیبی اتخاذ کند که بتوانیم از روش های صحیح و مدرن مالی جدید دنیا استفاده کنیم.
مرتضوی با ابراز خوشبینی نسبت به آینده کشور بعد از فروپاشی تحریم ها که بخش عمده مشکلات کشور هزینه های اضافی تحمیل شده از چارچوب تحریم بود، افزود: با برداشته شدن آن این بخش از بین خواهد رفت و با رفع تحریم دسترسی به سوئیفت و منابع اعتباری آسان می شود و در حوزه اقتصاد کلان بخش های پیشرانه اقتصاد حرکت خواهد کرد.
فعال صنعت غذای ایران با بیان اینکه با رفع تحریم ها سرمایه های بین المللی توجه ویژه ای به بخش انرژی ایران خواهند داشت ، گفت: اما ما باید در انتخاب پارتنرها و شرکای اقتصادی خود دقت لازم را بکار ببریم و کشورهایی که نشان داده اند پایبند تعهدات نبوده اند باید مورد تجدید نظرقرار دهیم.
وی با اشاره به آنکه گاز تولید ایران می تواند تا 200 سال آینده انرژی اروپا را تامین کند، افزود: این باید مورد توجه جدی قرار گیرد و ارتباط خود را با کشورهای متقاضی افزایش دهیم.
مرتضوی با بیان اینکه اکنون رفتار ما با خارجی ها و با نمایندگان خارجی خیلی زیر ذره بین است، گفت: اگر یک تحلیلگر اقتصادی به کشور وارد شود و ببیند ما هنوز درگیر فساد اداری هستیم و رشوه و حق کمیسیون می خواهند تا کارهایشان را سامان دهند، آنها ما را شریک مناسبی نخواهند دانست.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه هیچ سرمایه گذاری به ایران نمی آید، وقتی ببیند برای انجام کارهایش باید به یکی از مقامات کشور وابسته شود و قطعا به جاهای دیگر می رود، افزود: باید تلاش کنیم فساد اداری را در کشور از بین ببریم تا سرمایه گذاران جلب کشور شوند.
اقتصام(4)2078**1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.