«رستم دستان» برای کودکان خواندنی شد

به گزارش خبرنگار مهر، “رستم دستان» عنوان داستانی از محمدرضا شمس برای گروه سنی کودک و نوجوان است که از سوی انتشارات ذکر منتشر می‌شود. شمس در این داستان به بازآفرینی داستان رستم، مهم‌ترین قهرمان شاهنامه برای بچه‌ها پرداخته است.

شمس در گفتگو با خبرنگار مهر، دوباره‌خوانی و دوباره‌نویسی را ویژگی و طبیعت ادبیات دانست و افزود: اثر سترگ فردوسی، بازنویسی شاهنامه منثور ابومنصوری و خدای‌نامک‌ها بوده است؛ از آن زمان تاکنون، شاعران و نویسندگان به بازنویسی و بازآفرینی ادبیات پرداخته‌اند؛ امروز نه تنها داستان‌های شاهنامه و مثنوی که آثار کسانی چون جمالزاده و هدایت نیز به دوباره‌خوانی احتیاج دارند؛ چرا که حت این آثار هم در شمار ادبیات کلاسیک معاصر به شمار می‌آیند و نیاز به بازنویسی دارند.

نویسنده “چاه و دیوانه» به این‌که بازآفرینی، خلاقانه‌تر و دشوارتر از بازنویسی است، اشاره و بیان کرد: بازنویسی، تنها روان و قابل فهم کردن یک متن است، اما در بازآفرینی با یک اثر جدید روبه‌رو هستیم؛ اثری که با شرایط زمان و مکان هماهنگ و به‌روز شده است.

داستان “رستم دستان» نوشته محمدرضا شمس را انتشارات ذکر منتشر می‌کند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.