رسانه های آمریکایی: حضور ایران در مذاکرات صلح سوریه سرنوشت ساز است

به گزارش ایرنا، خبر دعوت از ایران برای شرکت در دور تازه گفت وگوهای صلح سوریه که قرار است روز جمعه در وین پایتخت اتریش برگزار شود، از اخبار مهم روز چهارشنبه رسانه های آمریکایی بود.
نشریه خبری “نیوز ویک» با انتشار این خبر به نقل از “جولین بارنز دیسی» کارشناس ارشد شورای روابط خارجی اروپا، این دعوت را نشانه پذیرش واقعیت جاری از سوی کشورهای غربی پس از چهار سال جنگ داخلی در سوریه بیان کرد و نوشت: گرچه حضور ایران در این گفت وگوها پیچیدگی هایی را برای مخالفان اسد ایجاد خواهد کرد اما دریچه امیدی برای کاهش تنش ها دراین کشور خواهد گشود.
نیویورک تایمز نیز در خبری، حضور ایران در این گفت وگوها را نخستین رودررویی رسمی جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان برای گفت وگو بر سرموضوعی خارج از برنامه های هسته ای ایران دانست و نوشت: حضور ایران که با پافشاری روسیه تحقق پیدا کرده نشانه اعتراف آمریکا به این واقعیت است که بدون این حضور، گفت وگوی جدی بر سر یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه امکانپذیر نخواهد بود.
این رسانه به نقل از “آنتونی بلینکن» معاون وزیر خارجه آمریکا نوشت: تصور یافتن راه حلی برای بحران سوریه بدون حضورایران غیرقابل تصور و ناممکن است.
واشنگتن پست نیز در گزارشی، حضور ایران در این دور از گفت وگوها را نخستین تماس رسمی دیپلماتیک میان نمایندگان ایران و آمریکا بر سر موضوعی غیر از برنامه های هسته ای دانست و پذیرش این دعوت از سوی تهران را نشانه انعطاف پذیری مسئولان دولت ایران در قبال ارتباط با آمریکا(خارج از موضوع هسته ای) توصیف کرده است.
این نشریه به نقل از جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، هدف از این دعوت را دستیابی به یک چهارچوب مورد توافق برای تحقق روند انتقال سیاسی در سوریه بیان کرده است.
نشریه وال استریت جورنال نیز با اشاره به همکاری ایران و روسیه در عملیات مقابله با تروریست ها در سوریه، این دعوت و حضور ایران را نشانه یک چرخش 180 درجه ای در سیاست های آمریکا در قبال ایران و بشار اسد رئیس جمهور سوریه دانست.
روزنامه گاردین انگلیس نیز در خبری، این دعوت را نشانه ای آشکار و برجسته از تغییر مواضع آمریکا و متحدان غربی و منطقه ای این کشور دانست و نوشت: این تحول بطور یقین گواه دیگری از این واقعیت است که اوضاع به نفع بشار اسد در حال تغییر است.
اروپام-4-541 ** 2023

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.