رایزنی محمود واعظی با رئیس پارلمان و وزیر خارجه عراق

به گزارش ایرنا، محمود واعظی که در سفری رسمی به عراق بسر می برد، در دیدار با ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق، بر تلاش جهت کاهش اثرات منفی ناشی از انحصار برخی کشورها بر حوزه فناوری و نیز همکاری های مشترک درحوزه های الکترونیک و فناوری اطلاعات تاکید کرد.
وی گفت که در مذاکرات با همتای عراقی اش در خصوص امنیت شبکه، ایجاد اینترنت پاک یا اخلاقی در جوامع اسلامی و فعال کردن بخش خصوصی دو کشور در پروژه های ارتباطی، گفت وگو کرده اند.
دراین دیدار ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق نیز از تلاش های ایران در صنعت ICT عراق تقدیر و بر همکاری های دو کشور در امور ارتباطی تاکید کرد.
وی به تلاش های تروریسم با هدف فروپاشاندن جامعه عراق اشاره کرد و گفت : تروریسم در پی ایجاد شکاف بین تشیع واهل سنت عراق است این درحالی است که اهل سنت عراق از محبان اهل بیت (ع) هستند.
جعفری به نقش مثبت ایران درمبارزه با تروریسم ، بدون دخالت مستقیم ، اشاره کرد وتمهیدات کشورمان را درکمک به کردستان عراق وسایر مناطق این کشور مورد تقدیر قرار داد.
براساس این گزارش، محمود واعظی همچنین دردیدار با سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق، روابط دوجانبه وآخرین تحولات سیاسی وامنیتی عراق ومنطقه را با وی مورد تبادل نظر قرار داد.
دراین دیدار طرفین براهمیت وحدت تلاش ها درجنگ علیه تروریسم از سوی همه کشورهای منطقه تاکید کردند.
الجبوری دراین دیدار براهمیت هماهنگی وهمکاری جهت حل مشکلات منطقه با حفظ حاکمیت کشورها و ثبات و آرامش برای مردم منطقه تاکید کرد.
واعظی نیز در این دیدار گفت: ایران مصمم به برقراری بهترین روابط با عراق است و روابط پارلمانی دو کشور نقش موثری در تقویت این روابط دارد.
محمود واعظی که عصر سه شنبه درجریان یک دیدار رسمی وارد بغداد شد، ضمن مذاکره با حسن کاظم الراشد، همتای عراقی اش، یک سند همکاری با وی امضا کرد که در آن بر همکاری های دو کشور تاکید شده است.
همچنین جلسه کارشناسان ارتباطات دو کشور به ریاست واعظی و الراشد برگزار شد ودرخاتمه نیز دو وزیر در یک کنفرانس خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.
واعظی در روز چهارشنبه درملاقات های جداگانه ای که در آن سفیر ایران در عراق نیزحضور داشت، با حیدرالعبادی نخست وزیر وعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بطور جداگانه دیدار و گفت وگو کرد.
وی چهارشنبه شب بغداد را به قصد زیارت عتبات عالیات درکربلا ونجف ترک کرد.
شبد*1*1770*/1859

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.