رابرت فیسک: تونی بلر بابت اشتباه هاتش و نه جنگ عراق عذرخواهی کرد

به گزارش ایرنا، ‘رابرت فیسک’ در یادداشتی که در روزنامه ایندیپندنت منتشر شد، ضمن ابراز انزجار از عذرخواهی سطحی تونی بلر گفت که وی پیش از انتشار گزارش کمیته موسوم به چیلکات در مورد مشارکت انگلیس در جنگ عراق، با عذرخواهی نیم بندش، پیش دستی کرده است.
این روزنامه نگار انگلیسی دراین یادداشت نوشت: تونی بلر نه برای جنگ عراق بلکه برای اشتباه های صورت گرفته در اطلاعات ارایه شده که منجر به این جنگ شد، عذرخواهی کرد و تلویحا پذیرفت که ماجراجویی وی و جورج بوش در سال 2003 منجر به پیدایش گروه تروریستی داعش شده است.
رابرت فیسک افزود: برخی معتقدند که جنگ افروزی بلر در منطقه خاورمیانه سبب سایه افکندن بر تراژدی فلسطین، که طولانی ترین اشغال نظامی در تاریخ مدرن به شمار می آید، گردید، اما باید در نظر داشت که بلر به عنوان نماینده گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه نیز هیچ اقدامی را برای پایان بخشیدن به اشغالگری صهونیست ها صورت نداد.
فیسک تصریح کرد: من به شدت از اینکه بلر مسوولیت شکستش را در فاجعه عراق کاملا نپذیرفت، ناراحت هستم. اگرچه عذرخواهی نیم بند بلر به دلیل سایه گزارش چیلکات است اما بی تردید این گزارش نه تنها واقعیت ها را مخفی خواهد کرد، بلکه ممکن است وی را تبرئه کند.
این روزنامه نگار انگلیسی افزود: آنچه من از اظهارات وی در مصاحبه با ‘سی ان ان اروپا’ متحیر شدم، ذهنیتی است که بلر در آن خاورمیانه را محلی که همواره دستخوش ناآرامی است، خواند.
وی با اشاره به اینکه ‘هنری کیسینجر’ وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز بر این باور است که خاورمیانه محلی برای زندگی مردان وزنان که خواهان امنیت هستند، نیست، نوشت: به نظر من این همان دیدگاه بلر به خاورمیانه است. او سرزمین ها را می بیند اما مردمش را نه.
فیسک تصریح کرد: بله، صدام علیه مردم خود از سلاح های شیمیایی استفاده می کرد؛ اما زمانی که وی این کار انجام می داد، جورج بوش پدر در جریان جنگ با ایران به وی اسلحه می فروخت.
این نویسنده انگلیسی افزود: زمانی که ما شاهد صحنه جنگ عراق در سال 2003 بودیم بسیاری از آن هایی که در این جریان کشته شدند نه طرفداران صدام بودند و نه مخالفش، بلکه ده ها هزار تن از غیرنظامیان بودند.
وی بابیان اینکه سیاست آمریکا و سایر قدرت های خارجی پس از پایان جنگ جهانی دوم به گونه ای بوده که منطقه را در چارچوب جلوگیری از جنگ اسرائیل و عرب تعریف کرده اند نوشت: این بدین معناست که ما به جای مردم تنها سیاست را می بینیم – به همین خاطر است که تونی بلر نیز گزینه جنگ را انتخاب می کند.
فیسک افزود: به همین خاطر است که آمریکایی ها از سال 1991 تا 2003 دائما به عراق حمله می کنند و این رویکرد حالا به بهانه داعش همچنان ادامه دارد.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: ما مسوولیت اقداماتمان را نمی پذیریم. ما برنامه ای برای اقداماتمان نداریم، چون راهبرد طولانی مدتی را در این خصوص نداریم.
عذرخواهی تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس بابت جنگ عراق در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ‘سی ان ان’ اروپا، در رسانه های انگلیس و سایر کشورهای جهان بازتاب گسترده ای داشته است.
روزنامه دیلی تلگراف نیز امروز (دوشنبه) در یادداشتی نوشت: خانواده های سربازان انگلیسی که در جنگ عراق کشته شده اند، از عدم عذرخواهی کامل تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس به دلیل حمله به عراق در سال 2003 میلادی ابراز انزجار و تنفر کردند.
دیلی تلگراف دراین مورد نوشت: ‘رِگ کِیس’ که پسرش در سال 2003 در جنگ عراق کشته شده است گفت زمانی که سخنان ‘تونی بلر’ را درباره جنگ عراق شنیدم احساس انزجار و تنفر کردم. من احساس نفرت می کنم. این مرد یقینا اشتباه کرده است. 179 نظامی انگلیس در جنگ عراق کشته شدند و 3500 نفر از آن ها هم مجروح شدند. ضمن اینکه هزاران زن، مرد و بچه بی گناه عراقی هم در این جنگ کشته شدند. تونی بلر باید دستان خود را بالا ببرد و بگوید من اشتباه کردم.
این روزنامه افزود: ‘کِلِیر شورت’ وزیر پیشین دولت انگلیس و وابسته به حزب کارگر که پس از حمله سال 2003 میلادی به عراق در اعتراض به این جنگ از مقام خود استعفا کرد، گفت این همان تونی بلراست که به علت مسائل نامربوط به وی مانند کمبود شدید سیب زمینی در ایرلند عذرخواهی می کند اما حاضر به عذرخواهی کامل در مورد جنگ عراق نیست .
دیلی تلگراف به نقل از ‘کلیر شورت’ افزود: بلر در عذرخواهی به علت مسائلی که به وی مربوط نیستند و مسئولیتی درباره آن ها ندارد بسیار خوب عمل می کند. اما در رابطه با جنگ عراق به طور جزئی متاسف بوده در عمل و واقعیت کاملا متاسف نیست.
تونی بلر نخست وزیر پیشین انگلیس در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی ‘سی ان ان اروپا’ به علت برخی مسائل و مشکلات در جنگ عراق عذرخواهی کرد.
وی در این مصاحبه گفت:’ من به علت این واقعیت که اطلاعاتی که ما قبل از جنگ و در زمان جنگ عراق دریافت کردیم اشتباه بود عذرخواهی می کنم؛ زیرا هرچند صدام حسین از سلاح های شیمیایی علیه مردم عراق و دیگران استفاده کرده بود اما برنامه سلاح های شیمیایی صدام آن گونه که ما تصور می کردیم نبود و وجود نداشت؛ بنابراین من می توانم به علت این مسائل عذرخواهی کنم. ‘
بلر افزود: من همچنین به علت برخی اشتباهاتی که ما در طراحی و برنامه ریزی ها انجام دادیم و به ویژه به علت اشتباهات در برداشتمان از تحولاتی که بعد از برکناری صدام از قدرت به وقوع خواهند پیوست عذرخواهی کنم.
تونی بلر افزود اما برای من بسیار دشوار است که بخواهم به علت برکناری صدام حسین از قدرت عذرخواهی کنم. اکنون هم فکر می کنم نبود صدام حسین در قدرت بهتر از بودن وی در قدرت است.
فرید زکریا مجری شبکه ‘سی ان ان اروپا’ از تونی بلر پرسید: آیا می پذیرید که جنگ عراق عامل اصلی در شکل گیری و پیدایش گروه داعش بوده است؟ بلر در پاسخ گفت عوامل دیگری هم در شکل گیری داعش نقش داشته اند. بلر گفت: البته نمی توان گفت ما که در سال 2003 صدام را از قدرت برکنار کردیم، هیچ نقشی در موقعیت کنونی در سال 2015 نداشته ایم.
دیلی تلگراف نوشت: عذرخواهی تونی بلر رهبر پیشین حزب کارگر تنها در مورد استفاده از اطلاعات نادرست در ارزیابی وضع عراق در زمان جنگ علیه این کشور و برنامه ریزی نادرست برای اوضاع بعد از سقوط صدام، باعث شده است برخی گمانه زنی ها مطرح شوند مبنی بر این که ممکن است ‘جان چیلکات’ در گزارش خود درباره جنگ عراق تنها به این موارد اشاره کرده باشد و از اشاره به موارد و اشتباهات دیگر دولت انگلیس خودداری کرده باشد.
کمیته چیلکات، کمیته ای حقیقت یاب است که در سال 2009 میلادی از سوی ‘گوردون براون’ نخست وزیر انگلیس به منظور بررسی جزئیات چگونگی مشارکت انگلیس در جنگ عراق تشکیل شد.
‘جان چیلکات’ رئیس این کمیته تحقیقاتی ابراز امیدواری کرده بود که گزارش نهایی تا پایان سال 2010 میلادی آماده شود؛ هرچند گفته بود که ممکن است تکمیل گزارش تا سال 2011 میلادی به تعویق افتد.
وی تاکنون تاخیر در انتشار این گزارش را ناشی از حساس و مهم بودن وظیفه محوله و ضرورت بررسی همه جانبه اسناد و شواهد که برخی اوقات دسترسی به آن ها مشکل بوده ، عنوان کرده است .
به گفته برخی از تحلیل گران، افشای احتمالی اسناد محرمانه در خصوص فریبکاری های صورت گرفته از سوی مقامات ارشد آمریکا و انگلیس برای توجیه حمله به عراق در سال 2003 میلادی، احتمالا ازجمله علل تاخیر مکرر در انتشار گزارش کمیته چیلکات بشمار می آید.
به گفته این تحلیل گران، انتظار می رود، گزارش چیلکات ضمن انتقاد از چهره های شاخص دولت کارگری تونی بلر، اقدام به افشای مذاکرات دیپلماتیک پنهانی بین آمریکا و انگلیس ازجمله مکاتبات بین بلر و جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا کند که این مساله چندان باب میل واشنگتن که از متحدان نزدیک لندن است، نخواهد بود.
اروپام**4**1552

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.