دیپلماسی دولت یازدهم به قدرت نرم جدیدی برای کشور تبدیل شده است

سیدرضا صالحی امیری عصر دوشنبه در نشست شورای اداری استان سمنان با بیان اینکه رفع تحریمها تنها دستاورد مذاکرات هسته ای نبود، افزود: تغییر نگرش افکار عمومی دنیا نسبت به ایران دیگر دستاورد موفقیت ایران در توافق هسته ای بوده است.
وی با اشاره به اینکه پیام مذاکرات هسته ای به دنیا این بود که دولت ایران دولت جنگ طلب نیست، ادامه داد: در مذاکرات گروه 1+5 با ایران اسلامی، قدرت دیپلماسی ایران به نمایش درآمد، در حالیکه دانشگاه ها و گروه های مشاوره ای متعددی وزیر خارجه آمریکا را در این مذاکرات همراهی فکری می کردند.
صالحی امیری اظهار کرد: ایجاد شکاف میان اسرائیل و آمریکا یکی از دستاوردهای توافق هسته ای بود.
وی، عقلانیت را ویژگی متمایز دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: دولتمردان یازدهم از مقدسات به عنوان ابزار برای توجیه خواسته هایشان استفاده نمی کنند.
وی تصریح کرد: مسئولان دولت یازدهم دائم برای دیدار با مراجع عظام به قم سفر می کنند، ولی از این دیدارها برای خود نام و نان نمی خرند، زیرا به دنبال این نیستند که از مقدسات و ارزش ها برای خود نام بسازند.
وی به اخلاق گرایی دولت تدبیر و امید اشاره و خاطرنشان کرد: از انتقام جویی، خشونت و بداخلاقی های دولت گذشته در دولت تدبیر و امید خبری نیست زیرا همه می دانند در جامعه ای که اخلاق نباشد، انسانیت به حاشیه رانده می شود.
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت یازدهم واقع گراست و رویاپردازی نمی کند، افزود: دولتمردان مشکلات اقتصادی تحمیل شده ناشی از تحریمها به جامعه را واقعیت می داند و برای رفع آنها تلاش می کند.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید به دنبال رویاپردازی نیست، تاکید کرد: این دولت پاسخ به نیازهای مردم را هدفگذاری کرده است و به دنبال فتح قله های جهانی نیست.
وی با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید برای ایجاد تعامل به جای تخاصم با دنیا در مذاکرات هسته ای، رسانه، دانش، دیپلماسی و فناوری را مولفه های قدرت در جهان امروز عنوان کرد.
صالحی امیری با بیان اینکه برای موفقیت دولت یازدهم در توافق هسته ای بنا به مصلحت هایی کم تبلیغ شده است و با اشاره به تلاش عده ای برای معرفی موفقیتهای دولت یازدهم به عنوان ناکامی، افزود: نمی دانیم چرا برخی اصرار دارند برای معرفی چهره دیگری از خود، مقابل شادی ملت ناراحتند.
وی تاکید کرد: در رصد رفتارها مشخص است که عده ای از رضایت مردم و موفقیت دولت یازدهم ناخوش و ناراحت هستند و تصمیم دارند همه چیز را در خودشان خلاصه کنند، در حالیکه بیش از 93 درصد مردم کشور از توافق هسته ای رضایت دارند.
وی گفت: چرا سه و نیم درصد ناراضی از توافق هسته ای ایران با قدرتهای دنیا، به جای 93 درصد سخن می گویند و چه اصراری دارند هزینه این کار را به جای دیگری منتقل کنند و اصرار دارند مخالفت خود را به نام دیگران ثبت کنند.
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری با تاکید به اینکه بدون اذن و مجوز رهبری در نظام جمهوری اسلامی تصمیمی در این سطح گرفته نمی شود، افزود: عقل، مصلحت و تمام امور اقتضاء می کند که امور کشور با محوریت و تدابیر رهبری پیش رود.
وی تاکید کرد: عده ای دوست دارند منافع خود را مقدم بر منافع ملت بدانند، در حالی که دولت تدبیر و امید با درک شرایط، به مسایل و منافع ملی توجه ویژه دارد.
وی یاد آور شد: شرایط ملت اقتضاء می کند دولت با مصالح جدید مسیر خود را دنبال کند و امروز شاهدیم که تحولات خاورمیانه با مصالح ایران رقم می خورد.
صالحی امیری اظهار کرد: ما امروز در منطقه جنگ نمی کنیم، اما از منافع تحولات منطقه برخورداریم و این امر مهمترین راهبرد دولت یازدهم در سیاست خارجی است زیرا برخورداری از بیشترین منافع با کمترین هزینه ،پیروزی بزرگی است.
وی به گفتمان اعتدال دولت تدبیر و امید به عنوان گفتمان اصلی انقلاب اشاره و اضافه کرد: دولت یازدهم دولت انسجام ملی است و به هیچ جناحی تعلق ندارد، ولی تمام جناح های فکری می توانند در آن حضور داشته باشند.
وی از انتشار هفت جلد کتاب درباره گفتمان اعتدال خبر داد و با اشاره به انتشار چهار جلد دیگر از این مجموعه گفت: 146 استاد دانشگاه مجموعه مقاله های این کتابها را تالیف کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم دولت عملگرایی است و از شعارزدگی دوری می کند، افزود: کارآمدگی مهمترین رسالت دولت است.
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری با بیان اینکه عده ای در کشور اصرار دارند دولت را وارد زمین بازی مناقشات کنند تا با گردآلود کردن بازی، بتوانند دولت را زمین گیر کنند، ادامه داد: دولتمردان تدبیر و امید آگاهانه وارد این فضا نمی شوند و به دنبال اثربخشی با خدمت و ایجاد رضایت در مردم هستند.
در نشست شورای اداری استان سمنان از سوی مسئولان ریاست جمهوری، این استان به عنوان مقصد بیست و چهارمین سفر دولت تدبیر و امید در روز بیستم آبان معرفی شد.ک/3
6103 /1596

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.