دویچه وله: تاپایان قرن حاضر زندگی درحاشیه خلیج فارس ممکن نخواهد بود

به گزارش ایرنا، شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی سه شنبه شب در گزارشی نوشت : پژوهشی علمی درباره تغییرات آب و هوایی که نتایج آن روزدوشنبه چهارم آبان (26 اکتبر) منتشر شده، هشدار می دهد که با تداوم وضعیت کنونی، حاشیه خلیج فارس ممکن است تا کمتر از یکصد سال دیگر با موج مرگ باری از گرما و رطوبت طاقت فرسا روبرو شود که زندگی را برای انسان ها غیرممکن خواهد کرد.
به گزارش واشنگتن پست، شهرهای حاشیه خلیج فارس، از دوبی در امارات گرفته تا بندرعباس در ایران، احتمالا اولین شهرهای جهان خواهند بود که دمایی فراتر از حد تحمل انسان را تجربه خواهند کرد.
براساس این پژوهش، موج گرمای سوزان ممکن است مکه، مهم ترین شهر مسلمانان جهان را هم زیست ناپذیر کند.
شهرهای جنوب ایران که در ارتفاع کمی از سطح دریا قرار دارند، در کنار دوحه، ابوظبی و ظهران(عربستان) از بزرگ ترین قربانیان این موج گرما خواهند بود.
پژوهشگران دانشگاه ام آی تی و ماریمونت در آمریکا به این نتیجه رسیده اند که در آن دسته از شهرهای این منطقه که در کنار آب های گرم قرار گرفته اند، دمای هوا به گونه ای بی سابقه افزایش خواهد یافت و سیستم تعریق و تهویه بدن انسان در مواجهه با آن توان کنترل دما را از دست خواهد داد؛ این یعنی گذر از آستانه سکونت پذیری، به عبارت ساده تر ادامه حیات در چنین شرایطی عملا غیرممکن خواهد بود.
دویچه وله فارسی توضیح داد: تغییرات آب وهوایی (Climate Change) و افزایش دما در سراسر جهان نتیجه زندگی بی ملاحظه ما در دنیای امروز است که برای نسل های آینده تهدیداتی مرگ بار به همراه خواهد داشت.
پژوهش های پیشین نشان می داد که چنین تغییرات تکان دهنده ای ممکن است تا 200 سال آینده رخ دهد، اما این پژوهش جدید که بر شرایط منطقه ای متمرکز است، روز وداع با زندگی را در این نقطه از کره خاکی که گهواره تمدن بود، نزدیک تر از پیش می بیند.
نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در مجله Nature Climate Change منتشر شده است و دانشمندان در این پژوهش از مدل های جوی با وضوحی بالا که از خلیج فارس تهیه شده بهره گرفته اند تا سناریوهای احتمالی گوناگون برای دهه های آینده را پیش بینی کنند.
به گفته متخصصان تنها در صورتی می توان از بروز چنین رویدادهای مرگ باری در آینده نه چندان دور جلوگیری کرد که راهی برای دفع آلودگی ناشی از تولید گازهای گلخانه ای یافت شود.
تجمع گازهای گلخانه ای در جو، مهم ترین علت گرمایش جهانی است.
حالا کسانی که در این منطقه از دنیا مشغول ساخت و سازند، باید بناها را به گونه ای طراحی کنند که امکان تحمل چنین دمای طاقت سوزی را داشته باشند.
دویچه وله فارسی در پایان افزود: دانشمندان می گویند در کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس شاید بتوان روی زندگی در دل بناهای ساخته دست انسان حساب کرد، اما هشدار می دهند که در چنان شرایط طاقت فرسایی حتی ابتدایی ترین کارهای بیرون از محل سکونت هم به احتمال زیاد به طور ملموسی تحت تاثیر این تهدیدات مرگ بار قرار خواهند گرفت.
شبک**1080 ** 1064

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.