دعوت بهزیستی فارس از خانواده ها برای مشارکت در طرح پیشگیری از تنبلی چشم

به گزارش ایرنا، دکتر مرتضی موسوی دوشنبه در آیین نمادینی که به مناسبت آغاز اجرای این طرح در استان فارس و در مهدکودک پویا شهر شیراز برگزار شد، افزود: این پایگاه ها تا پایان آبان ماه با بهره گیری از یک هزار و 700 مربی آموزش دیده آماده پذیرش 225 هزار کودک سه تا شش سال استان فارس هستند.
مدیرکل بهزیستی استان فارس یادآوری کرد: تنبلی چشم (آملیوپی) از بیماری های شایع چشمی است که در صورت درمان نشدن باعث کم بینایی شدید یا نابینایی می شود.
وی مهمترین عامل نابینایی یک چشمی را تنبلی چشم عنوان کرد و گفت: این بیماری دومین عامل نابینایی مردم در سطح جهان را شامل می شود.
موسوی با بیان این که دو تا پنج درصد مردم جهان مبتلا به بیماری تنبلی چشم هستند، گفت: حدود یک و چهار دهم درصد جمعیت کشور ایران نیز از مشکلات این بیماری رنج می برند و طرح پیشگیری از تنبلی چشم نیز برای پیشگیری از بروز این گونه معلولیت ها در کشور اجرا می شود.
وی یادآوری کرد: در طرح پیشگیری تنبلی چشم کودکان در آبان 93 حدود 204 هزار کودک سه تا شش سال معاینه شدند که تقریبا 90 درصد جامعه هدف بود و امسال امید است با همکاری خانواده ها همه کودکان استان در این محدوده سنی معاینه چشمی شوند.
مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بیماری تنبلی چشم به راحتی قابل پیشگیری و درمان است و اگر در سن طلایی یعنی زیر 5 سال تشخیص داده شود بهترین فرصت برای درمان فراهم است.
موسوی اظهار کرد: حتی اگر خانواده ها در سال های گذشته فرزندانشان را برای معاینه به پایگاه های اجرای این طرح برده اند، امسال نیز چنین اقدامی را انجام دهند و ظاهر سالم چشم را مبنا قرار ندهند چرا که ظاهر سالم چشم نشانه نداشتن بیماری در این عضو مهم بدن نیست.
وی گفت: به طور کلی، کودکان باید در دوره های سنی سه تا چهار ماهگی، دو تا سه سالگی و پنچ تا شش سالگی از نظر چشمی معاینه شوند.
مدیرکل بهزیستی فارس درباره مراحل بعدی طرح پیشگیری از تنبلی چشم پس از مراجعه خانواده ها به پایگاه های مجری طرح گفت: در صورت مشکوک بودن کودک به داشتن بیماری چشمی، وی به بینایی سنجی ها ارجاع داده می شود و بینایی سنجی ها با دستگاه، بیماری های چشمی را تشخیص می دهند و در صورت وجود مشکل، کودکان به چشم پزشکان ارجاع داده می شوند.
وی با بیان این که چشم پزشکان متخصص و توانمندی در این طرح به صورت خیریه همکاری می کنند، اظهار کرد: اگر خانواده ای در جهت درمان کودکش چه در زمینه تهیه عینک و چه برای عمل جراحی دچار مشکل مالی باشد، سازمان بهزیستی از آن خانواده حمایت مالی خواهد کرد.
موسوی گفت: انتظار است که خانواده ها به موقع کودکان خود را به پایگاه ها مراجعه کنند و مراحل درمان کودکان مبتلا به بیماری تنبلی چشم را دنبال کنند و هر جا که این فرایند نیاز به حمایت های مالی داشته باشد، اداره کل بهزیستی استان فارس متقبل خواهد شد.
به گفته وی، در طرح پیشگیری از تنبلی چشم در آبان 93 از 204 هزار کودک سه تا شش سال مراجعه کننده در استان فارس، 17 هزار و 748 مورد مشکوک به بینایی سنجی ها ارجاع داده شد و در معاینه چشم آنها بیماری هفت هزار و 500 کودک تشخیص و برای طی مراحل درمان به چشم پزشکان معرفی شدند.
مدیرکل بهزیستی استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود حمایت استانداری، فرمانداری ها و دستگاه های اجرایی در زمینه پشتیبانی و مالی از اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم را خواستار شد و گفت: انتظار است در استان فارس با پشتوانه غنی فرهنگی و روحیه مشارکت بالا، احساس مسوولیت اجتماعی بیشتری در ارتباط با اجرای این طرح از سوی دستگاه های اجرایی دیده شود.
به گفته این مقام مسوول، خانواده ها برای مراجعه فرزندان سه تا شش سال خود به پایگاه های طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم تا پایان آبان ماه 94 فرصت دارند. ک/2
2027/ 5054

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.