دست پر ظریف در روز انفعال منتقدان

در این گزارش که در شماره روز سه شنبه پنجم آبان 1394 خورشیدی انتشار یافته، می خوانیم: ١٠ روز بعد از رسیدن اختلافات وزارت خارجه و منتقدانش در مجلس به نقطه اوج، محمدجواد ظریف بدون حاشیه ترین حضورش در صحن علنی را تجربه کرد؛ تجربه ای بدون هرگونه حاشیه پررنگی. دیگر نه خبری از تهدیدهای منتقدان بود و نه اتهاماتی که همیشه در بهارستان متوجه ظریف می شد.
این گونه بود که پررنگ ترین حاشیه های حضور دیروز ظریف در صحن علنی به گرفتن عکس یادگاری برخی نمایندگان با او و گفت وگوی کوتاهش با حمید رسایی خلاصه شد؛ حاشیه هایی که در قیاس با گذشته “هیچ» محسوب می شوند. گو اینکه منتقدان دیگر رمقی برای تقابل با ظریف ندارند، شاید حداقل برای کوتاه مدت. دیروز هیچ کدام از منتقدان برجام برای استقبال از ظریف برنامه ای نداشتند؛ البته استقبال به شیوه خودشان.
وزیر خارجه هم با بهانه ای به صحن علنی می آمد که هیچ ارتباطی با مذاکرات هسته ای نداشت؛ موضوع حقابه ایران از هامون؛ موضوعی که شهریاری نماینده زاهدان دو سال پیش آن را مطرح کرده بود و تازه دیروز در دستور کار قرار گرفت. پیش از آمدن ظریف خیلی ها فکر می کردند که طیف منتقدان حداقل برای دادن یک کارت زرد به ظریف توان خود را بسیج خواهند کرد؛ توانی که در جریان تصویب طرح برجام خیلی به کار آنها نیامده بود.
همان طور که پیش ترها نیز هیچ گاه نتوانستند کاری عملی برای خواباندن مچ ظریف در رویارویی های متعدد خود از پیش ببرند. دیروز خیلی ها باور داشتند که منتقدان ضربه ای را که بر سر برجام خورده بودند بر سر موضوع “حقابه» ایران از هامون جبران خواهند کرد. خیلی ها منتظر تحرکات ویژه بعد از حضور ظریف در صحن علنی بودند. نگاه ها رفت و آمد نمایندگان این طیف را دنبال می کرد.
اینکه کجا گعده می گیرند و احتمالا چه می گویند. هرجا که چند نفری از آنها دور هم جمع می شدند، ناظران صحن علنی به این نتیجه می رسیدند که آنها مشغول برنامه ریزی برای بدرقه کردن ظریف با یک کارت زرد هستند؛ کارتی که می تواند حداقل قدری از شکست های اخیر آنها را جبران کند.
ظریف حدود ساعت ١٠ و نیم صبح وارد صحن شد، با همان پایی که همچنان “آتل بندی» بود. مثل همیشه نمایندگان موافق او به استقبالش رفتند. مجلس هنوز به دستور کار بررسی سوال از وزیر خارجه نرسیده بود و ظریف باید دقایقی را منتظر می ماند؛ دقایقی که فرصت خوبی برای احوالپرسی نمایندگان با وزیری بود که حالا شاید محبوب ترین فرد کابینه باشد.
حداقل به نظر می رسد نمایندگان چنین تصوری از موقعیت ظریف داشته باشند. بازار داغ عکس های یادگاری با وزیر خارجه یکی از نشانه های این برداشت است؛ عکس هایی که سایت های منتقد دولت آنها را “انتخاباتی» تعبیر کردند و نوشتند که برای استفاده در تبلیغات انتخاباتی استفاده خواهند شد. تنها حاشیه دیروز در حضور ظریف را حمید رسایی رقم زد.
در زمان حضور ظریف در صحن علنی برخی نمایندگان با مراجعه به صندلی وی با وزیر امورخارجه احوالپرسی و خوش و بش کردند. در این میان حمید رسایی از مخالفان سرسخت برجام نیز با حضور در کنار ظریف، نشریه ای که مدیر مسوول آن است و به تازگی از توقیف خارج شده را به او نشان داد. روی جلد این نشریه تصویری از مقام معظم رهبری منتشر شده بود و ظریف در پاسخ به وی فقط لبخند زد.
زمانی که این نماینده دست خود را نزدیک صورت ظریف برد تا لپ او را بکشد، حسن قشقاوی، معاون پارلمانی وزارت خارجه با گرفتن دست او از این کار جلوگیری و به همراه یکی از نمایندگان وی را از کنار ظریف دور کرد. در دقایق کوتاه گفت وگوی بین رسایی و ظریف هم به نظر نمی رسید اتفاق خاصی افتاده باشد چرا که هم دو طرف گفت وگو و هم اطرافیان با خنده هایی که بر لب داشتند ماجرا را دنبال می کردند.
همچنین زمانی که ظریف قصد خروج از مجلس را داشت، عده ای از نمایندگان گرداگرد او حلقه زده و حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر و از مخالفان برجام تا در خروجی مجلس با ظریف صحبت می کرد. در همین حال به موازات حضور ظریف در صحن علنی سیدمحمودنبویان، نماینده منتسب به جبهه پایداری و عضو کمیسیون برجام نیز درحال جمع کردن امضا در صحن علنی بود.
او به خبرنگاران گفت: در حال جمع کردن امضا برای تهیه نامه ای خطاب به رییس جمهور بودم تا بر اساس فرامین رهبر انقلاب در نامه اخیر ایشان درباره برجام، دولت ملزم به بستن راه نفوذ دشمن باشد. پیش از آن هم البته حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان و چهره ای که ظریف با سوال او به صحن علنی آمده بود از پاسخ های وزیر خارجه اعلام رضایت کرد تا کار به رای گیری نمایندگان هم نکشد. اعلام رضایت شهریاری هم البته دو نکته مهم داشت؛ اول اینکه این نماینده خود از طیف منتقدان برجام بود و در اظهارنظرهایش درباره روند مذاکرات هسته ای و نتیجه آن کمتر به دفاع از عملکرد وزارت خارجه پرداخته بود.
شهریاری بعد از برجام هم در چند مرحله انتقاداتی را نسبت به نتیجه مذاکرات مطرح کرده بود. دیروز اما او پیش از هر چیز در ابتدای سخنان خود اعلام کرد که از یک سو تمایل نداشته تا این سوال در مقطع بعد از بررسی برجام به صحن علنی مجلس بیاید و تصور انتقام گیری از ظریف ایجاد شود و از سوی دیگر هم تاکید می کرد که دوست ندارد سوالش ارتباطی به مسائل هسته ای پیدا کند.
اما موضوع مهم تر این بود که طیف منتقدان سرسخت مذاکرات نیز هیچ تلاشی نکردند تا این عضو فراکسیون اصولگرایان از پاسخ های ظریف اعلام عدم رضایت کند و اینچنین موقعیت برای دادن کارت زرد به ظریف آماده شود. دلیل این انفعال شاید از یک منظر در وزن کشی طیف مخالفان و منتقدان سرسخت برجام در مجلس باشد که در آخرین رای گیری در مقابل ١٦١ رای تنها توانستند ٥٩ نفر را با خود همراه کنند.
توازنی که به نظر نمی رسد در روزهای اخیر تغییر چندانی کرده باشد تا بتواند زمینه را برای کارت زرد دادن به وزیر خارجه فراهم کند. ظریف خود اما در ابتدای سخنانش قدری هم به موضوع هسته ای پرداخت و از نامه رهبر معظم انقلاب پیرامون اجرای برجام قدردانی وتشکر کرد.
محمد جواد ظریف در ابتدای سخنان خود گفت: “با توجه به اینکه نخستین فرصتی است که بنده بعد از تصمیم گیری مجلس و نامه مقام معظم رهبری به محضر شما بزرگواران شرف یاب می شوم لازم می دانم از این فرصت استفاده کنم و از مقام معظم رهبری برای نامه راهگشا و دستورالعمل هایی که حتما نصب العین همه ما در دولت و دستگاه های اجرایی بوده سپاسگزاری کنم که مانند همیشه نظرات و رهنمودهای ایشان چراغ راه ما بوده و خواهد بود. »
وی ادامه داد: “همچنین از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم مجلس و سایر دوستان و برادران و خواهران برای کمکی که به فهم بهتر تمامی مفاد برجام انجام دادند، تشکر می کنم، از این پس همه ما در یک جبهه و گروه تلاش مستمر و مداومی خواهیم داشت که در اجرای رهنمودها و نظرات مقام معظم رهبری به بهترین نحو برجام را به شکلی اجرا کنیم که بیشترین منافع نصیب این مردم و نصیب مقاومت اسلامی و دوستداران و طرفداران جمهوری اسلامی بشود. »
با این وجود به نظر نمی رسد جلسه دیروز و انفعال منتقدان و مخالفان برجام در حضور وزیر خارجه پایان کار باشد. چرا که هنوز بحث اجرای برجام و نظارت بر آن باقی است. موضوعی که منتقدان و مخالفان از همین حالا درباره آن حرف های زیادی دارند. نمونه کامل آن حرف های اخیر زاکانی در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما بود که مدعی نقض برجام شد.
*منبع: روزنامه اعتماد
**گروه اطلاع رسانی**9370**9131

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.