درخواست تملک خانه بهبهانی/حفظ حسینه سادات اخوی

به گزارش خبرگزاری مهر، احمد مسجد جامعی در یکصد و نود و هشتمین جلسه شورا گفت: جا دارد درگذشت آقای عبدالوهاب شاه حسینی که از خاندان های بزرگ شمیران و پدر 3 شهید که خود جانباز حج خونین سال 1366 بودند به مردم تهران و به ویژه شمیران، تسلیت بگویم. یکی از کارهای آقای شاه حسینی راه اندازی حسینه ای در منظریه بود که محل حل مشکلات مردم به شمار می رفت و نشان از ارادت وی به اهل بیت پیامبر و سالار شهیدان داشت.

وی گفت: درگذشت ایشان در همین روزهای خاص عزاداری بیان دیگری از این دوستداری است. صراحت شجاعانه در گفتار با مسئولین و مجریان و پیگیری مسئولانه از ویژگی های دیگر ایشان بود. در جلساتی که با هیات امنای امامزاده صالح شمیران داشتم، پیوسته حضور تاثیرگذار و سخنان سنجیده شان را در تصمیمات شاهد بودم.

مسجد جامعی در ادامه سخنان خود افزود: همچنین جا دارد از دقت و سرعت عمل شهرداری در نظافت شهر بعد از مراسم عزاداری و پذیرایی از عزاداران تقدیر به عمل آوریم.

مسجد جامعی در بخش دیگری از سخنانش بر حفظ و تملک خانه بهبهانی که قرار است به خانه مشروطیت تبدیل شود تاکید کرد و گفت: این خانه و مسجد بهبهانی سابقه زیادی در برپایی مجالس روضه سید الشهدا را دارد.

وی ادامه داد : خانه بهبهانی محل اتفاقات بزرگی در دوره مشروطیت بود و سیدعبدا… بهبهانی یکی از رهبران بزرگ مشروطه نیز در همین جا ترور می شود.

مسجد جامعی گفت: از دوره شورای سوم مصوبه ای هست که شهرداری باید این خانه را تملک کند، بخشی از این خانه، تخریب و تبدیل به پاساژ شده و لذا ضروری است هر چه سریعتر شهرداری تهران در تملک بخش باقی مانده این خانه و اجرای مصوبه شورای اسلامی شهر تهران اقدام کند.

مسجد جامعی همچنین بر ضرورت حفظ حسینیه سادات اخوی که قدمت 170 ساله دارد تاکید کرد و گفت: این حسینیه جز سرمایه های معماری، تاریخی و مذهبی شهر تهران است و ضروری است شهرداری در طرح توسعه منطقه 12 به این ظرفیت مهم توجه ویژه ای داشته باشد و نیز شرایط خدمت رسانی برای زائران و رفت و آمد آن ها به این حسینیه را تسهیل کند.

وی یاد آور شد این حسینیه از 170 سال پیش همچنان به همان سبک و سیاق باقی مانده و گرچه ما تکیه هایی با قدمت بیشتر نظیر نفر آباد را داریم اما تکیه نفرآباد همان تکیه اولیه نیست در حالی که تکیه سادات اخوی همان بنا و شکل نخستین را دارد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.