درخشش غرفه رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد

به گزارش ایرنا، شصتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد روز یکشنبه با شعار ( اگر کتاب نبود چی می شد) با 483 ناشر به طور مستقیم و 440 ناشر از طرف چاپخانه و دیگر مراکز ادبی و فرهنگی و با 158 هزار و 128عنوان کتاب که در طی سال های 2014 . 2015میلادی چاپ شده است، آثار خود را در معرض دید علاقه مندان قرار گذاشت.
این نمایشگاه با سخنان “امیر کوستوریتسا» فیلم ساز و نویسنده صربستانی و “ناتالیا ناروچینسکای» هنرمند و نویسنده روسی که کشورش میهمان ویژه این دور از نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد است، گشایش یافت.
“امیر کوستوریتسا» فیلم ساز و نویسنده صربستانی که برنده مدال نخل طلایی در جشنواره فیلم کن، برنده شیر طلایی در جشنواره فیلم ونیز و سفیر ملی یونیسف در صربستان است در مراسم گشایش شصتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد گفت که کتاب برای او مقدس است.
وی شرکت در این مراسم را برای خود افتخاری بزرگ دانست و افزود که هیچگاه در یک مکان کتاب های زیادی وجود نداشته ولی باید گفت که تعداد خوانندگان نیز اکنون کاهش یافته است.
نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد که در زمینی به مساحتی حدود 30 هزار متر مربع برپا شده است بزرگترین و قدیمی ترین رویداد ادبی در جنوب شرقی اروپا به شمار می رود و از پربیننده ترین نمایشگاه در منطقه محسوب می شود.
در شصتمین نمایشگاه بین المللی بلگراد ناشران کشورهای روسیه، آنگولا، استرالیا، بلاروس، بوسنی و هرزگوین، انگلیس، ایتالیا، یونان، کرواسی، هند، ایران، فرانسه، هلند، مقدونیه، آلمان، اتریش، اسپانیا، ژاپن، چین، برزیل، بلغارستان، رومانی، اسلوونی، مونته نگرو و لهستان حضور دارند.
غرفه رایزنی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شصتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد که با همکاری موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران وابسته به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شرکت کرده مانند سال های گذشته، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را با کتاب، صنایع دستی، بروشور های فرهنگی، نقشه و فیلم به نمایش گذاشته است.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد که رایزن فرهنگی کشورمان تنها نهاد فرهنگی خارجی در صربستان محسوب می شود که فعالیت های انتشاراتی به زبان صربی دارد و فصلنامه نور که از سال 1991 منتشر می شود، از جمله این انتشارات است.
“محمود شالویی» افزود: این رایزنی در طول 23 سال گذشته بیش از 100 عنوان کتاب از زبان فارسی به صربی ترجمه کرده و هم اکنون چند عنوان کتاب مرجع در حال ترجمه و چاپ دارد.
وی در ادامه گفت: کتاب های نفیس نهج البلاغه، مثنوی معنوی، صحیفه سجادیه، بوستان سعدی، منطق الطیر عطار، دیوان پروین اعتصامی، دیوان خیام، داستان راستان از استاد مطهری، افسانه های فارسی از مهدی آذری یزدی از جمله انتشارات رایزن فرهنگی ایران در صربستان به شمار می روند که به زبان فارسی ترجمه شده اند.
شالویی افزود: در یک اقدام موفق آمیز جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه برای شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد برای سال آینده میلادی انتخاب شده است که این برنامه در سال آینده با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و معاونت فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و همچنین معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه نمایشگاه های فرهنگی کشورمان برگزار خواهد شد.
شالویی ادامه داد: برنامه های حضور جمهوری اسلامی ایران به عنوان میهمان ویژه برای نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال آینده از هم اکنون تدابیر ویژه ای اتخاذ شده که تعداد قابل توجهی از انتشارات کشورمان در نمایشگاه کتاب بلگراد در سال اینده حضور خواهند داشت.
“ولادان ووکوساولیویچ» معاون فرهنگی شهرداری بلگراد در آخرین کنفرانس خبری در آستانه برگزاری شصتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد که بزرگترین رویداد فرهنگی در این منطقه از اروپا به شمار می رود در روز پنجشنبه 30 مهرماه، جمهوری اسلامی ایران را برای میهمان ویژه شصت و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال 2016 میلادی اعلام کرد.
ووکوساولیویچ همچنین در این کنفرانس که مسئولین نمایشگاه بین المللی بلگراد و دیگر شخصیت های فرهنگی صربستان و دیگر کشورها حضور داشتند در جمع خبرنگاران ضمن معرفی کشورمان، ایران را از جمله کشورهای با دارای قدیمی ترین فرهنگ در جهان نام برد.
در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد “مجید فهیم پور» سفیر، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلگراد و چند تن از شخصیت های برجسته هنری، فرهنگی و دانشگاهی صربستان حضور داشتند.
از سال 2002 میلادی در نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد هر ساله یک کشور به عنوان مهمان ویژه این نمایشگاه انتخاب می شود و امسال روسیه انتخاب شده که برنامه های ویژه ای را طی روز های آینده در این نمایشگاه و دیگر مراکز فرهنگی و ادبی بلگراد و شهرهای صربستان برپا می کند.
کشورهای چین، نروژ، کانادا، فرانسه، انگلیس، آمریکا، ایتالیا، ژاپن، یونان، سوئد، زبان های پرتغالی ( آنگولا، برزیل، گینه بیسائو، جزیره گیپ ورد، تیمور شرق، موزامبیک، پرتغال، سائوتومه و پرنسیپ)، مجارستان و لهستان مهمانان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال های گذشته بودند.
همچنین مرکز علوم دینی قم در بلگراد برای سال دوم بصورت مستقل در این نمایشگاه حضور فعالی دارد و تالیفات خود را در ارتباط با حوزه های تخصصی فلسفه اسلامی، تمدن پژوهی اسلامی و اندیشه معاصر اسلامی ارائه کرده است.
کتاب تاریخ مختصر فلسفه اسلامی از جمله آثار امسال مرکز علوم دینی قم در بلگراد به شمار می رود و نخستین اثر تالیفی در حوزه تاریخ فلسفه اسلامی در اروپای شرقی می باشد که توسط اعضای این مرکز در بلگراد به رشته تحریر در آمده است.
توضیح داده می شود که مجله علوم دینی ” قم» که یک مجله اسلام شناختی است و مرکز علوم دینی قم در بلگراد آن را منتشر می کند، در آخرین فهرست رتبه بندی وزارت آموزش، علوم و فناوری صربستان برای مجلات علمی منتشر شده در این کشور، درجه رسمی علمی – پژوهشی را کسب کرده است.
در چند دهه گذشته که سنجش و رتبه ‏بندی کیفیت علمی مجلات در یوگسلاوی سابق و جمهوری‏های استقلال‏ یافته همچون صربستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین صورت می گیرد، هیچ مجله اسلامی به احراز شرایط کسب رتبه علمی-پژوهشی نشده بود.
تنها هشت مجله در جدیدترین فهرست وزارت آموزش، علوم و فناوری صربستان، در حوزه “علوم اجتماعی و انسانی: فلسفه و الهیات»، به عنوان مجلات دارای اعتبار علمی- پژوهشی معرفی شدند که یکی از آنها مجله علوم دینی “قم» است.
در نمایشگاه کتاب امسال بلگراد مانند سال های گذشته افزون بر سخنرانی نویسندگان، نظریه پردازان و فیلسوفان در خصوص کتاب ها ،نشست هایی نیز درباره بازنمایی و گسترش فرهنگ در رسانه ها در 8 روز نمایشگاه برگزار خواهد شد.
نمایشگاه بین المللی کتاب امسال بلگراد به لحاظ تعداد ناشرین داخلی و خارجی نسبت به سال های گذشته غنی تر است.
این نمایشگاه، امسال نیز همانند سال های گذشته به بهترین ناشر، مؤلف، زیباترین کتاب، بهترین کتاب کودکان و به بهترین غرفه کتاب در پایان کار نمایشگاه، جوایزی را اهدا می کند.
شصتمین نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد از روز یکشنبه (25 اکتبر تا اول نوامبر/ 3 تا 10 آبان) امسال برای عموم آزاد است.
نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد در سال گذشته میلادی 164 هزار و 606 نفر بازدید کننده داشته است.
اروپام**436** 3404

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.