داورهای بلااستفاده خانگی دور ریخته شود

ذکریا زکریایی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه قشر جوان از سنین ۲۰ تا ۲۵ سال برای خودکشی از داروهای مختلف استفاده می‌کنند، اظهار داشت: باید برای پیشگیری از این مشکل، معضلات جامعه و استرس در خانواده‌ها کاهش یابد و همچنین خودکشی در خانواده‌هایی که متارکه و مطلقه هستند بیشتر رخ می دهد.

وی بابیان اینکه باید مسائل روان‌شناسی و روان‌کاوی بیشتر مدنظر قرار گیرد که این امر از طریق رسانه‌ها و صداوسیما انجام شود، تصریح کرد :بایدمعضلات جامعه که موجب ایجاد مشکلاتی در جوانان و قشر جوان می‌شود، برطرف شود.

متخصص سم‌شناسی بالینی و مسمومیت‌ها با اشاره به نحوه نگهداری داروها، اذعان داشت: داروهای خانگی همچون استامنیفون، سرماخوردگی بزرگ‌سالان، داروهای آرام‌بخش و داروهای قلبی نباید در دسترس کودکان قرار گیرد و خانواده‌ها باید داروهای بلااستفاده را دور بریزند.

وی با اعلام اینکه پزشکان در خصوص تجویز دارو باید محدود باشند، گفت: داروهای خانگی خطر مسمومیت در کودکان و بزرگ‌سالان ایجاد می‌کند و همچنین قرص برنج را باید از دسترس همه دور کنند.

زکریایی در خصوص خطرات ناشی از مسمومیت‌ها، اظهار داشت: مسمومیت خطرات کوچک و بزرگ همچون سرگیجه، بیهوشی، ضربه سر، مرگ مغزی و خفگی را موجب می شود و برای پیشگیری از مسمومیت‌ها دو گروه بیمار به پزشک مراجعه می‌کنند، یک گروه که اشتباهاً دارو اضافه مصرف می‌کنند و یک گروه بیماران به‌صورت عمدی دارو مصرف می‌کنند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.