دارو؛ متهم اول مسمومیت در کشور

این گزارش که در شماره دوشنبه چهارم آبان 1394 خورشیدی به قلم مینا مولایی انتشار یافته است، می افزاید: وقتی پای مسمومیت وسط می آید همین داروهای شفابخش به متهمان ردیف اول مسمومیت در کشور تبدیل می شوند. این را دبیر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو به جام جم می گوید؛ بهانه خبر هم آغاز هفته پیشگیری از مسمومیت در کشور است. دکتر طلعت قانع با اعلام این خبر، داروهای مسکن غیرمخدر، تب برها و داروهای ضدرماتیسمی را به عنوان اولین دسته داروهای ایجادکننده مسمومیت در ایران معرفی می کند و می گوید:
براساس آمارهای موجود، طی سال های گذشته با این که در کل آمار مسمومیت نسبت به جمعیت کمتر شده، اما مسمومیت های دارویی افزایش یا فته و این یک زنگ هشدار برای خانواده هاست. در فهرست داروهای منجر به مسمومیت بعد از مسکن ها و تب برها، داروهای اعصاب و روان مانند خواب آورها و داروهای ضدصرع قرار دارد.
**پیشگیری بهتر از درمان
شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیت ها من یا خانواده ام باشد! این یک شعار نیست. آمار بالای مسمومیت های دارویی گواه این ادعاست؛ یک نگاه به آمار صعودی تعداد قربانیان مسمومیت های دارویی از سال 89 تا 93 کافی است تا با افزایش معنادار تعداد قربانیان مواجه شویم. اتفاقی که دبیر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو درباره دلایلش می گوید: سبک زندگی در عصر حاضر تغییر کرده و بر همین اساس دسترسی به انواع داروها، مواد شیمیایی، سموم و … افزایش یافته؛ این در حالی است که خیلی ها از نحوه نگهداری، مصرف، خطرات و هشدارهای مربوط به آنها اطلاعات کافی ندارند و همین موضوع باعث شیوع انواع مسمومیت ها در کشورمان شده است.
**خطرات مصرف خودسرانه دارو
قانع، روی آموزش های همگانی برای پیشگیری از مسمومیت های دارویی دست می گذارد و به خانواده ها هشدار می دهد خطر را از خودشان دور نبینند. این هشدار وقتی اهمیت پیدا می کند که پای یک عادت قدیمی در خانواده های ایرانی به گزارش ما باز می شود؛ عادتی که از مصرف خودسرانه دارو حکایت می کند؛ اتفاقی که کشورمان را جزو 20 کشور برتر دنیا از نظر مصرف دارو و رتبه دوم آسیا بعد از چین قرار داده است. بررسی تحقیقات انجام شده درباره مصرف خودسرانه دارو در کشورمان هم آمار تلخی را پیش روی ما قرار می دهد، این که 10 تا 15 درصد داروها در ایران بدون مشورت با پزشک مصرف می شود که در این بین، داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه را تشکیل می دهد.
دبیر مرکز اطلاع رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو با اشاره به همین موضوع یعنی آمار بالای مصرف دارو در جامعه، به عواقب آن اشاره می کند و می گوید: افزایش مصرف دارو در یک جامعه هم احتمال بروز تداخلات دارویی را بالا می برد و هم باعث ایجاد خطاهای انسانی ناخواسته در مرحله تجویز یا مصرف دارو به صورت ناخواسته می شود. خیلی وقت ها هم بیمار خود خواسته به مصرف دوز بالاتری از داروی تجویز شده اقدام می کند که در نهایت منجر به مسمومیت می شود.
**کودکان، قربانیان مسمومیت های غیرعمدی دارو
صفحات تقویم را که ورق بزنید و به روز شمار هفته پیشگیری از مسمومیت در کشور نگاهی بیندازید، بر پیشانی چهارم آبان ماه با یک عنوان اختصاصی روبه رو می شوید: پیشگیری از مسمومیت در کودکان. دکتر قانع با اعلام این خبر که کودکان زیر پنج سال آسیب پذیرترین گروه در زمینه مسمومیت ها شناخته می شوند، به خانواده ها هشدار می دهد: یک لحظه غفلت از کودکان، می تواند به ایجاد عوارض دایمی و آزاردهنده ناشی از مسمومیت منجر شود.
قانع در ادامه پدر و مادرها را خطاب قرار می دهد و می گوید: در زمینه مسمومیت با دارو، ما نمی توانیم معجزه کنیم، تنها کاری که از دست ما بر می آید اطلاع رسانی و آگاه سازی است. خانواده ها باید از خودشان و فرزندانشان در برابر انواع مسمومیت های دارویی چه مسمومیت های عمدی و چه مسمومیت های غیرعمدی مراقبت کنند. دارو را در دسترس افراد سالمند، کودکان و افراد ناآشنا با اطلاعات دارویی قرار ندهند. برای پیشگیری از مصارف عمدی هم به کودکان آموزش دهند تا از بروز مسمومیت ها کاسته شود. چراکه این موضوع خسارت های جبران ناپذیری به اقتصاد، سلامت، بهداشت جسمی، روانی و حتی بنیان خانواده و جامعه وارد می کند.
*منبع: روزنامه جام جم
**گروه اطلاع رسانی**9165**9131

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.