خیاطیان: اندیشکده‌ها می‌توانند خط ارتباط «دولت» و «دانشگاه» باشند

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، محمدصادق خیاطیان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در جمع مدیران اندیشکده‌ها در خانه اندیشه‌ورزان ایران گفت: اندیشکده‌ها می‌توانند به‌عنوان یک نهاد میانجی از یک‌سو دانشگاه را با اقتضائات اجرایی آشنا کنند و از سویی دیگر تمایل دولت را برای تغییر ارتقاء دهند تا در نهایت ادبیات این دو نهاد به هم نزدیک شود.

وی افزود: لازمه تفاهم، اعتماد و زبان مشترک است و به‌دنبال ایجاد آن، فرهنگ‎سازی و جریان‎سازی به وجود خواهد آمد؛ البته این نیازمند کارهای بلندمدت است. مراکز فکری و اندیشه‌ای در کشور باید به دولت نزدیک شوند و دانشگاه هم باید به این مراکز بیشتر اعتماد کند تا ارتباط میان آنها شکل گیرد.

خیاطیان یادآور شد: در کار اجرایی ازآن‌جایی که در بسیاری موارد باید ارائه پاسخ، سریع باشد، موضوعات راهبردی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری اضافه کرد: صرف رسیدگی به امورات متداول، دستگاه‌های اجرایی را به‌سمت روزمرگی می‌برد. درگیری‌های اجرایی با فضای بوروکراسی موجب می‌شود مسئولان کمتر خود را درگیر برنامه‌های بلندمدت‌تر کنند، در حالی که بسیاری از کارها احتیاج به برنامه‌های بلندمدت دارد.

دولت و رئیس‌جمهور اعتقاد به استفاده از نخبگان دارند

وی با تأکید بر اینکه دولت و شخص رئیس جمهور اعتقاد زیادی به استفاده از ظرفیت نخبگانی و به‌کارگیری برنامه‌های راهبردی در امور اجرایی دارند، گفت: این اراده در دولت وجود دارد که کارهای بنیادی بلندمدت‌تری از طریق ارتباط و نزدیکی با مراکز تحقیقاتی و بدنه دانشگاه صورت گیرد.

خیاطیان افزود: ما نیازمند ارتقای توانمندی‌ها در حوزه‌های علمی ـ ‌راهبردی هستیم و برای تحقق آن باید این حوزه با فضای جامعه بیشتر تطبیق یابد و ادبیات دولت و دانشگاه به هم نزدیک شود.

ارتباط دانشگاه و دولت از طریق اندیشکده‌ها ممکن است

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: هم‌اکنون به‌واسطه اقدامات صورت‌گرفته در 10 سال اخیر شاهد هستیم که زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور شکل گرفته است اما در حوزه اندیشگاهی هنوز نتوانسته‌ایم زیست‌بومی را شکل دهیم تا نیازهای این بخش مرتفع شود.

وی با بیان اینکه نیازهای بخش اندیشگاهی همچنان تأمین نشده است، یادآور شد: البته در این شرایط اندیشکده‌ها نباید از حرکت بازبمانند بلکه باید رو به جلو حرکت کنند و میان راه برای رفع نیازهای خود تلاش کنند.

خیاطیان تأکید کرد: باید انتظاراتمان را از اندیشگاه‌ها مشخص و مأموریت آنها را در زیست‌بومی‌ که برای آن طراحی می‌کنیم، ترسیم کنیم.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در پایان این نشست، مباحث مطرح‌شده از سوی مدیران اندیشکده‌های حاضر در این نشست را موضوعات خوب و قابل‌توجهی خواند و اظهار داشت: ایده‌های خوب را باید یافت و مورد حمایت قرار داد؛ راه‌اندازی اندیشکده‌ها می‌تواند پشتوانه اصلی این ایده‌ها باشد.

انتهای پیام/+