جمع آوری 142 پمپ و لوله انتقال فاضلاب به زمینهای کشاورزی اطراف کشف رود

غلامحسین صاحبی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : ساماندهی مسیر 27 کیلومتری حریم کال کشف از مهر ماه پارسال آغاز شده است .
وی با اشاره به جمع آوری 142 پمپ و لوله انتقال فاضلاب از اطراف این رودخانه که برای انتقال فاضلاب به زمینهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفتند ، تصریح کرد : با استفاده از این پمپ ها دو هزار هکتار اراضی کشاورزی توسط فاضلاب آبیاری می شد .
صاحبی ادامه داد : تا کنون عملیات تثبیت زمین ، خاکبرداری و آماده سازی اراضی زراعی در مساحت 45 هکتار به پایان رسیده است .
عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد افزود : همچنین 18 هزار اصله درخت در 45 هکتار از مسیر این رودخانه کاشته شده است .
صاحبی تصریح کرد : اعتبار سال گذشته برای ساماندهی این رودخانه مبلغ هفت میلیارد و 650 میلیون ریال بوده و در نیمه نخست سال جاری نیز 28 میلیارد ریال برای این امر هزینه شده است.
شعبه ای از ‘کشف رود’ از کوههای هزار مسجد و شعبه دیگر آن از کوههای بینالود سرچشمه گرفته و از شمال شهر مشهد می گذرد.
این رود 290 کیلومتری که پرآبی آن تنها در خاطره ها باقی مانده، از غرب به شرق جریان دارد و پس از ادامه مسیر در محل پل خاتون به رودخانه هریرود می پیوندد و از آنجا به بعد ‘رود تجن’ نام گرفته و به سمت ترکمنستان ادامه می یابد و در ریگزارهای کشور همسایه فرو می رود.
در 20 سال گذشته فاضلاب آلاینده صنعتی، خدماتی و خانگی به کشف رود ریخته و زمینها کشاورزی اطراف آن نیز با همین آب آلوده آبیاری می شدند .
7505/1211

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.