تکریم بقاء متبرکه مودت به اهل بیت(ع) است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، آیت‌الله مرتضی مقتدایی در جلسه تقدیر و تشکر از مبلغان و مسئولان طرح بصیرت عاشورایی که در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم برگزار شد، با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) اظهار کرد: در این روایت آمده است زمانی که پیامبر(ص) از مکه به مدینه هجرت کردند اسلام رونق گرفت.

وی با اشاره به سخنان انصار به پیامبر(ص) در مقابل روی آوردن به دین اسلام، گفت: انصار به پیامبر می‌گفتند ما گمراه بودیم و شما وسیله‌ای برای هدایت ما شدید و ما را از تاریکی به روشنایی آوردید و هرچه از اموال ما بخواهید در اختیارتان می‌گذاریم.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به آیه‌ای که در مقابل خواسته انصار از پیامبر(ص) نازل شد، گفت: آیه نازل شد که‌ ای پیامبر به انصار بگو من در مقابل این رسالت و پیامبری از شما مزد نمی‌خواهم و فقط چیزی که انتظار دارم محبت و مودت اهل بیتم است.

وی ادامه داد: محبت به اهل بیت(ع) به معنی اعتقاد به امامت در راستای ادامه نبوت و اعتقاد به امامت است که در راستای تبعیت از ائمه صورت می‌گیرد.

آیت‌الله مقتدایی، تبعیت از ائمه اطهار(ع) را به معنی‌‌ همان تبعیت از رسول خدا دانست و بیان کرد:‌‌ همان تبعیتی که از رسول خدا می‌شود باید از اهل بیت(ع) نیز صورت بگیرد و این یک سعادت است.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به تبدیل کردن بقاع متبرکه و امزادگان به قطب فرهنگی گفت: تشکیل جلسات و تکریم از بقاع متبرکه به دلیل این است که فرزندان ائمه اطهار(ع) هستند و محبت اهل‌بیت(ع) ما را به اطراف اینان می‌کشاند و این رفتن و تشکیل جلسات و تجلیل از این بقاع‌‌ همان مودت اهل بیت(ع) است.

وی بهره بردن از بقاع متبرکه به عنوان مرکز فرهنگی را‌‌ همان تکریم از اهل بیت(ع) دانست و گفت: این برنامه‌ها باید باید ادامه یابد زیرا کار بسیار شایسته‌ای است.

آیت‌الله مقتدایی یادآور شد: برنامه‌ای نو و جدید باید پیاده شود و گروه‌های صاحب فکر بنشینند و فکر کنند تا برنامه‌های جذاب و خوب ارائه کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: این اقدام یک فریضه الهی است و از تجلیل و تکریم فرزندان امامان آثار و برکاتی به مردم می‌رسد.

وی قطب فرهنگی قرار دادن بقاع متبرکه را از عنوان مصادیق مودت اهل بیت(ع) ذکر کرد و گفت: در قرآن آیه‌ای هست که می‌فرماید بیوتی را خداوند اذن داده مرتفع شود و ساختمان عظیمی داشته باشد دیوار معنوی داشته باشد تا شیطان رخنه نکند و آن بیوتی است که در آن یاد خدا می‌شود.

آیت‌الله مقتدایی گفت: این بیوت در قرآن تجلیل شده‌اند و بیان شده کسانی که زحمت در این بیوت می‌کشند مردان پاک و با ایمان هستند که تجارت و امور روزمره آنان را از یاد خدا غافل نمی‌کند.

وی بیان کرد: پیامبر(ص) مراد از این بیوت را بیوت انبیا ذکر کرد و فرمودند بیت علی(ع) و فاطمه زهرا(س) نیز از همین بیوت محسوب می‌شود.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه افزود: با این روایت معلوم می‌شود منظور از بیت انبیا مصداق است که اگر یکی از این مصادیق وجود داشت‌‌ همان معنی را می‌دهد و منظور جایی است که برای خدا بنا شده و کانون نشر احکام اهل بیت(ع) است.

وی با اشاره به ضرورت گرامی داشتن بقاء متبرکه گفت: این محبتی که ما داریم به این دلیل است که این بقاء را از فرزندان امام می‌دانیم و محبت اهل بیت(ع) ما را وادار به تبعیت از ولایت و اتحاد می‌کند.

آیت‌الله مقتدایی گفت: تشکیل جلسات و تکریم از این بقا‌‌ همان ابراز محبت به اهل بیت(ع) است زیرا می‌گوییم به صورت مثال اینجا بقعه فرزند موسی بن جعفر(ع) است و آن را تکریم می‌کنیم این بقعه را یک مرکز فرهنگی قرار می‌دهیم و این احترام بقاع به دلیل احترام به اهل بیت(ع) است.

بیش از ۷۰ روحانی پرچم‌دار سوگواره عاشورایی شدند

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم نیز در این جلسه گفت: امسال بیش از ۷۰ نفر از روحانیون مبلغ در قم پرچم سوگواره عاشورایی را عهده‌دار بودند.

حجت‌الاسلام سید اسماعیل حسینی مقدم برپایی خیمه‌های معرفت را از کارهای مستمر مبلغان دانست و افزود: هفت خیمه معرفت برای پاسخگویی به شبهات، ‌مشاوره، ‌ کودکان و فعالیت‌های تخصصی توسط مبلغان برپا شد.

وی گفت: برنامه‌های وی‌‌ژه‌ای در جوار بقاع متبرکه امام زادگان پیش‌بینی شد که در این راستا می‌توان به تجمع بزرگ عزاداران در دوم محرم و‌ ویژه برنامه “احلی من العسل» با حضور هزاران نفر از جوانان و نوجوانان اشاره کرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم اضافه کرد: این برنامه که موفقیت خاصی را به دنبال داشت از طریق شبکه‌های استانی و ملی به صورت زنده پخش شد.

حجت‌الاسلام حسینی مقدم افزود: تجمع بانوان در ۱۲ محرم با عنوان همایش بزرگ “رهروان زینبی» از دیگر برنامه‌هایی است که زیر مجموعه سوگواره عاشورایی محسوب می‌شود و به دلیل برپایی خوب آن در سال جاری از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه مورد تقدیر قرار گرفتیم.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.