تهران در مسیر شهری که کودکان را دوست دارد

در این گزارش که در شماره روز چهارشنبه ششم آبان 1394 خورشیدی، به قلم الهام مصدقی راد منتشر شد، می خوانیم: فضاهای شهری، ناخودآگاه برای مردان سالم میانسال طراحی شده اند.
این اعتقاد برخی پژوهشگران علوم اجتماعی است. آنها معتقدند نیازها و ترجیحات دیگر اقشار جامعه یعنی زنان، سالمندان و معلولان و کودکان کمتر شناخته شده و مورد توجه قرارگرفته است. کنوانسیون بین المللی حقوق کودکان با ارائه پیشنهاد تبدیل شدن شهرهای دنیا به شهر دوستدار کودک تلاش کرده شهرها را از جنبه های گوناگون کالبدی، اجتماعی و خدماتی به نیازها و توانمندی های کودکان سوق دهد.
این موضوع در شورای شهر تهران نیز با همین سرفصل ها به تصویب رسید تا طی چند سال آینده کودکان تهران، به عنوان گروهی خاموش، شهر بهتری را تجربه کنند.
**کارنامه ای که جای حرف دارد
معابر و محله های تهران سال هاست که با کودکان غریبگی دارد. حتی کوچه پسکوچه های شهر امروز هم مثل گذشته های نه چندان دور جایی برای بالا و پایین پریدن بچه ها نیست. اگر گذر خودروها ایمنی کوچه ها را تهدید نکند، تبدیل شدن معبر به پارکینگ نفس دویدن های کودکانه را گرفته است؛ فارغ از امنیتی که هست یا نیست.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر معتقد است” اگر شهری جامعیت در تمامی حوزه ها، فضاها و نماهای شهری را برای تمامی گروه های سنی و جنسی محقق کند یعنی ماموریت حوزه شهرسازی و معماری در آن شهر به خوبی محقق شده است.
محمدسالاری در گفت وگو با همشهری تأکید می کند که تهران کارنامه خوبی در این خصوص از گذشته نداشته و کودکان در طراحی های شهری سال های قبل مغفول مانده اند.»
بسیاری از روانشناسان معتقدند نوع معماری، فضا و نمای شهری تأثیر مستقیمی بر روحیه مخاطبان و به ویژه کودکان دارد و بخشی از خشونت های موجود در جامعه شهری نیز زاییده نماهای بی کیفیت و نامتناسب است.
اسماعیل شیعه، استاد شهرسازی دانشگاه علم و صنعت نیز در کتاب “آماده سازی شهر برای کودکان» ضمن تأکید بر توجه به نیازهای جسمی و روحی کودکان، هدف متعالی شهر سالم را برآوردن حداکثر نیازهای این قشر می داند.
وی تأکید می کند ایمن بودن فضای شهری از نظر بهداشتی و آلودگی های صدا، هوا و محیط، دید و منظر خشونت زا بودن، راه رفتن، تماس داشتن با افراد مختلف و… موجب تأمین سلامت اجتماعی برای تمامی ساکنان شهرها و به ویژه کودکان خواهد شد.
وی که سال 88و به سفارش سازمان فرهنگی هنری شهرداری مطالعه خود درمورد تهران را به انجام رساند، می گوید:”لازم است درعرصه کالبدی، شهرها متناسب با نیازهای شهروندان خردسال طراحی و برنامه ریزی شوند پس به همین دلیل باید به سمت طراحی شهری پیش رفت که از توسعه امکانات فراغتی و اجتماعی برای کودکان و نوجوانان حمایت کرده و دارای مبلمان شهری مناسب و محیط های عاری از خشونت و دارای آرامش برای تأثیرپذیرترین و حساس ترین قشر جامعه باشد.»
**اولین قدم ها برای بهبود وضعیت
در نخستین بوستان دوستدار کودک که چندی پیش و در راستای اجرای مصوبه شورای شهر درباره شهر دوستدار کودک، درمنطقه 18افتتاح شد سعی شده با شناخت بهتر نیازها و توانمندی های کودکان، شرایط نسبتا قابل قبول تری برای فعالیت و بازی آنها فراهم کرد؛ اقدامی که مورد پسند بسیاری از دوستداران کودک قرار گرفته و جزو اولین ها محسوب می شود.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر انجام چنین اقداماتی را که تازه در قدم های اول است، اتفاق خوبی در حوزه کودک می داند و می گوید با همکاری حوزه شهرسازی و اجتماعی این تصمیمات اتخاذ شده و شورای شهر و شهرداری در این سال ها تلاش کردند کمبود گذشته را جبران کنند و این ارزشمند است.
به گفته سالاری توسعه پیاده راه ها، احداث فضای سبز و باز بوستان ها به ویژه در اراضی عباس آباد، پارک ژوراسیک منطقه 2و احداث رود دره ها ازجمله طرح های به اجرا درآمده در سال های اخیر است که به کودکان توجه خوبی کرده است.
وی دلیل موفقیت این طرح ها را همراه داشتن پیوست مطالعات فرهنگی و اجتماعی می داند. هرچند که از نگاه برخی شهرسازان، پیش از طراحی و ساخت فضاهای سرگرمی و تفریح، آماده سازی محله های شهری برای زندگی اجتماعی کودکان باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.
**مصوبه شهر دوستدار کودک
مواردی از مصوبه شهر دوستدار کودک که به موضوعات شهرسازی و کالبدی اشاره دارد:
– استاندارد سازی مبلمان شهری به ویژه وسایل خاص کودکان
– استانداردسازی معماری مدارس
– مناسب سازی حیاط، سالن ها، سرویس های بهداشتی و مکان های مورد استفاده کودکان
– ایمن سازی پیاده روهای شهری برای کودکان و مادران همراه کودکان
– تأمین فضای مناسب بازی کودکان در مجتمع های مسکونی
*منبع: روزنامه همشهری
**گروه اطلاع رسانی**9128**9131

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.