تنش در روابط پکن – واشنگتن/سفیر آمریکا در چین احضار شد

به گزارش ایرنا، وزارت دفاع آمریکا روز گذشته – سه شنبه – همانطور که پیشتر وعده داده بود تعدادی از شناورهای خود را وارد محدوده 22 کیلومتری (12 مایلی) جزایر تحت مالکیت پکن در دریای جنوبی کرد تا با این کار به نوعی ادعادی مالکیت چین بر این مناطق را به چالش بکشد.
چین خود را مالک بر حق دریای جنوبی می داند و بارها اعلام کرده که اسناد تاریخی و حقوقی کافی برای اثبات این ادعا را در اختیار دارد.
اقدام آمریکا در اجرایی شدن این تصمیم باعث شد تا “جانگ یه سویی» معاون وزیر خارجه چین شب گذشته، “مکس باکیوس» سفیر ایالات متحده در پکن را به محل این وزارتخانه فرا خوانده و مراتب اعتراض رسمی دولت چین نسبت به اقدامات تحریک آمیز این کشور را به اطلاع وی برساند.
شین هوا، خبرگزاری رسمی چین گزارش کرد: در جریان احضار سفیر آمریکا به وزارت امور خارجه چین، “لزوم مسئولیت پذیری» و “اعتراض جدی» مقامات چینی به اطلاع این نماینده سیاسی واشنگتن در پکن رسیده است.
معاون وزیر خارجه چین در این دیدار خطاب به سفیر آمریکا گفته است که اقدام اخیر ایالات متحده در اعزام یک فروند ناوشکن جنگی به محدوده آبهای سرزمینی چین نه تنها به منزله تهدید حاکمیت ارضی و امنیت منافع ملی چین بوده بلکه حرکتی است که ایمنی پرسنل و امکانات مستقر در جزایر “نانشا» را با خطر جدی مواجه کرده است.
بر مبنای این گزارش، “جانگ یه سویی» همچنین در این دیدار، اقدام اخیر واشنگتن را حرکتی تحریک آمیز توصیف کرده که کاخ سفید اصرار زیادی به در پیش گرفتن این رویه دارد.
معاون وزیر خارجه چین همچنین با اشاره به هشدارها و تاکیدات پیشین مقامات رسمی در پکن نسبت به انجام چنین تحرکاتی از سوی آمریکا، خطاب به نماینده سیاسی آمریکا در پکن گفت: “مایلم مراتب اعتراض شدید و نارضایتی قاطع کشورم را به شما ابلاغ کنم.»
او به سفیر آمریکا در چین هشدار داد که پکن برای دفاع و حراست از منافع ارضی و حدود سرزمینی خویش مصمم و قاطع است و در این زمینه برای مقابله با تحریکات عمدی از سوی هر کشوری، اقدامات لازم را مدنظر خواهد داشت.
این در حالی است که “یانگ یو جون»، سخنگوی ارتش آزادیبخش چین نیز با انتشار بیانیه ای ضمن اعتراض شدید به اقدام اخیر آمریکا، به صراحت اعلام کرد که ارتش چین برای مقابله با تهدیدات احتمالی علیه منافع این کشور از هیچ حرکتی فروگذار نخواهد کرد.
او با تاکید بر پافشاری چین بر منافع ملی و حدود سرزمینی اش از ارسال پیام های هشدار آمیز به ناوشکن آمریکایی یو.اس.اس. لاسن توسط ناوشکن موشکی “لن جو» و رزم ناو چینی “تای جو» خبر داد.
به گفته این مقام رسمی نظامی چین، روز گذشته به محض ورود کشتی نظامی آمریکا به آبهای سرزمینی چین، نیروهای نظامی چینی با صدور هشدارهایی بر اساس قوانین بین المللی، این کشتی جنگی آمریکایی را از ورود به آبهای کشورشان بر حذر داشتند.
آساق*231*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.