تلویزیون دقیقه نود یاد مناسبت‌ها می‌افتد/ کسی پاسخگو نیست

بهروز خوش رزم که این شب ها به مناسبت محرم سریال “یلدا» به تهیه‌کنندگی وی برای دومین بار از تلویزیون و این بار از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دلیل دست خالی تلویزیون، امسال به مناسبت ایام محرم این سریال دوباره روی آنتن رفت. البته وقتی مجموعه خارجی “جنگجویان کوهستان» که سال‌ها قبل پخش شد این روزها دوباره روی آنتن است می توان فهمید تلویزیون در چه شرایط بدی قرار دارد. مدت هاست آثار آرشیوی پخش می شود و کار تولیدی با کیفیت تقریبا به صفر رسیده است. من یک سال و نیم است که هیچ فعالیتی نداشتم و رسما بیکارم و با اینکه طرح ۶ سریال هم پیشنهاد کردم اما هیچ جوابی از سازمان نگرفتم.

وی افزود: علاوه بر بحث مهم مشکلات اقتصادی سازمان، در سیستم مدیریتی جدید روند تولید خیلی کند پیش می رود و به نظرم مرکز امور نمایش سیما خیلی تصمیم درستی نبود چون معتقدم تصمیم گیری برای همه شبکه ها نباید در یک جا متمرکز شود. برایم سوال است که مدیریت تلویزیون واقعا بررسی می کند که مخاطب دنبال چه چیزی است؟ ما ظرف ۵ سال اخیر به دلیل بی توجهی مدیران به رسانه ای چون تلویزیون که بالاترین بُرد را دارد ریزش شدید مخاطب داشتیم اما انگار برای کسی اهمیت ندارد که مردم هر روز بیشتر جذب سریال های ماهواره ای شوند آنهم در حالی که آنها مثل موریانه در حال جویدن ریشه های فرهنگی ما هستند.

تهیه کننده مجموعه “آوای فاخته» گفت: بی اغراق بیش از سی سال است که می گوییم یک سری مناسبت ها و یک سری روزها مثل رحلت و ولادت و … در تقویم مشخص هستند و می توان برای تولیدات مناسبتی فکر بهتری کرد ولی همچنان برنامه ریزی ها در دقیقه نود انجام می شوند و این روال درست شدنی نیست. ژاپن کنداکتور ۲۵ سال آینده خود را چیده ما از فردای مان هم بی خبریم. متاسفانه مدیران چون فقط به امروزشان فکر می کنند انگیزه ای برای بهبود آینده ای که قرار است دیگر مدیر نباشند، ندارند به همین خاطر همیشه از برنامه ریزی ها گلایه می کنیم. ضمن اینکه سریال مناسبتی و غیر مناسبتی فرقی ندارد آنچه به فراموشی سپرده شده توجه به نیاز مردم است.

خوش رزم با اشاره به اینکه طی این سال ها تولیدات تلویزیونی موفق کم نداشته ایم و شناسایی سازندگان آنها نیازی به آزمون و خطا ندارد، بیان کرد: سوابق اقراد بر کسی پنهان نیست و اگر قرار باشد بر حسب توانایی افراد تصمیم گیری کنند راحت می توانند تولیدات با کیفیت را دوباره از سر بگیرند به شرطی که تعارف را کنار بگذارند و شخصی و سلیقه‌ای به ماجرا نگاه نکنند. مسئولان باید نگاهی فراتر از روزمرگی داشته باشند و اینها وظیفه مدیران سازمان است که اگر واقعا تمایل دارند برای رسانه ملی کاری کند در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها دقیق تر باشند.

تهیه کننده سریال “روزی روزگاری» در پایان گفت: ۴۲ سال است در سینما و تلویزیون هستم و هنوز هم در تلاشم کارهای مختلف و با کیفیت ارائه دهم. با اینکه مدت هاست هیچ فعالیت رسمی نداشتم اما هر هفته جلسه برگزار می کنیم و طرح های مختلف را به بحث می گذاریم ولی متاسفانه بعد از اینکه طرح را به سازمان می برم دیگر اتفاقی نمی افتد. حتی رد هم نمی کنند که تکلیف مشخص باشد کلا دیگر کسی جوابگوی ما نیست همه چیز در سکوت پیش می رود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.